Partneri sekcie:

Atypický dom vo svahu zaujme na prvý pohľad

image 89756 25 v2

Mnohí sa pri hľadaní pozemku boja svahov a snažia sa im zo všetkých síl vyhnúť. Stavba vo svahu ešte stále v očiach verejnosti predstavuje akúsi príťaž a skryté problémy, hoci v dnešnej dobe to už vôbec tak nemusí byť. Dom vo svahu môže byť rovnako (ak nie ešte viac) komfortný, estetický a ponúkať mnoho ďalších pozitív, ktoré dokonca pri správnom plánovaní môžu prevyšovať benefity domu na rovinatom pozemku.

Jedným z najväčších pozitív svahovitej parcely, ktorá smeruje na juh, bol v našom prípade výhľad. Atypický luxusný dom, ktorý bol zrealizovaný v českej obci Beroun neďaleko Prahy, je nádherným príkladom toho, že aj dom postavený v nerovnom teréne môže byť skvostným a funkčným bývaním pre náročného klienta.

Projekt navrhli v roku 2013 v štúdiu Master Design, na ktoré sa klient obrátil so svojimi špecifickými požiadavkami. Jednou z nich bolo aj to, aby dom vynikol napriek tomu, že v okolí sa nachádza mnoho moderných stavieb. Túto požiadavku sa podarilo naplniť do poslednej bodky.

Na štedrej podlahovej ploche 213 m² sa rozprestiera nízkoenergetický príbytok tvorený šiestimi hlavnými miestnosťami. Dispozične je objekt členený do troch funkčných celkov (kvádrov) – technický, komunikačný a obytný celok.

Najväčší objem, logicky, zaberá obytná časť, ktorá je orientovaná pozdĺžne vzhľadom na zvažovanie svahu, takže je čiastočne zapustená priamo v teréne. Zasklené plochy otvárajú krásne výhľady smerom na juh a západ, umocnené priamym vstupom na terasu.

Už na prvý pohľad možno rozlíšiť jednotlivé funkčné celky – vďaka farebnej odlišnosti. Obytná časť je biela v kombinácii s drevom, technická je sivá a komunikačná je obložená drevom. Pôdorys budovy má tvar písmena L. Prostredníctvom tohto riešenia sa dosiahlo súkromie v záhrade a funkčné oddelenie objektu od severnej a východnej strany.

Prehľad:

Plocha: 213 m²
Dispozícia: 5 + kk
Konštrukcia: železobetónové základové pásy, murovaný obvodový plášť z vápennopieskových tvárnic KM Beta s tepelnou izoláciou, strop – oceľové nosníky a monolitická oceľobetónová doska s trapézovým plechom, strecha – prefabrikované železobetónové panely, železobetónové schodisko
Okná a zasklenia: hliníkové a plastovo-hliníkové rámy, izolačné trojsklo
Vykurovanie a ohrev vody: podlahové kúrenie, tepelné čerpadlo vzduch-voda, kozub
Energetická náročnosť: kategória B
Realizácia: Kostav, s. r. o.
Návrh a realizácia záhrady: Ginkgo – zahradní architektura, s. r. o.
Architektonický ateliér: Master Design
Autori: Ing. arch. Martin Náhlovský, Ing. Michal Janáč, Ing. Jan Jadrníček
Interiérový dizajn: Ing. arch. Martin Náhlovský


Text: Anna Martausová v spolupráci s Danielom Kuželom
Foto: Master Design
Zdroj: Master Design