Rodinný dom bude slúžiť nielen na bývanie investora ale aj ako testovací objekt na overenie spolupráce použitých technológií.
Galéria(6)

Inteligentný rodinný dom

Partneri sekcie:

Po ukončení testovacej prevádzky administratívnej budovy v Jeseníku, realizovanej v štandarde budov s takmer nulovou potrebou energie (nZEB) a podrobne sledovanej počas dvoch rokov tímom pracovníkov Univerzitného centra energeticky efektívnych budov (UCEEB; pozn. redakcie: vyhodnoteniu prevádzky sme sa venovali v čísle TZB Haustechnik č. 2/2019), sa pozornosť zúčastnených spoločností zamerala na podobne vybavené rodinné domy.

Jedným z prvých projektov je rodinný dom v Omiciach pri Brne, ktorý bude slúžiť nielen na bývanie investora, ale aj ako testovací objekt na overenie spolupráce strešných FVE s domovými batériami a distribučnou „inteligentnou sieťou“.

Projekt Národného centra kompetencie (Centrum pokročilých materiálov a efektívnych budov CAMEB) nesie označenie RESOPT (Optimalizované systémy obnoviteľných zdrojov energie pre budovy s takmer nulovou potrebou energie) a je spolufinancovaný prostredníctvom štátnej podpory Technologickej agentúry ČR (TAČR) v rámci programu Národného centra kompetencie.

Nositeľom projektu je Univerzitné centrum energeticky efektívnych budov. Dom je v kategórii A podľa kvality obálky budovy (u = 0,17) a bude vybavený fotovoltickou elektrárňou (9 kWp) spoločnosti S-power, batériovým úložiskom (18 kWh) firmy AERS, rekuperačnou vzduchotechnickou jednotkou firmy WAFE a elektrickým sálavým vykurovaním z produkcie spoločnosti FENIX Group.

Nadradenú riadiacu jednotku PLC dodá TECO Kolín, riadiaci algoritmus vytvorí UCEEB v rámci projektu. Riadiaci algoritmus nadradenej riadiacej jednotky bude ovládať všetky technológie plne elektrifikovaného rodinného domu v štandarde nZEB, vybaveného strešnou fotovoltickou elektrárňou, batériovým úložiskom, ventiláciou s rekuperáciou a elektrickým sálavým vykurovaním.

Rodinný dom bude slúžiť nielen na bývanie investora ale aj ako testovací objekt na overenie spolupráce použitých technológií.
Obývacia izba
Jedna z pracovní rodinného domu
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2. NP

Projekt domu

Dom s dispozíciou 4 + 1 sa od jari tohto roka stavia na západnom okraji obce Omice v rozptýlenej zástavbe rodinných a rekreačných domov. Autorom architektonickej štúdie je Ing. arch. Radek Hála, autorizovaný architekt ČKA, ktorý sa dlhodobo venuje výstavbe nízkoenergetických a pasívnych domov.

Rodinný dom má obdĺžnikový pôdorys s rozmermi 15,5 × 6 m a je riešený ako čiastočne podpivničený s dvomi nadzemnými podlažiami. Zastavaná plocha je 91,1 m2, úžitková plocha 1. NP je 67,8 m2 (+ 17 m2 zastrešená terasa), úžitková plocha 2. NP je 68,6 m2, spolu je to teda 136,4 m2.

Dom je zastrešený sedlovou strechou so sklonom 22,9°. Na južnej strane domu je prístavok s obdĺžnikovým pôdorysom s rozmermi 6,5 × 9,3 m, ktorý zahŕňa kanceláriu, dielňu, sklad a zastrešené parkovacie státie.

Prístavok je zastrešený plochou strechou s extenzívnou zeleňou, ktorá prechádza do zastrešenia terasy, priliehajúcej zo západnej strany k obývacej izbe a k spálni v 1. NP domu.

Súčasťou terasy bude bazén, pod jej severnou časťou budú sauna, pivnica a technické zázemie k bazénu. Na východe prilieha k domu zasklená pergola s vonkajšou vírivou vaňou. Vstup do domu je z juhu cez zádverie, odkiaľ sú prístupné obývacia izba a WC.

Z obývacej izby sa vstupuje do kuchyne v juhozápadnom rohu domu a do spálne s kúpeľňou na severnej strane. Sú tu aj schody vedúce na galériu v druhom nadzemnom podlaží, ktorá spája izby/pracovne na južnej a severnej strane a WC so sprchou. Obytný priestor je otvorený cez obidve poschodia s veľkým oknom na západ.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP |

Plne elektrifikovaný dom ohľaduplný k prírode

Dom má prípojku na vodu a elektrinu, odpadová voda sa bude odvádzať do splaškovej kanalizácie. Dažďová voda sa bude zhromažďovať v akumulačnej nádrži pod terasou a bude sa využívať na WC, pranie a na zalievanie záhrady.

V objekte bude elektrické nízkoteplotné sálavé vykurovanie z ponuky FENIX Group, doplnené o akumulačnú krbovú pec v obývacej izbe. Prípravu teplej vody bude zabezpečovať elektrický bojler. Na východnej aj západnej časti strechy bude umiestnená fotovoltická elektráreň, batériové úložisko bude v prístavku.

Obývacia izba
Obývacia izba |

Vybavenie objektu

Podobne ako pri administratívnej budove spoločnosti FENIX Trading, budú sa aj pri tomto dome priebežne sledovať spotreba elektrickej energie, výkon fotovoltickej elektrárne, prevádzka batériového úložiska, spotreba energie na vykurovanie či kvalita vnútorného ovzdušia.

Dom tak nadväzuje na dlhodobý trend ponúkať spotrebiteľom a užívateľom elektrických vykurovacích systémov riešenia, ktoré sú overené dlhodobo v praxi.

Jedine vďaka takémuto prístupu mohla spoločnosť vykazovať trvalo rastúce tržby aj v časoch, ktoré elektrickému vykurovaniu nepriali a v ktorých sa k záujemcom o tento typ vykurovania dostávali z akademickej sféry alebo časti médií prevažne skreslené či zavádzajúce informácie.

A hoci je dnes elektrické vykurovanie vďaka svojim výhodám už štandardnou súčasťou energeticky úsporných domov, prechod na komplexné systémy s fotovoltickou elektrárňou a s batériovým úložiskom si vyžaduje dokonalé preverenie fungovania a súčinnosti týchto sofistikovaných systémov.

Skúsenosti z dvojročnej prevádzky administratívnej budovy FENIX Trading ukazujú, že je to správna cesta, ktorá prináša výhody nielen investorom, ale aj prevádzkovateľom energetickej sústavy a celému štátu.

Článok vznikol v spolupráci s firmou FENIX.
Foto: archív firmy

Článok bol uverejnený v časopise TZB Haustechnik 5/2019.