Zasklená fasáda na prízemí domu odhaľuje celý interiér

image 75234 25 v2

Mölle, švédsky raj surferov nachádzajúci sa na malom polostrove na juhu krajiny, patrí z hľadiska topografie krajiny medzi extrémne prímorské mestá. Na prelome minulého storočia sa Mölle stalo európskou turistickou atrakciou vďaka možnosti kúpania sa mužov a žien na spoločnej pláži, čo bolo dovtedy považované za tabu. Mölle tak veľmi rýchlo získalo reputáciu „mesta hriechu“, takže jeho architektúra sa niekoľko desaťročí uberala excentrickým a experimentálnym smerom. Časom sa však tento trend postupne vytratil.

V roku 2014 architekti Jonas Elding a Johan Oscarson dokončil projekt rodinného domu v Mölle, ktorý vytvorili v súlade so zabudnutou výstrednou architektúrou mesta.

Nepravidelný tvar domu pripomínajúci písmeno Y už na prvý pohľad dáva najavo, že nejde o obyčajný rodinný dom, aké sa nachádzajú v okolitej zástavbe. Tento netradičný tvar architekti zvolili, aby zmenili výhľad z jednotlivých miestností. Z jedného cípu domu vidno záhradu a zo zvyšných dvoch more a pláž. Vďaka tvaru domu je tiež priestor pozemku rozdelený na dve záhrady s posedením a príjazdovú cestu pri vstupe.

Kontrastným prvkom je použitie ľahkej zasklenej fasády na prízemí, ktorá odhaľuje celý interiér, a dreveného obkladu na prvom podlaží – ten je vytvorený z horizontálne uložených nadrozmerných dosiek z douglasky (druh ihličnanu, pozn. red.) a obaľuje nadzemné podlažie spolu s veľkými štvorcovými oknami. Celá konštrukcia stojí na štíhlych oceľových stĺpoch.

Minimalistický interiér domu je vďaka množstvu a rozmerom zasklených plôch výdatne osvetlený, čo spolu s použitím svetlých farieb prispieva k optickému zväčšeniu objemu. Rodinný dom má tri podlažia: dve nadzemné a jedno podzemné. V prízemnej časti sú situované spoločenské miestnosti: obývacia izba, kuchyňa a jedáleň. Moderné točité schodisko vedie na prvé podlažie, kde sa nachádzajú tri spálne – vďaka rozdielnej orientácii má každá svoju vlastnú atmosféru. V pivničných priestoroch je umiestnená štvrtá spálňa spolu so saunou.

Napohľad je takto riešený rodinný dom veľmi nezvyčajný a fasáda z veľkoformátových dosiek je podľa architektov prvá svojho druhu. Porovnávajú ju tiež s najznámejšou budovou v Mölle – vilou Italienborg, ktorá má fasádu z vláknocementovej krytiny s výstredným šachovnicovým vzorom.

Ing. Peter Rypák
Foto: Elding Oscarson
Zdroj: inhabitat.com

KategórieRodinné domy