image 71702 25 v2
Galéria(8)

Chystáte rekonštrukciu domu? Inšpirujte sa!

Partneri sekcie:

Zlý technický stav sa stal iniciátorom razantnej prestavby rodinného domu blízko jazera Michigan. Na konci rekonštrukcie ostal len opravený krov, nová stropná doska a presklená terasa do záhrady. Interiér sa doslova celý vybielil – a biela farba navyše pomohla presvetliť všetky miestnosti.

0
1
2
3
4
5
6
7

Pútavá konštrukcia krovu je zdôraznená vhodným osvetlením. Biela farba vytvára ideálne pozadie pre všetky zložitejšie detaily.

Pri práci s pôvodnou budovou letného domu Harbert sa chicagskí architekti riadili jednoduchým pravidlom – zachovať len to hodnotné – prostý design. Ten miestami doplnili drobným premysleným zásahom, akým je napríklad vikier.

Všadeprítomná biela sa vykompenzovala karmínovo-červeným akcentom na oknách a dverách.

Či už výhľad z okna alebo podlahové kúrenie napojené na geotermálny prameň, všetko v dome bolo určitým spôsobom prepojené s prírodou a lokalitou.

Veľká presklená terasa, ktorá tvorí stredobod celej spoločenskej zóny, nenarúša súkromie obyvateľov v dome. Stáva sa len plynulým prechodom medzi interiérom a exteriérom.

Pred rekonštrukciou sa zlý technický stav prejavil najmä na streche. Bolo nutné opraviť prehnutú strechu, previsnutú stropnú dosku a všetko dodatočne zatepliť.

Odokrytá strešná konštrukcia ukazuje nielen drevné prvky, ale aj kovový rám, ktorý nesie prostrednú betónovú stropnú dosku. Pohľad nahor sa tak stáva objavovaním konštrukčných spojov a detailov.

Použité materiály zostali tie isté ako použité materiály spred 60 rokov, kedy dom vznikol. Rovnako stavitelia ostali verní lokálnym zdrojom, nielen materiálne, ale aj profesne a technologicky.

Viac na http://inhabitat.com
TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: SEARL LAMASTER HOWE ARCHITECTS