Vizualizácia Uptown Offices.
Galéria(5)

Prvá etapa Palmy počíta s administratívnymi budovami. Developer teraz ukázal ich podobu

Partneri sekcie:

Ambiciózny projekt na Račianskej ulici odhalil vizualizácie plánovaných budov. Od magistrátu má developer záväzné stanovisko, pokračuje tak ďalej v povoľovacích procesoch.

Spoločnosť Corwin sa chystá stavať tzv. Uptown Offices v severnej časti pozemku susediacej s Račianskou ulicou, Novou Cvernovkou a bývalým silom v mestskej časti Nové Mesto. Za návrhom objektov úvodnej etapy stoja slovenské ateliéry A1 Architecture, Ad Collegium a Superatelier.

Prvá etapa bude celkovo obsahovať päť administratívnych budov, ktoré budú nové a jeden pôvodný objekt čakajúci na rekonštrukciu. Priestory prízemia nových objektov budú určené pre obchodné účely a služby. Okrem kancelárskych budov má však prvá etapa výstavby Palmy priniesť aj námestia, občiansku vybavenosť a služby. Jej realizácia počíta aj s pridaním jedného jazdného pruhu Račianskej ulice a ďalších infraštruktúrnych úprav.

Pôvodne chcel Corwin, aby v novom brownfielde vyrástla administratívna drevostavba. Tieto plány sa však nepodarí dotiahnuť do reality, preto sa spoločnosť zamerala na to, aby z tohto prírodného materiálu postavila aspoň rezidenčný objekt.

Vizualizácia Uptown Offices.
Vizualizácia Uptown Offices. | Zdroj: Corwin

„Dva roky sme bojovali, aby sme tam mohli postaviť administratívnu drevostavbu. Napokon sa nám ju nepodarilo presadiť u hasičov, takže toto je pasé,“ povedal líder spoločnosti Corwin Marián Hlavačka v rozhovore pre ASB.

Spoločnosť Corwin predpokladá, že s výstavbou Uptown Officies začne o dva roky. Ak pôjde výstavba v jednom celku, prvá časť Palmy bude dokončená v roku 2027. Okrem modernej architektúry však developer kladie dôraz aj na energetickú udržateľnosť.

Einpark Offices dostane príbuzného

Corwin počíta, že po dokončení prvej etapy by v nej mohlo byť 27,5-tisíc m2 najmodernejších administratívnych a obchodných priestorov, ktoré budú extrémne energeticky efektívne s kvalitným vnútorným prostredím. Kancelárie Palma Uptown Offices budú spĺňať najvyššie štandardy z pohľadu udržateľnosti a sú predcertifikované na LEED Platinum.

Corwin sa pritom netají ambíciou, že rovnako ako už prevádzkovaný projekt Einpark Offices v mestskej časti Petržalka budú Uptown Offices držiteľmi LEED Zero Carbon certifikácie, ktorú v celej Európe držia iba dve budovy. „Chceme sa stať prvým developerom na svete s kompletne uhlíkovo neutrálnym portfóliom,“ avizoval projektový manažér Palmy Filip Gulan.

Šesťhektárová plocha bývalého závodu by sa mala zmeniť na lokálne polyfunkčné centrum. Okrem bývania a práce tam nájdu obyvatelia aj verejné priestory, športoviská, obchody, reštaurácie či ďalšiu občiansku vybavenosť. Pre budúcnosť ďalších častí územia vo štvrti bude dôležitá zmena územného plánu, ktorá by otvorila dvere výstavbe.

Vizualizácia Uptown Offices.
Vizualizácia Uptown Offices. | Zdroj: Corwin

Račianska ulica sa má rozšíriť

David Sim, tvorca štúdie Palmy zo svetoznámeho dánskeho ateliéru Gehl Architects, povedal, že sa primárne zameriavajú na každodenný život. Preto začali koncentrovaním nových pracovných miest, služieb a občianskej vybavenosti hneď v prvej etape.

Okrem administratívy prinesie prvá etapa aj kompaktné mestské bloky s námestiami. Vstup do areálu bude z vylepšenej Račianskej ulice, ktorú chce developer premeniť na mestský bulvár. Súčasťou toho je odstúpenie časti pozemku na rozšírenie Račianskej o jeden jazdný pruh, zriadenie bezpečnej svetelnej signalizácie, samostatnej cyklotrasy a širokého chodníka so zeleňou a stromoradím.

Ten bude lemovať aktívny parter so službami prístupnými priamo z ulice. Cieľom rekonštrukcie Račianskej ulice je zvýšenie bezpečnosti, bezbariérovosti a mobility peších, cyklistov a cestujúcich v MHD. „Vďaka rekonštrukcii sa zvýši aj celková priepustnosť ulice pre automobily,“ vysvetlil Filip Gulan, projektový manažér Palmy.

Vizualizácia Uptown Offices.
Vizualizácia Uptown Offices. | Zdroj: Corwin

Zmení územný plán funkciu v lokalite Palmy?

Kedy sa pridajú zvyšné plochy v areáli, je otázne. Urbanistická štúdia premeny tohto brownfieldu na lokálne centrum a živú mestskú štvrť sa po troch rokoch prác dostáva do záverečnej fázy. Platný územný plán v ňom ale stále počíta s priemyselnou výrobou.

Tú však podľa dvoch prieskumov verejnej mienky od firmy Strategy Consulting odmieta väčšina obyvateľov mestskej časti Nové Mesto. Takmer 98% opýtaných by chcelo, aby sa pozemok Palmy zrevitalizoval a 70% by tu chcelo vidieť nové lokálne centrum.

Zmena funkcie je podľa developera vo verejnom záujme aj preto, že koncepcia Novej Palmy je plne v súlade s programom rozvoja mesta Bratislava 2030, s Koncepciou mestskej bytovej politiky 2020 – 2030 aj so štúdiou mesta o brownfieldoch.

Tá odporúča rozvoj metropoly i pomocou vrátenia života do areálov po bývalých výrobných podnikoch, ktoré už dávno neplnia svoj pôvodný účel a chátrajú. Palma v nej bola označená za územie s dobrou polohou, jasnými vlastníckymi vzťahmi a bez kontaminácií, teda ideálne územie na revitalizáciu.

Podľa manažéra projektu Guldana je hlavné mesto veľmi riedko osídlené v porovnaní s inými vyspelými mestami, a to aj pre veľké množstvo nevyužitých brownfieldov. „Aj preto je nevyhnutné aktualizovať územný plán. Ten nielen bráni rozvoju v existujúcich hraniciach mesta, ale aj výstavbe nových bytov. A to tlačí na rast cien bývania a vyháňa ľudí do satelitov,“ uzatvára.

Prvá etapa Novej Palmy Uptown Offices, Bratislava-Nové Mesto

Investor: Corwin
Architekti:  A1Architecture, Ad Collegium, Superatelier
Administratívne a obchodné priestory: 27 500 m2
Začiatok výstavby: 2025

Vizualizácia Uptown Offices.
Vizualizácia Uptown Offices.
Vizualizácia Uptown Offices.
Vizualizácia Uptown Offices.
Vizualizácia Uptown Offices.