12092020 FL BA TT 1726990

Dejiská juniorských majstrovstiev Európy v roku 2025 musia spĺňať prísne kritéria

Partneri sekcie:

Slovensko zorganizuje veľký športový sviatok, ktorý nám dá ďalšiu šancu ukázať Európe, že aj po organizačnej stránke vieme byť konkurencie schopní aj väčším kontinentálnym hráčom.

Dlhodobými investíciami do futbalovej infraštruktúry v minulých rokov sme naše zázemie zlepšili natoľko, aby sme sa mohli uchádzať o organizáciu tretieho najväčšieho podujatia pod hlavičkou Európskej futbalovej únie (UEFA). A aj zásluhou funkcionárov Slovenského futbalového zväzu (SFZ) sme nakoniec s našou kandidatúrou uspeli. Mladé európske futbalové nájdete sem zavítajú v roku 2025.

Turnaja sa zúčastní 16 mužstiev, ktoré odohrajú zápasy v ôsmich hostiteľských mestách. Z plánovaného zoznamu štadiónov je v súčasnosti plne pripravených päť: Tehelné pole v Bratislave, City Aréna v Trnave, MOL Aréna v Dunajskej Strede, Štadión pod Zoborom v Nitre a Štadión MŠK Žilina. Trenčiansky štadión na Sihoti by mal kritéria pre organizáciu ME U21 spĺňať už v lete, keď bude hotová aj nová hlavná tribúna. Košická aréna potrebuje asi rok na dostavbu zvyšných tribún v rohoch a za bránami, no a v Prešove ešte nestojí nič.

Košická futbalová aréna (2022).
Košická futbalová aréna (2022). | Zdroj: TASR

SFZ však počíta aj s alternatívou, ktorú na začiatku tohto roka ešte konkretizovať nechcel. Ak všetko pôjde podľa plánov, všetky arény by o dva roky mali byť plne pripravené. Spĺňať musia prísne kritéria UEFA 3 alebo 4.

Vlajkovou loďou je štadión v Bratislave

Infraštruktúrne kritéria majstrovstiev Európy do 21 rokov vyžadujú, aby aspoň jeden štadión disponoval kapacitou od 20-tisíc až do 30-tisíc miest, čo u nás má len bratislavské Tehelné pole. Štadión Slovana Bratislava tiež spĺňa požiadavku pre finálové dejisko, keďže je celý krytý, to však budú aj zvyšné naše arény. Z hľadiska významu tejto arény sa dá predpokladať, že sa nenájde vhodnejší kandidát pre finálový zápas z našich radov.

Zvyšné dejiská majú mať v ideálnom prípade od 8-tisíc až do 20-tisíc miest, no z tohto hľadiska budeme mať až tri štadióny s menšou ako osemtisícovou kapacitou (Trenčín, Nitra a Prešov).

K ďalším dôležitým kritériám patrí tiež hracia plocha. Nielen že má byť orientovaná na sever a juh s kamerami na západnej tribúne (aby sa predišlo odrazom slnka), ale hracia plocha má byť prírodná alebo hybridná s automatickým zavlažovaním v minimálnych rozmeroch 105 m x 68 m s odstupom ihriska od tribún 7,5 m za bránkami a minimálne 6 m pozdĺž autových čiar.

V úlohe tréningového centra môže figurovať aj plánovaný Sport Park International v Galante.
V úlohe tréningového centra môže figurovať aj plánovaný Sport Park International v Galante. | Zdroj: Ing. Martin Kaľavský, Ing. Pavol Kaleja, PhD. – VIZUALIZAČKY, s.r.o. Košice

Na Slovensku však zatiaľ máme dva štadióny s umelým trávnikom (Žilina a Trenčín), ktoré by však svoje hracie plochy mali vymeniť aj pre rozhodnutie SFZ a na základe uznesenia ÚLK, ktoré nariaďujú prírodné ihriská pre najvyššiu futbalovú súťaž od sezóny 2024/2025.

A to netreba zabúdať na to, že štyri týždne pred prvým zápasom sa na hracej ploche nesmie uskutočniť žiadne iné podujatie. Štvrť roka pred úvodným výkopom celého turnaja sa pritom ešte UEFA rozhoduje, či je daná hracia plocha vhodná pre zápasy ME.

Dôraz na tréningové centrá

Okrem infraštruktúry štadiónov zohráva dôležitú úlohu pri organizácii majstrovstiev Európy do 21 rokov aj zázemie pridružených tréningových centier. Aj tu má UEFA svoje pravidlá. Areál slúžiaci pre prípravu hráčov pred zápasmi ME musí byť vzdialený najviac 30 minút od hotela.

Ubytovanie účastníkov zase musí byť v dvojhodinovom dosahu od medzinárodného letiska. Každá reprezentácia musí mať vyhradenú tréningovú plochu len pre seba počas celého pôsobenia na turnaji s prírodným trávnikom a zázemím na požadovanej úrovni.

Zvyšné infraštruktúrne kritéria štadióna: 

  • striedačky s kapacitou na sedenie pre 23 ľudí
  • šatne s kapacitou pre 25 hráčov, 10 spŕch, 3 toalety, výrobník ľadu/mraznička
  • vyhradený priestor pre trénerov a masérov s fyzioterapeutmi
  • šatňa pre rozhodcov, miestnosti pre delegátov, na vykonanie dopingovej kontroly a pre lekára
  • krytá tribúna pre VIP (otvárací zápas/finále s kapacitou 300 ľudí o rozlohe 600 m2)
  • vyznačené trasy pre prípadnú evakuáciu
  • protišmyková podlaha
  • označené zariadenia pre poskytnutie prvej pomoci
  • kancelárske priestory, konferenčné priestory, sklady, priestor pre občerstvenie pre organizátorov, akreditačné centrum, priestor nielen na predaj ale aj vyzdvihnutie vstupeniek, miestnosť pre dobrovoľníkov, priestor pre komerčné využitie a ceremoniály, priestor pre fanshop, šatne pre detský sprievod, parkovanie pre VIP hostí, partnerov, médiá, vysielateľov (na štadióne alebo v jeho blízkom okolí)
  • štadióny musia spĺňať požiadavky pracovníkov online a printových médií, rozhlasu a televízií,
  • internetové pripojenie a elektrina na mediálnej tribúne