Partner sekcie:
  • ABB

Útulný drevený dom odmieta moderné chladné materiály

image 84226 25 v1

Napriek tomu, že nám je japonská kultúra dosť vzdialená, neoplatí sa pred ňou zatvárať oči. Koncept útulného praktického neveľkého UJI domu z dielne ALTS design office oslovuje širokú verejnosť a prináša inšpiráciu aj do našich krajín. Dom so štvorcovým pôdorysom s asymetricky skosenou strechou poskytuje dostatok pohodlia a jeho útulný interiér nabíja obyvateľov pozitívnou energiou hneď, ako doň vkročia.

Triky na vylepšenie atmosféry

Tento útulný dom sa nachádza na sídlisku mesta Uji, obklopený starými zvyčajne rekonštruovanými domami. Na prvý pohľad síce pôsobí stroho a prísne (sivá fasáda je prerušená len dvojicou prekrížených drevených trámov), ale tento pocit sa rozplynie hneď, ako vstúpite do interiéru.


„Snažili sme sa, aby dom dával svojim obyvateľom pocit vzdušnosti a otvorenosti napriek obmedzenému priestoru. Aby sme v interiéri vytvorili lepšiu atmosféru, zámerne sme sa vyhli umiestneniu dverí oproti oknám, dbali sme o prísnu ochranu súkromia majiteľov, a tak tento dom poskytuje bezpečné a pohodlné bývanie. V tomto útulnom priestore si užijete každý moment. Pomôže vám premeniť každý jeden váš bežný deň na špeciálny a jedinečný,“ opisujú tvorcovia projektu vo svojej správe.

Ide to aj bez lesku

Na rozdiel od mnohých moderných minimalistických budov sa v tomto japonskom dome nič neleskne, netrbliece, ale naopak, dali prednosť masívnemu drevu a matným obkladom. Interiér i exteriér pôsobí skôr neutrálne, to však v tomto prípade neznamená, že je fádny.

Keďže dom sa nenachádza na voľnom priestranstve ani nie je obklopený prírodou, ale ďalšími domami, nenájdeme tu veľké zasklené steny. Menšie okná či dvojkrídlové dvere pri kuchynskom kúte prinášajú dostatok svetla, a pritom zabezpečujú súkromie obyvateľom. To je nevyhnutným riešením i pri rodinných domoch v našich končinách, často takmer nalepených na sebe – sused vedľa suseda.

Má to, čo iným moderným chýba

V interiéri je použitých viacero druhov masívneho dreva, a pritom sa navzájom nebijú, naopak, pôsobia harmonizujúco. V dome nájdete aj rôzne zákutia, kde si môžete vychutnať chvíľku osamote, čo mnohým moderným stavbám s otvorenými priestormi chýba. Členenie priestoru je tiež príjemné a prirodzené. Vyčnievajúca časť domu poskytuje výhľad na trošku zelene v okolí.


Na prízemí nájdete kuchyňu, ktorá spája jedáleň s obývačkou, väčšiu kúpeľňu, separé WC a technickú miestnosť. Na poschodí sa nachádza detská izba, spálňa a sklad.

Priestory, ktoré obohatia myseľ

Hlavným mottom architektov zo štúdia ALTS design office je „vytváranie bohatých priestorov, ktoré poskytnú novú univerzálnosť a budú komunikovať s obyvateľmi prostredníctvom jednoduchej metódy.“ Vďaka novému uhlu pohľadu na základný koncept dokážu vytvárať nové zaujímavé alternatívy bývania i ďalších projektov. Ich snahou je tvoriť priestory, ktoré obohatia myseľ svojich užívateľov a obyvateľov.

UJI dom v kocke
Architekti: ALTS DESIGN OFFICE, Sumiou Mizumoto
Krajina: Japonsko
Rok dokončenia: máj 2016
Charakteristika: drevená dvojpodlažná budova
Celková plocha: 198,30 m2
Plocha prvého podlažia: 59,96 m2
Plocha druhého podlažia: 43,51 m2
Celková podlahová plocha: 103,47 m2

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: ALTS design office, Yuta Yamada