Nevšedný rodinný dom spája industriálnu konštrukciu a historické klenby

Na predmestí španielskej Valencie minulý rok dokončili nezvyčajnú stavbu.

Murovaný klenbový dom je prvým rezidenčným návrhom Lary Lesmens a Fredrika Hellberga zo štúdia Space Popular. Dvojica je známa futuristickými ideami a vo svojej tvorbe sa sústreďuje predovšetkým na možnosti, ako spojiť fyzické priestory a virtuálne svety.

V spolupráci so španielskymi architektmi Albertom Burgosom a Javierom Cortinom Maruendom vznikol dom s originálnou geometrickou formou. Išlo o prototyp pre developera, ktorý v oblasti plánuje výstavbu. Použitie priestorovej mriežky zaručuje originálnosť a zároveň určitú mieru štandardizácie.

Nezvyčajná konštrukcia

Charakter domu vytvárajú jeho konštrukčné materiály. Do zeleného oceľového rámu sú nepravidelne vložené biele obytné sadrokartónové kvádre. Takéto usporiadanie umožnilo vytvoriť terasy a výhľady na ľubovoľných miestach. Nosné klenbové stropy z tehly vytvorili tradičným postupom.

Oceľová mriežka definuje celkový objem budovy. Postavili ju v priebehu niekoľkých dní a následne slúžila aj ako lešenie. Rozdeľuje dom na moduly, ktoré možno využiť ako obytné alebo kryté exteriérové časti.

Ich rozmiestnenie ovplyvnili solárne aj výhľadové potreby domu. „Snažíme sa o to, aby miesto, kde sedíte ráno pri raňajkách, pôsobilo inak ako na poludnie. Rovnako aj vaše bežné letné či zimné činnosti môžete vykonávať v rôzne nakonfigurovaných priestoroch,“ uviedli Lara a Fredrik.

Charakter domu vytvárajú jeho konštrukčné materiály.
Charakter domu vytvárajú jeho konštrukčné materiály. | Zdroj: Mariela Apollonio

Tradičné klenby

Stropy domu sú zaklenuté typom katalánskej klenby, ktorú si v 19.storočí v USA patentoval španielsky architekt Rafael Guastavino. Každá tehla je do celku vložená ručne bez nutnosti debnenia. Architekti sa na realizáciu rozhodli osloviť miestnych remeselníkov.

Každý materiál domu má inú farbu. „Myslíme si, že človek sa cíti viac v pohode, keď žije v priestoroch, kde možno ľahko rozlíšiť spôsob, akým sa to všetko spája,“ vysvetľuje dvojica.

Zelený rám v exteriéri splýva s vegetáciou a meniacou sa oblohou. V interiéri ho dopĺňajú ďalšie odtiene zelenej v podobe izbových rastlín. Štruktúra tehlových klenieb dodáva domu pocit expanzie a tepla. Biele steny a svetlé podlahy sú „neutrálnym plátnom“ a slúžia na dotvorenie v preferovanom štýle majiteľov.

Stropy domu sú zaklenuté typom katalánskej klenby, ktorú si v 19.storočí v USA patentoval španielsky architekt Rafael Guastavino.
Stropy domu sú zaklenuté typom katalánskej klenby, ktorú si v 19.storočí v USA patentoval španielsky architekt Rafael Guastavino. | Zdroj: Mariela Apollonio

Rodinný dom bez chodieb

Nehnuteľnosť je situovaná do kopcovitého terénu. Z úrovne ulice pripomína nenápadnú dvojpodlažnú vilu. Všetky črty a mierky domu sa odhaľujú postupne pri prechádzaní do záhrady. V skutočnosti ide o trojpodlažný objekt s prízemím vloženým do svahu.

Vnútorné priestory sú usporiadané okolo centrálneho klenbového schodiska. Na prvom podlaží sa nachádza malá spálňa s kúpeľňou a obývacia izba s výhľadom na bazén. Na poschodí je kuchyňa s jedálňou, spoločenská miestnosť a malá toaleta. Tri spálne a dve kúpeľne sú na poslednom treťom podlaží.

Zaujímavosťou je, že v dome nie sú chodby. Otvorené spoločné priestory plynulo prechádzajú do uzatvorených miestností. Vďaka oceľovému rámu a klenutým stropom sa veľkosti jednotlivých izieb prispôsobili podľa potreby.

Zaujímavosťou je, že v dome nie sú chodby.
Zaujímavosťou je, že v dome nie sú chodby. | Zdroj: Mariela Apollonio

MUROVANÝ KLENBOVÝ DOM

Autor: Space Popular (Lara Lesmes, Fredrik Hellberg)
Spolupráca: Estudio Alberto Burgos, Javier Cortina Maruenda
Klient: súkromný
Miesto: predmestie Santa Barbara, Valencia, Španielsko
Celková plocha: 235 m2
Návrh a výstavba: 2016 − 2020
Fotografie: Mariela Apollonio

Denisa Hudáková

Zdroje: Space Popular, Designboom.com, Yellowtrace.com