image 74465 25 v1
Galéria(21)

Pracovisko, kde je radosť pracovať, tvoriť aj žiť

Partneri sekcie:

Pod pojmami kancelária, dielňa či pracovisko si mnohí z nás predstavia tradičné fádne sterilné priestory bez akejkoľvek duše, kam ľudia chodia výlučne pracovať. Avšak príjemný trend, ktorý už niekoľko rokov vládne vo svete, prináša aj do pracovných priestorov čoraz viac nápadov, dizajnových a estetických riešení.

2
3
4
5
6
7
8
9

Má to svoj opodstatnený dôvod – v pracovných miestnostiach predsa ľudia trávia čoraz viac času. Niektorí (najmä kreatívni profesionáli) dokonca občas v práci aj spia či trávia celé dni, prípadne aj týždne. Ak by mali čas tráviť v nesympatických, chladných priestoroch, ich výkon by zďaleka nebol taký kvalitný ako v príjemných podmienkach.

Toto si zrejme plne uvedomoval aj známy ruský architekt a dizajnér Sergej Makhno pri navrhovaní svojho nového štúdia, ktoré je spojením dielne, ateliéru, showroomu a dočasného domova. Dizajnér spolu so svojím kreatívnym tímom totiž strávil mnoho času, počas ktorého vznikli jedinečné dizajnérske počiny a riešenia svetoznámych interiérov.

Minimalizmus kombinovaný s elementmi typickými pre loftové interiéry a prívetivými tónmi ukrajinského umenia vytvára špecifickú atmosféru, ktorá ako zrkadlo prostredníctvom interiéru odráža samotnú podstatu dizajnérovej duše. Kľúčovým konceptom priestoru je prepojenie dizajnu (vytváraného členmi tímu) s predstavami konkrétnych klientov. „Mojím zámerom bolo vytvoriť priestor, ktorý by mohol inšpirovať nielen môj tím, ale aj samotných klientov. Chceme, aby sa klient zúčastnil na tvorivom procese, aby zažil skutočnú tvorbu a experimentovanie s nápadmi,“ vyjadril sa Sergej Makhno.

Pri navrhovaní Makhno využil svoje obľúbené materiály (betón, kameň, sklo, meď, bronz, rôzne druhy dreva), kvalitnú sanitu a kuchynské vybavenie. Strop je v úctyhodnej štvormetrovej výške, vďaka čomu je priestor vzdušný a dynamický. Kolekcia umeleckých diel od talentovaných ukrajinských umelcov vdýchla miestu dušu.

Ústredným elementom, ktorý miesto rozžiaril, je živý zelený plot – Epipremnum (tropická rastlina privezená dizajnérmi priamo z Holandska). Je príjemným vizuálnym osviežením, zlepšuje klímu aj celkové prostredie, keďže nahrádza bežné veľké izbové rastliny. Okrem toho, že je výrazným dizajnovým prvkom, je aj naturálnym akcentom.

Podlaha je pokrytá betónom prostredníctvom technológie, ktorá sa použila aj v nemocničných izbách v 30. rokoch minulého storočia, takže je považovaná za ekologicky čistú a zároveň vodotesnú. Vzhľadom na hladkú neporéznu štruktúru sa v nej nenachádzajú žiadne spoje ani trhliny, čoho priaznivým efektom je odolnosť voči baktériám a akýmkoľvek elementom, ktoré by ju mohli poškodiť a časom úplne degradovať.


Sergej Makhno je vášnivým obdivovateľom japonskej kultúry a uctieva tradičnú ceremóniu prípravy čaju. Práve z tohto dôvodu vytvoril špeciálny priestor – čajovňu, v rámci ktorej si môžu jeho kolegovia, zamestnanci, priatelia, návštevníci aj klienti spolu vychutnávať opojnú arómu a chuť správne pripravených kvalitných východných čajov.

Významnou súčasťou interiéru je aj rozmanitá keramika – tá bola pri návrhu vzhľadom na dávnu tradíciu výroby keramických predmetov na Ukrajine priam nevyhnutná. Autor a hlava celého projektu hlboko ctí túto tradíciu, preto sa postaral o výnimočný výber tých najlepších umeleckých diel z oblasti keramiky z rôznych kútov jeho rodnej krajiny. Kolekcia sa nachádza v knižnici, ktorá ponúka viac ako 1 000 najvýznamnejších svetových knižných diel zaoberajúcich sa dizajnom a architektúrou.

Čo sa týka technológií, objekt je ovládaný prostredníctvom inteligentného riadenia – čiže osvetlenie, klimatizácia, vykurovanie, ozvučenie aj distribúcia elektrickej energie sú riadené inteligentnou riadiacou jednotkou.

O autorovi projektu:
Sergej Makhno je dizajnér, architekt, CEO a zakladateľ štúdia. Jeho kariéra však spočiatku nesmerovala k dizajnu a architektúre. Pôvodne pôsobil ako kjokušin karate tréner, hoci už od ranej mladosti mal záujem o dizajn. Neskôr si jeho vášeň našla cestu a stal sa profesionálnym nábytkovým dizajnérom. Vyštudoval Kyjevskú národnú univerzitu stavebníctva a architektúry a Akadémiu dizajnu.

„Náš tím zabezpečuje každú etapu projektu – od konceptu až po realizáciu. Veríme v tradície, ale neobmedzujeme sa iba na ne, snažíme sa vnášať do priestorov inovácie, bohaté estetično i funkcionalitu, a to pri každom riešení. Dnes náš tím tvorí 24 kreatívnych profesionálov.“
(Sergej Makhno)

Celková plocha: 200 m2
Typ: kancelárie/ateliéry
Rok realizácie: 2014
Architekti: Sergej Makhno and Iľja Tovstonog
Osvetlenie, dekoračné panely, doplnky: Sergej Makhno  
Maľby: Oleg Tistol Sculptures
Reliéfy: Nazar Bilyk, Dmitrij Greek, Sergej Reďko, Juri Musatov

Text: Anna Martausová
Foto: Andrei Avdeienko   
Zdroj: Sergei Makhno Architects