Zelené mestá, ilustračná

Poprední európski architekti a odborníci v Bratislave predstavujú riešenia, ako môžu byť naše mestá zelenšie

Partneri sekcie:

Vo štvrtok 27. apríla 2023 sa v Bratislave stretávajú špičkoví architekti a odborníci z renomovaných európskych architektonických ateliérov, aby hľadali odpovede na výzvy, ktorým v čase globálnych klimatických zmien čelí ich profesia.

V rámci aktuálneho ročníka konferencie Green Building Summit prinesú inšpirácie, tipy a návody, ako navrhovať a projektovať stavby, verejné priestranstvá či mestské štvrte s dôrazom na udržateľnosť a ekológiu. Podujatie sa koná v exkluzívnych priestoroch Ponton priamo na Dunaji. Záštitu nad konferenciou prevzali prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a primátor hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy Matúš Vallo.

Hlavné otázky Green Building Summitu 2023

  • Ako reaguje trh na stále sa zvyšujúci dopyt po environmentálne zodpovedných a udržateľných riešeniach v oblasti výstavby?
  • Môžu architektonické diela vytvárať kvalitný priestor pre prácu, život alebo kultúru a zároveň reagovať na potrebu zníženia dopadov na životné prostredie?
  • Aká je úloha miest a developerov v tomto procese?

Kvalita a udržateľnosť

V prvom bloku predstaví architekt Patrick Lüth projekty nórskeho ateliéru Snøhetta, ktorý sa od svojho založenia sústreďuje na vytváranie a implementáciu udržateľných princípov v architektúre. Odprezentuje prehľad návrhov, ktoré by sa mohli stať prototypmi, ako projektovať kvalitné architektonické diela s čo najnižšou environmentálnou záťažou.

Drevostavby a uhlíková neutralita

Konferencia sa bude venovať aj téme drevostavieb ako spôsobu na dosiahnutie uhlíkovej neutrality. V rozličných mierkach pracuje s drevostavbami dánsky ateliér Schmidt Hammer Lassen, ktorého projekty predstaví architekt Mads Kaltoft. Johannes Rebhan z rakúskeho štúdia Wiehag sa podelí o knowhow a špecifiká konštrukčných riešení na príklade medzinárodných projektov. Tematicky sa panel dotkne aj situácie na Slovensku a legislatívnych zmien, ktoré sú potrebné pre širšie využitie dreva v stavebníctve u nás.

Patrick Lüth – partner a výkonný riaditeľ ateliéru Snøhetta.
Patrick Lüth – partner a výkonný riaditeľ ateliéru Snøhetta. | Zdroj: Redakcia

Udržateľné mestské štvrte

Nosnou témou tohtoročnej konferencie budú udržateľné mestské štvrte a ich plánovanie. Ako vo svojom manifeste uvádza jeden z najvýznamnejších hostí, švajčiarsky architekt pôsobiaci v Paríži Philippe Rahm, architektúra a urbanizmus tradične reflektovali na klímu a zdravie.

Ako príklad uvádza diela Vitrúvia, Paládia alebo Albertiho, v ktorých expozícia slnku alebo vetru, premeny teploty a vlhkosti ovplyvňovali formovanie miest. Návrat k týmto hodnotám v jeho vlastnej tvorbe bude filozofickým, ale aj praktickým úvodom tretieho bloku.

O svoje skúsenosti sa podelí aj renomovaný český ateliér CHYBIK+KRISTOF Associated architects. Mia Scheel z dánskeho ateliéru Sweeco Architects predstaví úspešné príklady revitalizácie mestských celkov, ktoré majú ambíciu zmierniť environmentálne dopady a byť odolné aj do budúcnosti.

Rad zahraničných hostí doplnia významné osobnosti domácej scény: zakladateľ spoločnosti Corwin Marián Hlavačka, architekt a ESG manažér J&T Real Estate Martin Stohl či predseda predstavenstva SKGBC Pavol Kukura.