Nemocnica Bory

Nemocnica Bory je skolaudovaná, prvé ambulancie otvoria na jar 2023

Partneri sekcie:

Investor Sieť zdravia vynaložil na súkromnú nemocnicu v Bratislave-Lamači približne 240 miliónov eur. Zdravotnícke zariadenie je vybudované ako akútna nemocnica s vysokým podielom zdravotnej starostlivosti v chirurgických alebo operačných špecializáciách.

Generálny riaditeľ nemocnice Ľuboš Lopatka informoval v piatok 25. novembra, že kolaudačné rozhodnutie nemocnice nadobudlo účinnosť tento týždeň. Kolaudačné rozhodnutie má aj ubytovňa pre zamestnancov, ktorú postavili vedľa nemocnice. Ročne sa plánuje v nemocnici uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií. Celkovo plánujú v nemocnici zamestnať podľa viac ako 1500 ľudí.

Šesťpodlažný objekt má jedno podzemné podlažie, štyri nadzemné podlažia, piate technologické podlažie a na streche sa nachádza heliport.

Prvé pracoviská plánujú otvoriť v marci 2023. Medzi nimi budú ambulancie, rádiodiagnostické pracovisko aj radiačnú onkológiu a pracovisko nukleárnej medicíny. Lôžková časť nemocnice má byť podľa medicínskeho riaditeľa Nemocnice Bory Róberta Hilla sprístupnená v máji, pôrodnica v júni, na jeseň to bude urgent.

Nemocnica Bory má byť prvou voľbou pre obyvateľov spádovej oblasti, povedal generálny riaditeľ Lopatka. V tomto smere má charakter všeobecnej nemocnice, ale zároveň sa má zameriavať i na náročné diagnózy a na vybraných pracoviskách poskytovať komplexnú a koncovú zdravotnú starostlivosť.

Nemocnica bude poskytovať takmer všetky medicínske odbory. Nosnú časť však bude tvoriť šesť programov. Medzi ne podľa medicínskeho riaditeľa Nemocnice Bory Róberta Hilla patrí starostlivosť o matku a dieťa, srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové ochorenia, onkologické ochorenia, ortopedicko-traumatologický program a program pre poruchy metabolizmu a trávenia. „Zdravotnú starostlivosť bude nemocnica poskytovať vo viac ako 50 špecializáciách,“ uviedol Hill.

Nemocnica Bory, Bratislava-Lamač

Investor: Svet zdravia
Architekti: Dutch Health Architects
Investícia: 240 mil. eur
Počet operačných sál: 16
Počet lôžok: 405
Zastavaná plocha: 13 000 m2
Plocha zelene: 7 000 m2
Realizácia: 2018 – 2022