pasivny bytovy dom z vapennopieskovej tehly
Galéria(8)

Pasívny bytový dom z vápennopieskovej tehly

Partneri sekcie:

Nízke radové domy na ulici Masarykova v Modřiciach majú nového suseda. Je ním sedembytový pasívny dom, ktorý investor citlivo zasadil do existujúcej zástavby. Na výstavbe bytového domu, ktorá sa začala na jar 2011, sa uplatnil sendvičový systém na báze vápennopieskovej tehly. V súčasnosti je bytový dom už takmer dokončený a čaká na svojich obyvateľov, ktorí by mali usporiť viac ako 90 % energie na vykurovanie.

1b big image
3 big image
4 big image
5 big image
6 big image
7 big image
pasivny bytovy dom z vapennopieskovej tehly 5752 big image
Modřice, mesto s takmer 3 500 obyvateľmi, sa často označuje nesprávne ako Brno-Modřice. Aj keď s Brnom bezprostredne susedí, administratívne nikdy nebolo jeho sú­časťou. Vo východnej časti katastra Modříc sa nachádza rozsiahly areál českého obchod­ného a zábavného centra Olympia. Modřice tak možno označiť za pokojné miesto na život, ktorému ale nechýba zázemie v podobe obchodov, reštaurácií a zariadení na kultúrne vyžitie.

Bytový dom sa nachádza na rovnej Masarykovej ulici, ohraničenej z jednej strany námestím Svobody a z druhej strany Modřickou ulicou smerujúcou do susedných Přízřenic.

Pôvodný nízky murovaný dom s popisným číslom 133 nahradil moderný dom s rovnakou výškou (obr. 1 a 2). Vďaka tomu harmonicky zapadol medzi existujúce objekty. Celkom novou časťou je zadný trakt (obr. 3), v ktorom sa nachádza trojica mezonetových bytov (3 + kk a 4 + kk) s pôdorysnou plochou 96, 113 a 116,5 štvorcových metrov. V uličnej časti domu sa v priestrannej chodbe nachádzajú dvere do štyroch menších bytov (1 + kk až 3 + kk) s pôdorysnou plochou 46 až 76 štvorcových metrov. K mezonetovým bytom patrí predzáhradka s rozlohou asi 30 m2, ktorú si majitelia bytu môžu upraviť na parkovacie miesto.

Investor a zhotovovateľ: spoločnosť
TV Stav Brno, s. r . o.
Autor projektu: Ing. Tomáš Petříček
Tepelnotechnické posúdenie:
doc. Ing. Miloš Kalousek, PhD.
Obvodové murivo: KMB Sendwix
16DF-LD, s rozmermi 498 × 240 × 248 mm
Priečkové murivo: KMB Sendwix 4DF-LD, s rozmermi 248 × 115 × 248 mm
Tepelná izolácia: striekaná tepelná izolácia Icynene s hrúbkou 360 mm
Vetranie budovy: vetracia jednotka
s rekuperáciou tepla a elektronickým
riadením ventilátorov, Atrea Duplex EC
Ohrev vody: plochý solárny kolektor,
Viessmann Vitosol 200 F

Ušetriť až 90 % nákladov na vykurovanie
Všetky byty sú navrhnuté tak, aby spotreba energií bola minimálna. Na rozdiel od bežných stavieb, v prípade ktorých sa náklady na výstavbu pohybujú na rovnakej úrovni ako náklady na budovy v pasívnom štandarde, možno v budove v pasívnom štandarde ušetriť až 90 % nákladov na vykurovanie. Parametre spĺňajúce pasívny štandard sa v prípade bytového domu v Modřiciach podarilo dosiahnuť použitím sendvičového systému na báze vápennopiekových tehál a zateplením obvodových stien hrubou vrstvou tepelnej izolácie. Systém je určený na výstavbu energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasívnych budov. Vápennopieskové murovacie prvky patria medzi stavebné materiály, ktoré sa používajú na zhotovovanie vnútorného a obvodového muriva, nosných, deliacich a výplňových konštrukcií. Voliteľná hrúbka zateplenia určuje tepelnotechnické vlastnosti obvodového muriva, a teda aj celkový tepelný odpor stien.

K dosiahnutiu pasívneho štandardu prispel aj kompaktný tvar budovy, minimalizácia tepelných mostov a okná s tepelnotechnickými parametrami rámov a zasklenia vyhovujúcim požiadavke pasívnych budov. Na príprave projektu sa podieľali odborníci z brnianskeho Vysokého učenia technického. Výpočty tepelnotechnických parametrov budovy s ohľadom na získanie dotácií realizoval doc. Ing. Miloš Kalousek, PhD., z Ústavu pozemného staviteľstva Stavebnej fakulty VÚT Brno. Autorom projektu je Ing. Tomáš Petříček.
 
Vďaka subtílnym stenám miestnosť navyše
Nosnú konštrukciu obvodového plášťa tvoria pevné vápennopieskové kvádre sendvičového systému 16DF-LD s rozmermi 498 × 240 × 248 mm. Vďaka vysokej objemovej hmotnosti (1 220 kg/m3) dosahujú vysokú pevnosť v tlaku (priemerne 15 N/mm2) a optimálne akumulačné a akustické vlastnosti už pri menšej hrúbke nosnej steny, čím dochádza k nárastu úžitkovej plochy. Vďaka výberu subtílnejších stien s hrúbkou 240 mm sú byty priestrannejšie o 5 až 6 m2.
 
Minimalizácia škár v stavebnej konštrukcii
Použitie vápennopieskových murovacích prvkov s rozmermi 498 × 240 × 248 mm zodpovedá súčasným snahám o minimalizáciu škár. V prípade murovacích prvkov s väčšími rozmermi sa totiž znižuje počet škár, a tým aj súvisiaci únik tepla. S ohľadom na hmotnosť použitých murovacích prvkov (36,5 kg/ks) sa na murovanie použil takzvaný minižeriav. Bremenové kliešte umožnili osadzovať väčšie formáty priamo z palety. Bremenovými kliešťami možno uchopiť až jeden meter dlhý rad kvádrov a uložiť ho na miesto určenia.

Obr. 5  Zateplenie obvodového muriva sivým polystyrénom Obr. 6  Detail vyhotovenia zateplenia tepelnou izoláciou na báze sivého polystyrénu v mieste okna

–>–>
Zateplenie
Na trhu sa nachádzajú tri varianty sendvičo­vého systému na báze vápennopieskových tehál a síce systém s kontaktným stabilizovaným polystyrénom (obr. 4), s kontaktnou minerálnou izoláciou na báze čadiča a prevetrávaná konštrukcia krytá plášťom z pohľadových škárovaných vápennopieskových tehál. Investor sa v prípade bytového domu v Modřiciach rozhodol použiť prvý variant (obr. 5). Z vonkajšej strany je obvodové murivo totiž zateplené tepelnou izoláciou na báze sivého polystyrénu s hrúbkou 200 mm (obr. 6).

Na tepelnú izoláciu strešnej konštrukcie sa použila striekaná tepelná izolácia s hrúbkou 360 mm. Po nastriekaní izolácia vytvára kompaktnú, vzduchotesnú a nenasiakavú vrstvu, ktorá vypĺňa celý aplikačný priestor vrátane komplikovaných detailov a medzier. Ani pri veľkom rozdiele medzi vnútor­nou a vonkajšou teplotou v nej nedochádza ku kondenzácii vodnej pary, takže sa nevytvárajú vhodné podmienky na rast plesní.

Súčasťou bytového domu je vetrací systém so spätným získavaním tepla, takzvanou rekuperáciou. Použili sa kompaktné vetracie jednotky s rekuperáciou tepla a elektronicky riadenými ventilátormi. Na ohrev vody slúži plochý solárny kolektor s plochou 13 m2, ktorý je umiestnený na streche zadného traktu budovy (obr. 7). Sol-titánová vrstva kolektorov využíva slnečnú energiu efektívne a dosahuje vysokú účinnosť. Vonkajšie puzdro kolektorov sa skladá z celoobvodového ohýbaného hliníkového rámu, bez zárezov a ostrých hrán spoločne s bezšvovým tesnením, ktoré je odolné proti poveternostným vplyvom a UV žiareniu. Zadná stena je vyrobená z neprierazného hliníkového plechu, ktorý zaručuje dlhú životnosť zariadenia.

Akustické parametre
Vnútorné priečky sa realizovali z priečkoviek sendvičového systému na báze vápennopieskových tehál 4DF-LD s rozmermi 248 × 115 × 248 mm. Priečkovky sa volili s ohľadom na postupné zvyšovanie požiadaviek na zvukovú izoláciu v budovách, a zároveň na materiálovú a priestorovú úsporu. Pri hrúbke 115 mm (plus omietka) je index vzduchovej nepriezvučnosti R’w = 42 dB (stavebná nepriezvučnosť) a Rw = 44 dB (laboratórna nepriezvučnosť).
 
TEXT: Jiří Foltýn
OBRÁZKY a FOTO: KM Beta, TV Stav Brno

Jiří Foltýn je technickým poradcom spoločnosti KM Beta, spol. s r. o.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.