Škandinávska stodola s fasádou zo smrekovca na Horehroní

Partneri sekcie:

Drevostavba v štýle jednoduchej škandinávskej stodoly do prostredia vidieckej zástavby na Horehroní zapasovala na výbornú. Dom vyšiel z dielne architekta Daniela Bizoňa, interiér navrhli Samuel Zeman a Andrej Šabo. Ponúka pekné výhľady na obec a až citeľnú blízkosť prírody – i v interiéri.

Architekt osadil dom na pozemok tak, aby čerpal čo najviac pozitív z orientácie na svetové strany. Maximálne využíva orientáciu na slnečný juh a západ. Na južnej stene sú umiestnené najväčšie sklené plochy, smerom na západ sa nachádza vonkajšia terasa.

Vstupuje sa z východnej strany cez predsunuté zádverie. Architekt funkčne využil aj severnú stranu domu – pozdĺž nej je vonkajší sklad. Nevytŕča, je integrovaný do hmoty stavby.

kandinávska stodola na Horehroní 01
kandinávska stodola na Horehroní 02
kandinávska stodola na Horehroní 03
kandinávska stodola na Horehroní 04
kandinávska stodola na Horehroní 05
kandinávska stodola na Horehroní 06
kandinávska stodola na Horehroní 07
kandinávska stodola na Horehroní 08

Sibírsky smrekovec a antracitový plech

Jednoduchý obdĺžnikový pôdorys domu so sedlovou strechou osviežujú viaceré zaujímavé, ale pritom nenásilné detaily. Antracitový komín vonkajšieho krbu, okenice, ktoré sú rovnaké ako obloženie fasády, výsek na južnej stene s osvetlením.

Fasádny obklad zo sibírskeho smrekovca dopĺňa kontrastná plechová strešná krytina. Tak, ako strecha, aj okenice a rámy dverí sú antracitovej farby. Architekt zvolil drevohliníkové okná a dvere s izolačným trojsklom.

kandinávska stodola na Horehroní 01

Škandináviu nájdete aj v interiéri

Rovnako ako exteriér, aj interiér má nádych škandinávskeho štýlu. Vo veľkej dennej zóne, ktorú tvorí otvorená obývačka s jedálňou a veľkou kuchyňou, je priznaný drevený strop. So svetlým drevom a sivými doplnkami ladí nevšedná modrá kuchynská linka s otvorenými policami.

Modré je aj schodisko na horné podlažie. Dôležitou súčasťou interiéru na prízemí je krb antracitovej farby. Hygienické zázemie má osviežujúcu červenú podlahu. Na poschodí sú štyri spálne, každá má vlastnú kúpeľňu.

kandinávska stodola na Horehroní 13

Mikrocement, smreková biodoska a biela omietka

Moderná stodola je typická drevostavba. Konštrukcia tomu, samozrejme, zodpovedá. Využíva stĺpikový konštrukčný systém a tepelnú izoláciu rieši drevovlákno. V interiéri prevládajú biele omietky, veľké slovo dostala smreková biodoska. Podlaha je z mikrocementu.

Neprehliadnite: Udržateľný malý dom na náročnom pozemku

Rekreačný dom na Horehroní v skratke
Architektonické štúdio: Ateliér Bizoň, www.atelierbizon.sk
Autor: Ing. arch. Daniel Bizoň,
Návrh interiéru: Samuel Zeman a Andrej Šabo, NOIZ.SK www.noiz.sk
Lokalita: Horehronie, Slovensko
Projekt: 2014
Realizácia: 2018
Úžitková plocha: 155 m2
Zastavaná plocha: 126 m2
Plocha pozemku: 1 010 m2
Sabína Zavarská
Foto: Martin Dubovský