oplati sa vypisat architektonicku sutaz
Galéria(2)

Oplatí sa vypísať architektonickú súťaž?

Partneri sekcie:

V čase krízy firmy aj bežní ľudia veľmi uvážlivo vynakladajú svoje finančné prostriedky na stavebné projekty. Pre samotných architektov je jedným zo spôsobov, ako sa dostať k zaujímavej zákazke, súťaž návrhov. Pre investora, či už súkromného, alebo verejného, je súťaž príležitosť získať odpovede na rôzne otázky a často aj možnosť, ako nastaviť svojim aktivitám zrkadlo.

oplati sa vypisat architektonicku sutaz 5745 big image
Inštitút urbánneho rozvoja usporiadal 27. februára 2012 v Bratislave prvý zo série seminárnych večerov na tému súťaže návrhov. Primárne bol určený investorom a stavebníkom, medzi účastníkmi však prevažovali najmä architekti.

Prof. Ing. arch. Bohumil Kováč, PhD., vo svojej úvodnej prednáške zdôraznil dôležitosť súťaží pre mladých architektov. Je to pre nich najefektívnejšia cesta, ako sa dostať do povedomia verejnosti a naštartovať svoju kariéru. Ako uviedol, urbanistické súťaže sú navyše demokratickým nástrojom odbornej diskusie, aj keď nie vždy prebiehajú v demokratickom prostredí. Ilustroval to príkladom súťaže na Viedenský Ring. V súťaži v roku 1858 toto územie riešilo 85 návrhov. Vyhrali tri najlepšie a na základe nich profesor Forster vypracoval finálny návrh. Plán bol verejne prerokovaný a na ďalších 50 rokov sa stal podkladom na výstavbu v tomto území. Ako neskôr v ten večer pripomenul Martin Pongratz, senior konzultant zo spoločnosti M.O.O.CON z Rakúska, treba hovoriť najmä o dobrých súťažiach a ich výsledkoch.

Žiaľ, často sa stáva, že veľkú publicitu majú kontroverzné prípady. Typickým príkladom je národná knižnica v Prahe, kde vyhral návrh od Jana Kaplického, pričom jeho projekt nedodržal súťažné podmienky a Česká komora architektov sa od súťaže dištancovala.

Martin Pongratz vo svojej prednáške uviedol viacero dôvodov, prečo investori málo využívajú tento spôsob na získanie architektonického návrhu. Odôvodňujú to nedostatkom času, čo je prípad aj mnohých slovenských verejných investícií, kde sú zdrojom financií fondy z E Ú, hoci ako odporúča Martin Pongratz, čas strávený kvalitnou prípravou súťažných podmienok je z hľadiska životnosti projektu ten najefektívnejšie strávený. Ďalším dôvodom je strach z prekročenia rozpočtu a iracionálna obava pred porotou a možnou stratou kontroly nad jej rozhodnutím. Po oboch prednáškach nasledovala diskusia. Organizátorom ide najmä o šírenie osvety medzi developermi a verejnými obstarávateľmi, nevynímajúc ani privátnych stavebníkov. Žiaden objekt totiž nie je príliš malý na to, aby naň nemohla byť vypísaná súťaž.

Mária Nováková
foto: autorka

–>–>