Nemocnica budúcnosti Martin

Slovensko chce postaviť univerzitné nemocnice v Bratislave a Martine

Po niekoľkých odkladoch sa verejnosť v piatok 1. júla po rokovaní vlády dozvedela, že Slovensko postaví z Plánu obnovy a odolnosti (POO) Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB) v lokalite Rázsochy a Univerzitnú nemocnicu sv. Martina v okresnom meste Martin. Predkladateľom materiálu bolo Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR).

Generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy na Úrade vlády SR Lívia Vašáková začiatkom júna v rozhovore pre portál Postoj povedala, že pri súčasných cenách výstavby nie je reálne postaviť päť nemocníc. „Videla by som to maximálne na tri nemocnice. O ktoré tri nemocnice pôjde, je už politické rozhodnutie,“ konštatovala.

Dokončili obstarávanie projektanta Rázsoch

MZ SR má pred sebou kľúčový časový míľnik. Je ním prvý štvrťrok 2024, vtedy má byť známy zhotoviteľ oboch stavieb a zverejnené oznámenie o udelení zákazky na projekty v súlade s výberovými kritériami. Oba investičné projekty budú mať rôznu úroveň vyhotovenia – hrubá stavba (UNB) a „full fit out“ (Univerzitná nemocnica sv. Martina).

Hrubá stavba nemocnice na Rázsochách na pozemkoch štátu by mala byť financovaná z plánu obnovy. Agentúra SITA uverejnila výrok ministra Vladimíra Lengvarského z tlačovej besedy po rokovaní vlády: „Verejné obstarávanie na projektanta bolo dokončené, v najbližších dňoch bude podpísaná zmluva s projektantom.“

Projektant bude mať približne rok na projektovanie stavby a potom bude nasledovať súťaž na stavbu. V súčasnosti je v lokalite Rázsochy prázdny priestor, kde mal stáť kampus, fakultná nemocnica a poliklinika. Projekt štátu ešte spred roka 1989 sa nepodarilo dokončiť a skelet bol v roku 2020 zbúraný. Odhad termínu výstavby novej nemocnice bol rok 2022.

Na jeseň bude známa metodika

Oficiálna stránka plánu obnovy uvádza, že september 2022 je termín vyhlásenia výziev na výstavbu nemocníc (835,82 milióna eur), ako aj na ich rekonštrukcie (132,92 milióna eur). Vláda schválila ministrovi zdravotníctva úlohu predložiť do 15. augusta 2022 metodiku prioritizácie projektov hrubej stavby nemocníc a ich rekonštrukcie v rámci plánu obnovy.

O financie sa chce uchádzať napríklad sieť Svet zdravia, Fakultná nemocnica v Trnave či košická Univerzitná nemocnica Luisa Pasteura. V štádiu príprav je rekonštrukcia nemocnice v Bratislave-Ružinove. Minister Lengvarský na tlačovej besede povedal, že po schválení metodiky v septembri sa budú vyberať ďalší adepti, aby mohli zrekonštruovať alebo postaviť nové nemocnice. Investícií bude viac a jednotlivé výzvy budú prichádzať priebežne.

Skelet nemocnice na Rázsochách v Bratislave zbúrali v roku 2020.
Skelet nemocnice na Rázsochách v Bratislave zbúrali v roku 2020.Skelet nemocnice na Rázsochách v Bratislave zbúrali v roku 2020. | Zdroj: ASB

Budú „veľké Rázsochy“?

Základnými piliermi UNB v hlavnom meste a jej štruktúry sa stanú tzv. centrá excelentnosti. Tie poskytnú pacientom s vybranými diagnózami komplexný servis pod jednou strechou. Pôjde o centralizované pracoviská s najnovšími high-tech medicínskymi postupmi.

Rezort zdravotníctva si uvedomuje, že pri úprave projektového zámeru a komplexnej príprave projektu UNB musí vychádzať z finančných ohraničení v pláne obnovy. „Benchmark v rámci POO pre výstavbu nemocníc vo vyhotovení iba hrubej stavby ,Shell and core‛ predbežne upravený na základe aktuálneho vývoja cien predstavuje orientačne sumu 430 500 eur bez DPH na lôžko,“ uvádza vládny materiál.

Po schválení vyhlášky MZ SR o kategorizácii ústavnej starostlivosti a pred schválením optimalizovanej siete nemocníc urobí rezort analýzu ústavnej starostlivosti v Bratislave a okolí. Do úvahy vezme aj potrebu vzdelávania a výskumu. Cieľom bude aktualizácia vládnej koncepcie rozvoja UNB (2017) a návrh realizácie jej výstavby. Ďalej sa bude rezort zaoberať úvahou rozšíriť projekt do profilu „veľkých Rázsoch“ s dodatočnými 500 lôžkami a s dôrazom na transformáciu ostatných zdravotníckych zariadení v hlavnom meste.

Nemocnica pre severozápad Slovenska

Univerzitná nemocnica v Martine má potenciál byť dlhodobo špičkovým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti pre severozápadné Slovensko. Nemocnica má mať vlastnú ambulantnú, diagnostickú a terapeutickú časť, samostatný trakt pre detskú medicínu a urgentný príjem s traumacentrom na zmiešanú prevádzku pre deti a dospelých.

Odhady investičných nákladov na nemocnicu (329, 89 milióna eur bez DPH) boli stanovené na základe dostupných dát a indexované na cenovú úroveň roku 2021 na základe podkladov zo Štatistického úradu SR. „To znamená, že je zachytený aj prudký nárast cien stavebných materiálov a stavebných prác v roku 2021,“ píše sa v materiáli od MZ SR. Rezort predpokladá, že po stabilizácii trhu ceny minimálne mierne klesnú, o tom však v modeloch neuvažuje a pokladá ich za rezervu v rámci hodnotenia rizík projektu.

 

Univerzitná nemocnica Bratislava

Lokalita: Rázsochy, Bratislava-Lamač
Maximálny orientačný limit na hrubú stavbu: 281, 116 milióna eur bez DPH
Odhad zastavanej plochy: 119 774 m2
Odhad počtu lôžok: 653

 

Univerzitná nemocnica sv. Martina v Martine

Investor: Univerzitná nemocnica Martin
Investičné náklady: 329, 892 milióna eur bez DPH (z toho stavebné náklady: 235,184 milióna eur bez DPH
Medicínske technológie a vnútorné vybavenie: 80, 833 milióna bez DPH)
Počet lôžok: 660
Počet operačných sál: 19
Predpokladaná realizácia: 06/2022 – 06/2024

Zdroj: materiál na rokovanie vlády z 1. 7. 2022