Partneri sekcie:
  • Deceuninck

„Oplechovaný“ rodinný dom pôsobí stroho, ale vo svojom vnútri skrýva opak

image 88129 25 v1

Rodinný dom v malej českej obci Mladíkov na prvý pohľad zaujme čelnou fasádou a sedlovou strechou oblečenou do tmavého falcového plechu. Z diaľky a večer pôsobí ako elegantný čierny dom, ale keď k nemu pristúpite bližšie, zistíte, že fasáda nie je čierna, ale antracitová. Súčasne s tým sa prejavia aj vlastnosti materiálu, ktoré mu dávajú svetlejší odtieň.

Kontrastom sú biele štíty, do ktorých sú umiestnené okná s výrazným orámovaním. V každom prípade si pozornosť zaslúži nielen exteriér domu, ale aj jeho interiér, v ktorom nájdeme mnoho zaujímavých nápadov a riešení.

Návrh domu vyšiel z dielne českého architektonického ateliéru Mio Architects. Najskôr malo ísť len o úpravy vyplývajúce z nespokojnosti majiteľa domu s pôvodným projektom. Základom želania vlastníka a investora bolo zachovať z pôvodného projektu veľké presklenie a otvorenú galériu. Celý plán premeny sa však nakoniec zmenil na návrh úplne nového domu, diametrálne odlišného od pôvodného.

Umiestnenie ovplyvnili svetové strany

Pokiaľ ide o umiestnenie domu na pozemku, výrazne ho ovplyvnila orientácia voči svetovým stranám. Jednoznačne vznikol návrh, aby obytná miestnosť spolu zo záhradou boli orientované na juhozápad. Okrem toho bolo potrebné vyriešiť prístup do domu a príjazd osobných vozidiel. Podarilo sa to vytvorením krytého státia pre autá, z ktorého vedie zastrešený chodník priamo k vstupu do domu.

Prízemie je spoločenské, poschodie ponúka súkromie

Samotná hmota domu je jednoduchého obdĺžnikového tvaru zastrešená sedlovou strechou. Hlavná obytná miestnosť je presklená smerom do záhrady, rovnako ako hosťovská izba.

Pokiaľ ide o dispozičné riešenie domu, na prízemí sa nachádza jedna hlavná obytná miestnosť, ktorá je prepojená s kuchyňou, hosťovská izba, priestranná technická miestnosť, samostatná toaleta a kúpeľňa. Na druhom poschodí nájdeme spálňu so šatňou a kúpeľňou a tiež detskú izbu, ku ktorej rovnako patrí šatňa a kúpeľňa.

Schodiskový box ako deliaci prvok

„Významným prvkom celej dispozície je jednoramenné schodisko, ktoré sme umiestnili do hmoty „boxu“. Ide o deliaci prvok medzi jedálňou, kuchyňou a obývacou časťou. Táto hmota využíva princíp tzv. odhryznutého jablka.

Zvonku je opláštená agátovým drevom, rovnakým ako je na podlahe, a vo vnútri je navrhnutá v žiarivom odtieni červenej,“ vysvetľuje architektka Jana Šimánková.

Hra so sieťami

Tento princíp môžeme vidieť nielen na schodisku, ale aj na korpuse kuchynských skriniek či konferenčnom stolíku. Schodiskový box tiež vytvoril galériu na druhom podlaží, po ktorej sa prechádza do detskej izby.

Výrazné červené zábradlie dopĺňa systém bezpečnostných sietí, ktoré majú aj inú funkciu ako ochrannú. Sieť nad kuchyňou sa dá napríklad využiť ako netradičné a vzrušujúce miesto na odpočinok.

RD Mladíkov v kocke
Architekti: Mio Architects
Autori projektu: Jana Šimánková, Marek Šinágl, Juraj Biroš
Lokalita: Mladíkov, Jesenice, Česká republika
Dátum projektu: 2013
Dátum realizácie: 2014
Úžitková plocha: 221 m2
Zastavaná plocha: 162 m2
Plocha pozemku: 827 m2

Sabína Zavarská
Foto: © Michal Červený

KategórieMurované domy, Rodinné domy