Chalupa, ktorú si tesár postavil sám

image 90572 25 v1

Drevodom, ktorý pripomína klasické drevenice, je inšpiratívnou modernou zmenou v prírodnom prostredí. Hoci využíva klasické prvky architektúry charakteristickej pre daný región, stavbe nechýba moderná dimenzia. Priam fascinujúcim detailom je osadenie okien či skôr zasklenie časti, v ktorej sa nachádza kuchyňa a jedáleň. Do veľkého vodorovného obdĺžnika, ktorý predstavuje sklený priezor z interiéru do exteriéru, sú včlenené tri okná s rámami, pripomínajúce tradičnú architektúru.

So zmyslom pre tradíciu i detail

Zaujímavých detailov je v tomto dome podstatne viac, ale poďme pekne poporiadku. Dom vznikol na základe projektu architektov z ateliéru architekti.in ako dom pre rodinu tesára. Budúci majitelia sa veľmi intenzívne zapojili do jeho realizácie, dom si postavili vlastnoručne, a to s obrovským zmyslom pre tradičné remeslo a citom pre detail.

Starú dali zbúrať, nová nesie jej črty

Stavba vznikla na mieste pôvodnej chalupy v skrytom údolí medzi lesmi, pričom v jej susedstve sa nachádza len niekoľko chalúp.

„Zámer vznikol po dlhej diskusii o celej stavbe – od rozhodnutia o zbúraní pôvodného domu cez jeho usporiadanie a estetiku až po detailné konštrukčné riešenie. Základnou predstavou bola nenásilná obnova pôvodnej stavby s dodržaním pôvodných charakteristických znakov –umiestenie stavby, jej veľkosť a proporcie, vnútorné usporiadanie, ale i materiálové riešenie. Našou snahou bolo nenásilne prepojiť konštrukčné, technologické a estetické kvality tradičného a moderného staviteľstva,“ zdôrazňuje architekt Lukáš Svoboda.

Ako je riešená konštrukcia?

Precízne spracovaná drevená rámová konštrukcia, ktorá je izolovaná priedušnými drevovláknitými materiálmi, je osadená na sokel z pohľadového betónu.

Sendvičové obvodové konštrukcie sú riešené úplne bez použitia fólií a OSB dosák, využívajú prirodzené vlastnosti kvalitných materiálov. Na dnešnú dobu veľké rozpätia stropných trámov vychádzajú z pôvodného plne funkčného riešenia stavby.

Neprehliadnite: Drevodom na južnej Morave dýcha Karibikom

Dispozícia a dôležité detaily

Bezrámové zasklenie v kombinácii s oknami v pôvodných proporciách a v tradičnom štýle prepúšťa do hlavnej obytnej miestnosti maximum dostupného svetla a slnka. Fasáda domu je tvorená obložením z viacerých druhov dreva vrátane šindľa.

Na prízemí sa okrem základného obytného priestoru s kuchyňou a jedálňou nachádza dielňa a sociálne zázemie.

V podkroví nájdete spálne a izby členov rodiny.

Fascinujúco pôsobia štiepané drevené šindle v interiéri, ktoré vytvárajú harmonický, a pritom originálny efekt.

Dom pre rodinu tesára v kocke
Architektonické štúdio: architekti.in
Autor projektu: Lukáš Svoboda
Spoluautori: Lukáš a Markéta Kubů
Lokalita: Orlické hory, Stará Huť, ČR
Vznik projektu: 2011
Realizácia: 2016
Úžitková plocha: 162 m2

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: architekti.in