Vidiecky dom rozšírený sklenou dostavbou

image 96422 25 v1

Tvorba talianskych architektov zo štúdia zaa sa dá charakterizovať ako vzdušná, inovatívna, nápaditá a vždy v súlade s prírodou. Majú za sebou niekoľko originálnych návrhov, pričom Country House tvorí asi vrchol prepojenia ľudskej domácnosti s prírodným prostredím. Pôvodný dom získal sklenou dostavbou absolútne iný charakter a úplne nový život.

Pevný pôvodný dom a vzdušná dostavba

Samotný dom je zložený z dvoch častí. Zo základného bloku pôvodného domu, ktorý pôsobí pevne, je dvojpodlažný a jeho fasády sú pokryté zeleňou, a druhého odľahčeného bloku. Ten obklopuje hlavný blok v tvare písmena L a je celý zasklený. Treba spomenúť, že ide o rekonštrukciu a dostavbu – základný blok tu stál i predtým. Prešiel renováciou a pribudla k nemu sklená dostavba vytvárajúca príjemné priestory na spoločenské či rodinné posedenia a debaty.

Sklo a oxidovaná oceľ

Obývacia izba v novom priestore, patriacom k domu, vďaka veľkým zaskleniam pôsobí, ako keby bola umiestnená priamo v exteriéri, v príjemnom prírodnom prostredí. Zvonku sa okolité stromy a príroda v sklách priamo odrážajú, zvnútra sú sklá prakticky neviditeľné, čo zotiera hranice medzi exteriérom a interiérom. Dostavba pripomína externú terasu nielen atmosférou, ale aj použitou dlažbou.

Široké okná architekti navrhli upevniť v nelakovanom oxidovanom kovovom materiáli – vzhľadom na vidiecke prvky v lokalite. Celá prístavba je vlastne vytvorená kombináciou ocele a skla. Z viacerých uhlov dom pôsobí, ako keby tam ani nestál.

Napriek sklu úsporný

Špeciálnu pozornosť tvorcovia venovali tomu, aby dosiali maximálne možné úspory energie a akustický komfort. Zdalo by sa, že v prípade takejto sklenenej dostavby to možné nie je, ale vďaka špeciálnym technológiám sa im to do veľkej miery podarilo.

V starej zrekonštruovanej časti domu sa nachádzajú súkromné priestory (spálne) a kuchyňa. Zaujímavo je riešené podkrovie pod strešnými trámami s veľkým priestorom na spanie.

Zameranie na úsporné a inteligentné budovy

Nakoniec, architekti zo zanonarchitettiassociati (zaa) sa netaja tým, že ich návrhy stoja do veľkej miery na experimentovaní a skúmaní, čoho sú nové metódy a technické vymoženosti živou súčasťou. V súčasnosti sa zameriavajú na udržateľné stavby s integrovanými novými systémami vedúcimi k šetreniu energiou a k vytváraniu takzvaných inteligentných budov.

Country House v kocke

Architektonický ateliér: zaa
Lokalita: Treviso, Taliansko
Plocha: 450 m2
Rok projektu: 2012
Rok realizácie: 2013

  

Sabína Zavarská
Foto: Paolo Belvedere