Drevené interiérové obklady
Galéria(2)

Drevené interiérové obklady

Drevo a materiály na báze dreva sa stále využívajú nielen pri zariaďovaní interiéru, výrobe nábytku a bytových doplnkov, ale aj pri zhotovovaní obkladov. Nie je dôležité, či ide o drevostavbu, alebo murovaný dom – vhodne zhotoveným obkladom sa dá výrazne zmeniť prostredie interiéru. Podmienkou je správna voľba druhu obkladu, jeho materiálu, použitej povrchovej úpravy, ako aj montáž podľa technologického postupu.


Použitie v interiéri – architektonický význam obkladu
Drevený obklad nie je záležitosťou módy. Obložením stien, stropov či mnohých konštrukcií možno zmeniť vzhľad interiéru, a tým aj jeho architektonické pôsobenie. Použitými materiálmi sa následne dá ovplyvniť psychika užívateľov priestoru.

V interiéri pôsobia drevené obklady esteticky – obzvlášť kazetové či tabuľové obklady majú dekoratívny účinok. Na výsledný efekt obloženia majú vplyv najmä rozmery miestnosti, účel a správna montáž. V závislosti od toho, ako sa obloženie člení, mení sa dojem z dĺžky, šírky a výšky miestnosti. Ak sa obkladá v zvislom smere, priestor sa zdá byť vyšší, kratší a užší. Vodorovné členenie vyvoláva dojem nižšieho, dlhšieho, príp. širšieho priestoru. Rozdelenie na veľké plochy priestor opticky zmenšuje, obklad rozdelený na malé plochy zasa priestor opticky zväčšuje. Ak sú steny obložené drevom až k stropu, priestor tiež vyzerá menší. Preto sa malé priestory obkladajú iba do určitej výšky, ktorú nemožno ľubovoľne meniť. Vhodné je ďalej rozvinúť už hotové vodorovné členenie v interiéri, napr. okenné rímsy a priečky alebo dverové obloženie. V žiadnom prípade nemá obloženie siahať do polovice steny.

Účel obkladu
Obkladanie stien sa považuje za účelné. Zvyšuje totiž mechanickú odolnosť povrchu múrov, odolnosť proti vlhkosti, tepelnú či zvukovú izoláciu – s obložením sa možno stretnúť v divadlách, kinosálach, hudobných sieňach a pod. V reštauračných priestoroch sa na zvýšenie ochrany ich povrchu a jednoduchšie udržiavanie hygieny môžu steny takisto obkladať.

Ak treba obložiť steny a panely, a pritom znásobiť akustický efekt miestnosti, používa sa väčšinou akustický systém, ktorého súčasťou sú akustické štandardizované drevené obklady. Ich základom je laminát z pravého dreva s tvrdým povrchom, ktorý odoláva mechanickému poškriabaniu, nárazu, chemickým faktorom, ohňu a takisto UV žiareniu. Akustické vlastnosti zabezpečujú rozličné perforácie (kruhová, oválna) drevených obkladov, ktoré možno doplniť aj akustickým rúnom.

Drevené materiály na interiérové obklady
V našom prostredí je drevo ľahko dostupným materiálom s vyhovujúcimi technologickými a technicko-fyzikálnymi vlastnosťami.

Na obklady stien sa najčastejšie používa masívny smrek (svetlé, veľmi smolnaté drevo), borovica (žltastá beľ, červenohnedé jadro), smrekovec (rovnako žltastá beľ a červenohnedé až červenofialové jadro), jedľa (sivobiela až hnedosivá), lipa (žltá až hnedobiela), breza (žltá, sivá alebo hnedobiela), dub (žltastá až svetlohnedá beľ, svetlé jadro). Z tropických drevín sa často používa tík (s belavou a sivou beľou, zlatožltým až hnedozeleným jadrom). K dispozícii sú aj materiály na báze dreva – plošné aglomerované materiály ako DVD, OSB, MDF či preglejky a latovky.

Drevené obloženie – konštrukcia a jej princípy
Podľa spôsobu konštrukcie sa rozlišuje niekoľko typov obloženia stien, ako sú napríklad:

Obklady z dosák a vlysov
Toto obloženie sa dá vyrobiť z masívu s rovnými alebo zrazenými hranami. Dosky sa pribíjajú na laty upevnené na stene. Ak upevnenie nemá byť vidieť, používajú sa profilované sponky. Pri nízkych obloženiach stačí spojiť dosky na pero s drážkovými soklovými a vrchnými krycími lištami a pomocou nich dosky pripevniť. Na dosiahnutie pekného vzhľadu obloženia je dôležité vybrať správny druh dreva či navrhnúť vhodné členenie a profilovanie.

Pôsobivé tieňovanie vzniká napríklad pri rozlične prekladaných doskách.
Obklady členené ako vlysy sa nazývajú vlysové. Jednoduché obloženie tohto druhu možno vyrobiť z primerane žliabkovaných a drážkovaných úzkych prvkov (vlysov), ktoré sa upevnia podobne ako dosky so spojom na pero a drážku. Zvláštne druhy vlysového obloženia sa zhotovujú z líšt spojených na pero alebo polodrážku, ktoré sa na zadnú stranu pripevnia na konštrukčný spodný rám či lišty. Tým vznikne uzatvorené obloženie. Pri otvorenom vlysovom obložení sa vlysy na zadnej strane priskrutkujú s odstupom k doskám. Ak sú medzistropy z iného dreva alebo v inej farbe ako vlysy, vznikne originálny celok. Vlysové obloženia sú vhodné predovšetkým na klenuté steny a stĺpy.

Rámové obklady

Rámové obloženie tvorí sústava rámov a príslušných výplní z dyhovaných dosák, príp. materiálov na báze dreva. Výplne vložené do rámov môžu byť prekryté lištami, v takom prípade nimi možno celok ešte zvýrazniť. Jednoduchšiu úpravu povrchových plôch umožňuje upevnenie pomocou polodrážky a upevňovacej lišty. Použitím profilovaných líšt sa následne zdôrazňuje členenie celého obloženia. Vnútorné a vonkajšie rohy rámov sa navzájom spájajú buď na pero a drážku, alebo polodrážkou.

Tabuľové obklady
Pri výrobe tabuľového obloženia je vhodné použiť dyhované alebo laminované preglejkové či drevotrieskové tabule. Tie dovoľujú členenie stien na veľké plochy, pretože vôbec nenapučiavajú ani nezosychajú, príp. iba minimálne. Prefabrikované obkladové tabule sa zvyčajne označujú ako panely. Sú to dosky z drevených materiálov, dyhované ušľachtilým drevom alebo laminované a na bokoch opracované tak, aby boli pripravené na montáž. Vnútorné a vonkajšie rohy sa pri týchto prefabrikovaných obloženiach spracovávajú pomocou zvláštnych profilov.

Stropné obklady
Stropné obloženia pozostávajú z nosnej konštrukcie a obkladu. Nosnú konštrukciu možno upevniť priamo pod hrubý strop. V mimoriadne vysokých miestnostiach sa dá pri obkladaní klimatizácie alebo inštalačného vedenia nosná konštrukcia zavesiť nižšie pod strop. Pri zameriavaní roviny takéhoto zavesenia sa používa otočný laser. Keď je zameriavací prístroj nastavený, vychádza z neho vodorovný lúč, ktorý pri otočných laseroch rotuje okolo prístroja, a tým vytyčuje rovinu zavesenia. Tento prístroj je absolútne presný. Nosnú konštrukciu treba dostatočne pripevniť, pretože na nej spočíva celá hmotnosť stropného obloženia. Konštrukcia je navyše namáhaná otrasmi, najmä pri stropoch, po ktorých sa často chodí. Preto sa nosné konštrukcie nesmú nastreľovať.

Vrstva obkladu sa pripevňuje k nosnej konštrukcii neviditeľne. Na inštalovanie stropného obloženia treba použiť dokonale suché drevo, pretože pod stropom je vzduch najteplejší a najsuchší. Stropné obklady sa majú dôkladne pripraviť už v dielni, aby následná montáž bola čo najjednoduchšia. Obklad môže byť členený a vyrobený z rôzneho materiálu vrátane farebných odlíšení. Na trhu je niekoľko prefabrikovaných dielcov z vrstveného dreva, ktoré možno bez ďalšieho opracovania pripevniť na nosnú konštrukciu. Rozlišujú sa stropné obklady z dosák, tabúľ a kazetové stropné obklady.

Obklad trámových stropov
Trámové sú stropy, z ktorých vystupujú trámy alebo obloženie, ktoré tvorí falošný trám. Pri pravých trámových stropoch sa používajú plné masívne trámy – nesú váhu stropu. Z estetických dôvodov sa niekedy neopracované trámy obkladajú doskami alebo dyhovanými materiálmi. Na tomto nosnom základe leží vlastná konštrukcia stropu zhotovená z dosák, tepelnej a zvukovej izolácie a tzv. záklopu. Falošné trámy sa pripevňujú na omietnutý strop, omietnuté plochy pritom zostávajú viditeľné. Tieto trámy sa môžu pripevniť aj na hrubý strop a jednotlivé polia obložiť prvkami či doskami. Vo všetkých prípadoch sa odporúča, aby viditeľné plochy masívnych aj falošných trámov a obkladov polí boli kvalitne opracované frézovaním a brúsením. Dôležitá je tiež povrchová úprava morením, patinovaním a lakovaním. Často sa pri takýchto náteroch vyžaduje kvalita porovnateľná s nábytkom. Nátery je vhodné nanášať pred montážou v dielni alebo na mieste.

Stropný obklad z dosák

Pri stropoch z dosák je celá stropná plocha obložená doskami. Tie môžu byť spojené na pero, na pero a drážku, na polodrážku, preplátovaním alebo uložené s medzerami cez seba. Na prekrytie škár sú vhodné krycie lišty alebo profilované lišty zasunuté v drážkach. Dosky sa upevňujú na nosnú konštrukciu z lát, ktorá je umiestnená na masívnom strope, príp. stropných trámoch. Viditeľné upevnenie dosák sa realizuje pomocou klincov alebo skrutiek, neviditeľne možno dosky pripevniť zvláštnymi profilovanými príchytkami. Najčastejšie sa na stropy z dosák používajú palubovky s hrúbkou 15 až 22 mm spojené na pero a drážku. Na latovú nosnú konštrukciu sa pripevňujú pomocou klincov alebo sponiek, neviditeľne uložených v drážke palubovky. Takisto je dôležité kvalitné zhotovenie povrchovej úpravy a začistenie škár obkladu stropu i zvislých stien.

Stropný obklad z tabúľ

Tabuľové stropy sa zvyčajne vyrábajú z drevených dyhovaných alebo povrchovo upravovaných materiálov, napríklad laminovaním. Stropné obloženie je členené pomocou viditeľných či priznaných škár medzi hranami tabúľ. Jednotlivé tabule možno spájať na pero a pripevňovať pomocou spôn, oceľových príchytiek či klincov do drážok na nosnú konštrukciu.

Stropný obklad z kaziet
Pod kazetovými stropmi sa rozumie stropné obloženie so štvorcovými alebo pravouhlými, plasticky usporiadanými poľami (kazetami). Hranice medzi kazetami tvoria lišty, rámy, luby (vlysy), príp. falošné trámy. Ploché kazety sa dajú vyrobiť pomocou rámovej konštrukcie. Plastickejšie hlbšie kazety s tenkými rebrami možno vytvoriť použitím líšt alebo vlysov. Pri mimoriadne veľkých a ťažkých kazetách je vhodné vyrobiť každú zvlášť a po jednej ich pripevňovať na strop.

Akustický stropný obklad

Stropné obloženie pohlcujúce zvuk sa nazýva akustické, pretože absorbuje vzniknuté zvukové vlny. Väčšinou sa na tento účel používa prerušovaná vrchná obkladová vrstva a podkladové porézne materiály, ktoré pohlcujú zvuk. Aby obkladová vrstva dobre izolovala, aplikujú sa rozličné systémy upevnenia – obklad sa napríklad kladie na ďalšiu vrstvu z izolačnej vlny.

Konštrukcia vetracieho stropu

Vetracie stropy tohto typu privádzajú do miestnosti čerstvý vzduch, vedený stropnými dutinami klimatizačných zariadení. Na to zvyčajne slúžia profily s drobnými otvormi, ktoré sa zasúvajú do škár oddeľujúcich obkladové tabule. Vetracie stropy treba plánovať v spolupráci s klimatizačnými technikmi, ktorí musia vypočítať potrebné množstvo čerstvého vzduchu na celkový objem miestnosti vzhľadom na jej účel.

Obklad kúpeľní a sprchových kútov
Na čoraz častejšie obloženie kúpeľní sa používa tíkové drevo. Tík má špecifické vlastnosti, ktoré umožňujú jeho inštalovanie vo vlhkých priestoroch kúpeľní. Odoláva vlhkosti, plesni, nemení farbu, takisto má vysokú odolnosť proti chemickým prostriedkom. Vyznačuje sa vysokou rezistenciou proti kyselinám a zásadám a má aj vysokú požiarnu odolnosť.

Montáž obkladu v interiéri
Obklady sa ukladajú na steny, ktoré musia byť suché a interiér vhodne temperovaný. Na obklad stien a stropov nesmie pôsobiť vlhkosť stúpajúca od zeme ani kondenzovaná voda. Obloženie by nemalo priliehať bezprostredne na múr či omietku, vhodné je nechať medzeru 20 až 30 mm. Táto medzera vznikne vďaka nosnej konštrukcii, na ktorú sa obloženie pripevňuje. Nosná konštrukcia sa zhotovuje z lát alebo montážnych rámov – tie sa na stenu pripevňujú pomocou skrutiek v príchytkách.

Konštrukcia tak slúži na vyrovnanie nerovnosti múrov a na upevňovanie obkladovej vrstvy. Vodorovné a zvislé prvky nosnej konštrukcie treba počas montáže prekontrolovať murárskym pravítkom a vodováhou, aby bolo všetko v rovine. Priestor medzi obložením a stenou slúži na odvetranie zadnej strany obkladu, čo zabezpečí ochranu pred navĺhaním obkladu a jeho rozmerovým zmenám. Obklad by mal byť odvetraný v zvislom smere, čo pri vodorovnom obklade dosiahneme zvislou nosnou konštrukciou. Ak je zvislý obklad upevnený na vodorovný rošt, mali by sa urobiť v rošte otvory, ktorými by sa zabezpečilo zvislé prúdenie vzduchu.  

Nosná konštrukcia sa väčšinou upevňuje pomocou príchytiek z kovu alebo plastu, zasúvaných do presne vyvŕtaných otvorov. Otvory sa vŕtajú elektrickou príklepovou vŕtačkou. Na vŕtanie je potrebný vrták, ktorý je skrutkovitý a má hrany z tvrdokovu. Priemer otvoru by mal byť asi o 0,5 mm väčší ako priemer príchytky. Príchytky sa pri zaťahovaní skrutky roztiahnu, čím sa vytvorí pevné spojenie medzi vŕtacím otvorom a stenou. Plastové príchytky sa nesmú používať spolu so skrutkami s reznými závitmi. Na montáž rámu a lát priamo na murivo sú vhodné plastové príchytky s predĺženým svorníkom, ktoré vyplnia aj otvor vyvŕtaný v latách.
Vŕtanie otvoru v drevenej nosnej konštrukcii a stene sa pri použití plastových príchytiek dá vykonať súčasne. Na trhu je aj rad špeciálnych upevňovacích kolíkov so skrutkami, ktorými sa navzájom nastaví vzdialenosť lát od steny.

Povrchové dokončenie drevených obkladov
Obklad možno aj farebne zladiť s interiérom. Na povrchovú úpravu prírodného dreva sa najčastejšie používa tekuté moridlo. Jednotlivé odtiene sa môžu navzájom prelínať. Konečnou povrchovou úpravou býva lakovanie alebo voskovanie. Na lakovanie sa používa vodou riediteľný nábytkový lak s vyhovujúcimi mechanickými a chemickými vlastnosťami. Je vhodný na povrchovú úpravu nábytku, vnútornú úpravu nábytku a obloženie stien.

Špeciálnu úpravu drevených povrchov obkladov, trámov a podláh predstavuje mikrotvarovanie rotačnými kefami. Táto technika sa zakladá na mechanickom odstránení mäkšej časti letokruhu, tzv. jarného dreva. Vďaka tejto operácii vystupuje na takto upravenej ploche textúra dreva a pri následnej úprave voskom či olejom vzniká celkom jedinečný, nezameniteľný povrch s nádychom starobylosti. Takto sa upravuje zvyčajne drevo smreka, duba a smrekovca.
V každom prípade je dôležité správne zvoliť druh obkladu, materiál a povrchovú úpravu.

Ing. Martin Zach
Foto: D. Veselský

Autor je doktorandom na Mendelovej poľnohospodárskej a lesníckej univerzite v Brne.

Recenzovala Ing. Zuzana Vavřinová, ktorá je doktorandkou na Katedre nábytku a drevárskych výrobkov Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.