Galéria(12)

Moderné bývanie uprostred nedotknutej prírody. Forest House v Kanade si zamilujete

Partneri sekcie:

Nenechali sa zastrašiť terénom. Autori Forest Housu dostali dom z obmedzujúceho profilu zalesnenej rokliny až na kamenistý hrebeň, kde ho pevne usadili. A hoci sú jeho kontúry neprehliadnuteľné, s okolitou krajinou hladko splýva.

Nie vždy narazíte v stokilometrovej vzdialenosti od metropoly na takú neprístupnú divočinu ako v Kanade. Dve hodiny jazdy autom od Montrealu sa ľudská civilizácia posúva o celé stáročia späť. Práve efekt tohto odtrhnutia učaroval páru čerstvých majiteľov parcely s výmerou 12 200 štvorcových metrov v chránenom území parku Laurentides.

Miesto úplne stratené v zalesnených skalnatých svahoch s výhľadmi na kľukatenie Rieky svätého Vavrinca sa malo stať pre postarších manželov novým útočiskom i rekreačným obydlím s celosezónnou možnosťou bývania. Unavení z hlučného mesta snívali o návrate k prírode. A preto sa aj nezľakli prekážok, ktoré im ich budúca rezidencia nachystala.

Najprv to bola zdanlivá a viditeľná bariéra fyzickej nemožnosti zastavania parcely. To bolo daná najmä extrémnou odchylnosťou topografie od rovného profilu, skalnatým podložím s vystupujúcimi balvanmi a celkovou suboptimálnou orientáciou.

Forest House má fasádu zo zostarnutého dreva s impregnáciou
S

Riešenie s ohľadom na prírodu

Na strane majiteľov, našťastie, nestálo len ich pevné odhodlanie, ale aj invencia architektov zo štúdia Natalie Dionne. Tí im ponúkli riešenie, ktoré umožnilo povzniesť vznikajúcu stavbu nad komplikovaný terén. Ako sa im to podarilo?

Vyzdvihli obytnú časť stavby nad horizont, aby sa v trojmetrovej výške s pomocou oceľových nosníkov mohla zaprieť o skalami zbrázdeného svah nad roklinou. Táto tvorivá idea umožnila prekonať rozdiel v elevácii a dodať stavbe jej úroveň nielen výškou, ale i estetikou.

Navrhnuté riešenie, aj keď nie technicky/statikou jednoduché, sa ukázalo byť ideálne. Do podložia stavbári nastrelili nosnú konštrukciu, zafixovanú betónovými pätkami. Tá vyvážený dom bez ťažkostí unesie. Objekt v tvare nepravidelného obdĺžnika, členený do piatich prepojených segmentov s celkovou úžitkovou plochou 215 štvorcových metrov, získal svojím vyvýšením svetlo a voľnosť výhľadov do krajiny.

Základná rámová konštrukcia zložená z modulov jednotlivých stien s už osadenými prvkami fasády a izolácie, umožnila vysokú rýchlosť skompletizovania do obývateľnej podoby s viac-menej minimálnym vynaložením námahy.

Sympatické je, že celý Forest House tým značne znížil svoju environmentálnu stopu v prostredí a na svoje osadenie si nevyžadoval výraznejšie zásahy v mieste ani úpravy vegetácie. Plynule vstúpil do divočiny a stal sa jej súčasťou. Ukotvenie domu „na hrebeni“ posunulo jeho ťažisko mierne do strany a v uvoľnenom priestore vzniklo miesto na kryté parkovacie státie a dreváreň. Veľkoformátové okná exponovaný dom presvetľujú a dopadajúce lúče šetria vyhrievanému obydliu náklady na vykurovanie.

Priestor až pre desať ľudí

Fasáda zo zostarnutého dreva (tuja západná, s impregnáciou) dovoľuje stavbe splynúť s prostredím, prieluka a terasy sprostredkúvajú priamy kontakt s okolím. Samotný interiér je vyhotovený v pestrej palete materiálov, ale prím v ňom hrajú prírodné a neutrálne zložky, ladené do triezvych farieb. Zámerom je upozorniť na bohatstvo okolo domu, nie vnútri.

Zaujímavosťou programového členenia je, že Forest House je prispôsobený trvalejšiemu pobytu dvoch osôb, ale je schopný kapacitne poňať až desať ľudí a všetkým pritom ponúknuť potrebné zázemie. Majitelia počítajú s návštevami svojich detí a vnúčat.

Vysoký štandard zaizolovania a energetickej efektivity, ako aj zapracovanie lokálnych stavebných materiálov približujú dom stratený v lesoch zlatej certifikácii udržateľnosti LEED.

Forest House I
Miesto: East Bolton, Quebec, Kanada
Architekt: Natalie Dionne Architecture
Vedúci projektu: Natalie Dionne
Projektový tím: Corinne Deleers, Rosemarie Faille-Faubert, Martin Laneuville
Spolupráca:
Úžitková plocha: 215 m2
Realizácia: 2020
Investor: súkromná osoba
 Radomír Dohnal