Kampus LEAF Academy

image 89226 25 v2

Budúci rok by sa mala v obci Vištuk odštartovať výstavba ojedinelého kampusu LEAF Academy. Základným zmyslom projektu je prispieť k rozvoju mladých ľudí, a to nielen zo Slovenska.

Už vyše pol roka pôsobí v Bratislave súkromná medzinárodná stredná škola LEAF Academy určená pre talentovaných stredoškolákov. Momentálne sídli na Sasinkovej ulici, v jej učebniach nájdete takmer 50 študentov a jej cieľom je poskytnúť špičkové vzdelanie študentom zo Slovenska, ale aj z Čiech, Maďarska, Poľska a Rakúska.

„Sociálne a ekonomické podmienky študentov nie sú rozhodujúce a našou hlavnou náplňou je vzdelávanie svetovej kvality prepojené s praxou, postavené na hodnotách, inšpiratívnej komunite a sebapoznávaní,“ hovorí riaditeľ LEAF Academy Matej Sapák. „Aplikujeme systém, ktorý funguje v školách v západnej Európe a USA, a teda príjmy a štruktúra výdavkov rodiny určujú výšku štipendia. Jednoducho, každý talentovaný študent si môže toto štúdium dovoliť.“

Úspešní absolventi LEAF Academy nekončia tradičnou maturitou, ale získavajú medzinárodné uznávaný AP (Advanced Placement) International Diploma, ktorý bude udeľovaný na základe externých skúšok, organizovaných a hodnotených medzinárodne uznávanou skúšobnou komisiou the College Board. Fungovanie a dizajn školy sú inšpirované Advisory Council (poradný zbor), ktorého súčasťou sú svetoví lídri vo vzdelávaní.

Ubytovanie študentov okolo menšieho námestia

 Ubytovanie študentov okolo menšieho námestia

Títo ľudia spolu s LEAF Academy navrhovali, o čom by škola mala byť a ako tomu budú prispôsobené priestory. „K výnimočným programom našej školy patrí aj tzv. Entrepreneurial Leadership – podnikavé líderstvo –, ktorý je zameraný na rozvoj medziľudských a líderských zručností budúcich vedúcich osobností Slovenska a strednej Európy,“ dopĺňa Matej Sapák.

Prvá fáza kampusu

Prvá fáza kampusu

Centrom je námestie

Prečo Vištuk? „Hľadali sme miesto mimo Bratislavy, kde by študenti žili v komunite a za jej vytváranie sa cítili spoluzodpovední. Súčasne však chceme byť v dostatočnej blízkosti hlavného mesta, keďže prepájame študentov s ľudmi z praxe,“ odpovedá Matej Sapák. „Nakoniec sme porozumenie našli v obci Vištuk v okrese Pezinok, ktorá  podporuje našu myšlienku. Veríme, že na 50-hektárovom pozemku začneme budúci rok s výstavbou kampusu s kapacitou okolo 400 študentov.“

Šikmá strecha jedálne bude slúžit aj ako amfiteátrové sedenie.

Šikmá strecha jedálne bude slúžit aj ako amfiteátrové sedenie.

Autorom masterplanu na kampus sa po víťazstve v súťaži stal Mag. arch. Peter Stec, ArtD., s rakúskym ateliérom SOMA. Ďalšie kolo súťaže vyhral ateliér Bogle Architects, ktorý na základe pripraveného masterplanu rozpracoval najmä prvú fázu kampusu na severozápadnom rohu pozemku. Išlo o komplexný návrh, v rámci ktorého bolo treba vyriešiť nielen urbanizmus kampusu, ale aj vhodne architektonicky i funkčne navrhnúť sedem rôznych typológií objektov.

Hlavná budova EL (Enterpreneurial Leadership)

Hlavná budova EL (Enterpreneurial Leadership)

„Finálna podoba prvej fázy prešla niekoľkými variantmi, ale už od začiatku bolo stredobodom návrhu hlavné námestie,“ približuje projekt Ing. arch. Barbora Markechová z Bogle Architects. „Okolo námestia, ktoré je taktiež hlavným vstupným bodom kampusu, sme následne umiestnili dve školy, hlavnú budovu (Entrepreneurial Leadership) a jedáleň so šikmou zelenou strechou, ktorá v lete bude slúžiť ako amfiteátrové sedenie a stred námestia premení na javisko.“

Typický klaster internátov

Typický klaster internátov

Od centrálneho námestia sa v projekte radiálne vinie niekoľko peších chodníkov k ubytovaniu študentov a učiteľov, ktoré je umiestnené v tichej záhrade. Osem internátov pre študentov bude rozdelených do dvoch klastrov. Každý klaster má v strede menšie námestie, ktoré bude slúžiť na neformálne stretnutia a bude ponúkať študentom možnosti vyžitia vo forme exteriéroveho stolného tenisu, grilu, hojdacích sietí či jednoduchých posedení, ktoré si študenti budú môcť aj vlastnoručne vyrobiť v rámci svojich projektov.

Schematický rez objektmi študentských internátov

Schematický rez objektmi študentských internátov

Celý kampus bude poňatý ako veľká zelená záhrada, ktorá by vo svojom okolí pôsobila prirodzene. Architektonický výraz objektov a výber materiálov sa čo najviac snaží asimilovať s lokálnym charakterom zástavby. Väčšina striech je šikmých alebo pultových, použité sú drevo a kameň, pričom objekty sú situované s dôrazom na pohyb slnka a sklon terénu.

Schematický rez centrálnym námestím

Schematický rez centrálnym námestím

LEAF ACADEMY

Miesto: Vištuk, okr. Pezinok
Investor: LEAF Academy
Architekt: Bogle Architects s. r. o.
Masterplan: Mag. arch. Peter Stec, ArtD., SOMA ZT GmbH
Hrubá podlahová plocha: asi 28 500 m2
Zastavaná plocha: asi 12 000 m2
Začiatok výstavby: 2018
Ukončenie výstavby: 2019

VIŠTUK
TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
VIZUALIZÁCIE, DOKUMENTÁCIA: BOGLE ARCHITECTS

Článok bol uverejnený v časopise ASB 1-2/2017.

KategórieŠkolyZnačky