Možno bude aj more
Galéria(4)

Možno bude aj more

Partneri sekcie:

Slovensku chýba asi naozaj už len more, konštatovali sme v úvode tejto analýzy. Ani to však nie je úplná pravda. Vďaka vysokému záujmu našich občanov a komfortnému prístupu s pomocou čerstvo vytvorenej dopravnej infraštruktúry sme si zvykli dávať prívlastok slovenské more moru chorvátskemu. Okrem tohto, dá sa povedať vypožičaného, mora máme však aj more úplne vlastné. Presnejšie, mohli by sme mať. Zatiaľ je trošku prihlboko. Treba ho podobne ako zlatý poklad vykopať, a nielen to. Muselo by dostať takú podobu, akú si dnešný, rekreácie chtivý turista žiada. Také niečo nestojí práve málo. V našom prípade by mohlo ísť o niečo vyše tri a pol miliardy korún. Presne toľko by podľa názoru predstaviteľov spoločnosti Magma Zafír, s. r. o., bolo treba investovať do realizácie unikátneho projektu AQUA THETYS v obci Bardoňovo v okrese Nové Zámky.

Skutočným, pravým slovenským morom by sa mohol stať treťohorný oceán Thetys. Naše územie a súčasne aj veľkú časť Európy pokrýval pred približne 22 miliónmi rokov. Jeho voda má podobné zloženie ako voda Stredozemného mora. V súčasnosti sa nachádza takmer dva kilometre pod zemským povrchom. Dostať sa k nemu bolo možné len pomocou troch, od 1 700 do 1 950 metrov hlbokých vrtov pomenovaných podľa detí gréckej bohyne Thetys, manželky boha Oceana – Alpheus, Scamender a Telesto. Zatiaľ menej známa obec ležiaca na juhu Slovenska neďaleko termálneho kúpaliska v Podhájskej by sa v prípade úspešnej realizácie projektu mohla stať unikátnymi treťohornými kúpeľmi.

V ich tesnej blízkosti by si mohli nájsť svoje miesto aj aquapark, botanické záhrady, golfový areál a dokonca aj oceanárium. „Na zahraničnej úrovni sa stretávame s veľkým záujmom a obdivom. Absolvovali sme obchodné rokovania s veľkými európskymi investormi pôsobiacimi v oblasti spa a wellness. Láka ich veľkosť a unikátnosť myšlienky. V súčasnosti finalizujeme model financovania a časového postupu realizácie projektu,“ hovorí o perspektívach vzniku „slovenského mora“ konateľ spoločnosti Magma Zafír Miroslav Žitňanský.

Vody je dosť

Celková kapacita uskutočnených vrtov je 100 litrov za sekundu, ich tepelný výkon dosahuje 25 megawattov a teplota vody sa pohybuje od 80 do 90 stupňov Celzia. Predstavuje dostatočný potenciál na to, aby mohla zásobovať teplom celý areál kúpeľov aj samotnú obec. Know-how využitia tejto oceánskej vody je majetkom spoločnosti Magma Zafír. Firma je majiteľom aj 120 hektárov pozemkov, z ktorých chce približne 100 využiť na výstavbu projektu. Financie na realizáciu plánuje akumulovať z vlastných a investorských zdrojov, ako aj z bankových úverov a fondov Európskej únie.

Legenda
1. zástavba IBV, 2. občianska vybavenosť, 2a. občianska vybavenosť s dpoplnkovou funkciou zelene a oddychu, 3. plochy polyfunkcie, 4.  parkové plochy, 5. kúpeľný areál, 6. plochy ochrannej zelene, 7. autocamping, 8. kúpalisko, 9. golfový areál, 10. výrobný areál, 11. výhľadová zástavba IBV, 12. výhľadový golfový areál

Základnou myšlienkou projektu je vybudovanie oddychovo-zábavného kúpeľného centra v štýle treťohorného oceánu s originálnou vodou, originálnymi stavebnými kameňmi z obdobia teťohôr a fosíliami usporiadanými do stálej výstavy. Súčasťou by malo byť aj vybudovanie terás, ktoré pripomínajú terasy Pamukkale v Turecku, a zasklené akvárium s morskými živočíchmi. Na ploche 40 hektárov je dosť priestoru pre dva kryté, 11 otvorených bazénov a vodné atrakcie s celoročnou prevádzkou. „Nepovažujem tento projekt pre Slovensko za priodvážny. Sme predsa v Európskej únii, vstupujeme do Schengenu, chystáme sa prijať euro. Investori nás začínajú vnímať ako rovnocennú krajinu. Ponúkame to, čo inde nemajú.

Unikátne kúpele, unikátnu liečivú vodu a veľmi zaujímavý energetický projekt,“ myslí si Žitňanský. Ekologická stránka projektu už stihla upútať aj odbornú verejnosť v rámci medzinárodnej súťaže Holcim Awards. „Projekt zaujal ako príklad komplexného využívania obnoviteľných zdrojov energie. Nemal však ešte dnešnú podobu. Túto myšlienku sme rozvinuli až po odvŕtaní prvého vrtu a rozbore vody. Najnovšiu prezentáciu, už ako AQUA THETYS, sme uviedli v júli v Londýne a v októbri na veľtrhu Expo Real v Mníchove. Tu už bol projekt definovaný ako európsky unikát a prilákal niekoľkých investorov,“ dopĺňa Žitňanský.

Územný plán obce Bardoňovo už so „slovenským morom“ ráta.

Neobmedzená životnosť

Režim využívania geotermálnej energie je reinjektážny, dva vrty by sa mohli používať ako ťažobné a jedným by sa použitá voda vracala späť do ložiska. Ekologický systém zabezpečuje takmer neobmedzenú životnosť zdroja a je jediným možným systémom pre takto uzatvorenú geologickú štruktúru. Projekt uvažuje aj o vybudovaní skleníkov na pestovanie liečivých rastlín Aloe Vera, vykurovaných získanou geotermálnou energiou.

Voda by sa mala využívať na liečenie kožných ochorení, pohybového a dýchacieho aparátu. Základná myšlienka ráta aj s vytvorením centra výskumu v oblasti paleontológie, výskumu života oceánu Thetys a aplikovaného výskumu geotermálnej energie. „Naša spoločnosť má ambíciu vytvoriť úplne nové centrum slovenského cestovného ruchu. Projekt aplikuje najnovšie trendy v tejto oblasti. Chceme poskytnúť klientovi zábavu, relax, zdravie, ale aj vzdelanie. Oceán Thetys je úzko spojený s históriou našej planéty. Chceme ju návštevníkovi priblížiť prostredníctvom všetkých zmyslov. Bardoňovo je obec s klesajúcou demografickou krivkou. Tento projekt jej dáva novú perspektívu. Z málo významnej obce by sa mohol stať líder regiónu,“ zdôrazňuje Žitňanský.

Na otázku, či budú mať Slováci možnosť okúpať sa v slanej vode bez toho, aby opustili krajinu, nám dá odpoveď najbližšia budúcnosť.

Peter Zeman
Foto: Magma Zafir