Sviežosť v City Business Centre v Bratislave
V bratislavskom City Business Centre vznikol interiér sídla developerskej spoločnosti, ktorý nás zaujal jarnými farbami, jednoduchým a prehľadným riešením s viacerými sviežimi akcentmi a ľahkou zapamätateľnosťou celkového dojmu z priestoru. To je presne to, o čo investorovi išlo. Developerská spoločnosť Grunt si je vedomá toho, že interiérom, ktorý sa návštevníkovi pozitívne zafixuje v pamäti, môže pomôcť tomu, aby sa firme darilo úspešne rokovať.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Mladí architekti z ateliéru Vallo & Sadovský architects sa interiéru zhostili s pre nich typickým nadšením pre minimalistické riešenia, ktoré sú v kontraste hravými detailmi a so sýtymi farbami, medzi ktorými dominuje zelená. „Táto zelená farba, ktorá prevláda v interiéri, je podobná tej zo spomínaného projektu 21 radových domov v Krasňanoch. Veľmi sme sa s ňou stotožnili a dokonca sme ju zahrnuli ako doplnkovú farbu do nášho firemného dizajnmanuálu,“ pokračuje J. Šipekiová.
„Usilovali sme sa vytvoriť moderný, ale nie indiferentný priestor, ktorý by bol čo najviac vizuálne prepojený a pritom zabezpečoval dostatok súkromia pre všetky pracoviská,“ hovorí o prvotnom zámere architekt Matúš Vallo. Pôdorys architekti vystavali s dôrazom na logiku funkcie a veľmi jednoducho – pozdĺžne ho rozdelili na zóny, v ktorých sa za sebou aditívne radia jednotlivé priestory. Sú to trakty zaskleniami oddelených kancelárií manažmentu, zasadačiek a open-space kancelárií projekčnej časti s priľahlými skladovými a technickými priestormi.
Pri vstupe sa nachádza priestor recepcie, z ktorej vedie zasklená chodba k dvom zónam prístupným pre návštevníkov. Napravo sa z chodby vchádza do kancelárií manažmentu, obchodného a právnického oddelenia, naľavo chodba sprístupňuje viaceré zasadačky a rokovacie miestnosti, z ktorých každá je riešená inak. Prvá z rokovacích miestností je oddelená od vstupnej zóny zasklenou priečkou, vnútri zaujme najmä historizujúci luster z čierneho skla a zlatá tapeta s výrazným rastlinným ornamentom.
Najväčšia zo zasadačiek je zase obložená svetlou drevenou, v pôdoryse zvlnenou konštrukciou, ktorá je v kontraste s pravouhlosťou celého pôdorysu, a dáva priestoru príjemný organický charakter. Kancelárie na opačnej strane chodby sú oddelené zasklenými priečkami, ktoré sú v spodnej časti časti nepriehľadné vďaka fólii so zelenou vlniacou sa potlačou vytvárajúcou akúsi krajinu. Tieto zasklenia medzi jednotlivými kanceláriami, ale aj chodbou a zasadačkami, celý priestor opticky prepájajú, takže pôsobí veľmi vzdušne. Svoje miesto si tu našla aj zeleň – svokrine jazyky tvoriace istý retro-prvok opticky predeľujú jednotlivé pracoviská kancelárií. Tieto priestory sú otvorené (niektoré aspoň vizuálne) aj návštevníkom.
Architekti doplnili sýtu svetlú zelenú farbu žlto-červeným kobercom s nápadným vzorom pri recepcii a v chodbe a neutrálnymi bielymi plochami stien. „Koberec sme dali vyrobiť v Nemecku podľa nami navrhnutého, pomerne agresívne pôsobiaceho vzoru. Je vyskladaný zo štvorcov s viacerými druhmi potlače. Je to aktivizujúci prvok, ktorý by mal dávať veci do pohybu už od vstupu do interiéru a ktorý je v kontraste so zelenými kobercami použitými v kanceláriách a zasadačkách,“ vysvetľuje M. Vallo.
V záverečnej tretine chodby sa café kútikom sprístupňuje aj spomínaný tretí trakt – otvorené kancelárie projekcie a ďalších pridružených oddelení. Café kút je akýmsi srdcom celého interiéru – spája a čiastočne oddeľuje priestor, kam chodievajú návštevníci, s tým, kde pracujú už len samotní zamestnanci.
Pritom slúži aj na neformálne stretávanie sa ľudí z firmy pri káve, pri ktorej sa vyriešia pracovné problémy vždy akosi ľahšie. Na stene v tomto café kúte, je tapeta so zaujímavou farebnosťou aj originálnym vzorom. Je dielom výtvarníčky Niny Weisslechnerovej, ktorá ju navrhla špeciálne pre tento priestor, a stretávajú sa v nej abstraktné motívy s motívmi stavieb. Z tejto steny v oblúku vystupuje aj hmota lavičky, ktorej čalúnenie pôsobí na tapete ako biele kvapky ladiace s „dierovaným“ dizajnom okolitých bielych stoličiek.
Nad café kútom sa vznášajú nepravidelné svetlíky s umelým osvetlením. Pod jedným z nich sa dvíha podobná geometrická hmota kvetináča, z ktorého stúpa v celej svetlej výške bohatá interiérová zeleň. Práve tento prvok tvorí akúsi vizuálnu bariéru oddeľujúcu dve hlavné časti interiéru. Otvorené kancelárie za café kútom sa rozprestierajú po celej hĺbke traktu. K týmto priestorom priliehajú sklady, kuchynky a technické priestory.
Na prízemí sa nachádza aj showroom spoločnosti Grunt, ktorý vznikal spolu s interiérom jej sídla. Aj tento priestor riešili architekti Vallo & Sadovský. V snahe nechať vyniknúť samotné modely jednotlivých prezentovaných projektov a projekcie na stene, volili neutrálnejšie riešenia. Monochromatický priestor oživujú najmä červené prvky – sofy organického tvaru a umelé svetlíky s červenými vnútornými stenami. V jednom – najväčšom z nich sa premieta prezentácia projektov na jeho bočné steny.
Café kút oddelený od priestoru open-space kancelárií zeleňou oživuje tapeta, ktorá je dielom výtvarníčky Niny Weisslechnerovej. |
Detail sedenia v café kúte. Vyčnievajúca časť zvlnenej steny tvorí základ sedacej čalúnenej časti, opierky z čalúnenia kruhového tvaru zas ladia s dizajnom okolitých stoličiek a s motívom originálnej tapety. |
Martina Jakušová
Foto: Dano Veselský