Nový život komplexu Cassovar stráži komín
Galéria(13)

Nový život komplexu Cassovar stráži komín

Partneri sekcie:

V Košiciach, druhom najväčšom meste Slovenska, sa na troskách pivovaru zrodil komplex, ktorý na jednom mieste koncentruje bývanie, administratívu s pracovnými príležitosťami, obchod, relax a služby. To všetko len pár stoviek metrov od centra hlavného mesta východu. „Naším úmyslom bolo spojiť všetky tieto funkcie dohromady a vytvoriť samostatne fungujúci celok,“ hovorí Ing. arch. Miroslav Marynčák, predseda predstavenstva developerskej spoločnosti PeeMDe Global, a. s., a zároveň architekt rezidenčnej časti komplexu.

Komplex,Cassovar,Rezidencia,Košice,PeeMDe GlobalInšpirácia na prvý pohľad
„Hľadali sme priestor na nový developerský projekt a jedným z miest, o ktorom sme uvažovali, boli Košice,“ spomína si na začiatky architekt a predseda predstavenstva developerskej spoločnosti Miroslav Marynčák. „Pri prechádzke mestom som narazil na pozemok, ktorý sa mi veľmi zapáčil – bola to práve lokalita bývalého pivovaru Cassovar. Inšpirovala ma v sekunde, prvú štúdiu som nakreslil už vo vlaku na ceste späť do Bratislavy,“ dodáva.

Tento prvý impulz sa odohral na prelome rokov 2005 a 2006 a projekt následne dostal veľmi rýchly spád. Predseda predstavenstva developerskej spoločnosti strávil najbližšie mesiace presviedčaním – najskôr svojich partnerov, aby do toho šli a potom majiteľa pozemku, aby ho predal im a nie zahraničnému investorovi, ktorý mal v úmysle na území postaviť bytové domy na spôsob panelákov.

„V marci 2006 sme pivovar kúpili,“ končí architekt Marynčák opis prípravy projektu.

Optika architektov
Developer plánoval od začiatku komplex, ktorý bude kombinovať rôzne funkcie v blízkosti centra mesta. „Naša developerská skupina je pomerne malá, nedosahujeme rozmery napríklad J & T lebo HB Reavis,“ konštatuje Miroslav Marynčák. Dodáva, že jeho profesia architekta ho navyše núti pozerať sa na projekty aj inými očami, nielen cez optiku ekonomickej návratnosti, aj keď tá má v konečnom dôsledku posledné slovo. Nakoniec sa návrh ustálil na rezidenčnej časti, administratíve a retaile, a čerešničkou na torte bola plánovaná rekonštrukcia Bauerneblovho domu z prelomu 19. a 20. storočia. „Do tohto domu som sa zamiloval a doslova som si od našich investorov vymohol, aby som ho mohol zrekonštruovať,“ hovorí Miroslav Marynčák.

Na tomto mieste sa cesty vývoja jednotlivých častí komplexu rozchádzajú. Rezidenčnú časť projektoval architekt Marynčák v spolupráci s mladým architektom Michalom Žoffčákom a skúseným architektom Mariánom Kurucom. Rekonštrukciu Bauerneblovho domu si v kompetencii opäť ponechal architekt Marynčák spolu s architektom Žoffčákom. Administratíva však mala iný príbeh.

Komplex,Cassovar,Rezidencia,Košice,PeeMDe Global

Adresné spracovanie
„Moja spolupráca na projekte začala zaujímavo. Architekt Marynčák, zhodou okolností môj spolužiak a priateľ, ma oslovil, či by som nemal záujem spracovať súťažný návrh,“ spomína na svoj vstup do projektu architekt Ľubomír Závodný, autor architektonického riešenia administratívy. Developerská spoločnosť sa totiž rozhodla pre selektívnu súťaž, do ktorej oslovila tri ateliéry. „Architekt Marynčák chcel kreatívny návrh, nemusela to byť dokonca ani štúdia, stačila skica. A ponúkal za to naozaj nevídané peniaze,“ hovorí architekt Závodný. „Po mojom veľkom nadšení som sa opäť ponoril do svojich pracovných záležitostí… a termín som zmeškal.“ V mnohých prípadoch by to znamenalo, že jednoducho vyhrá niekto iný – v tomto však nie. „Architekt Marynčák mi zaklopal na dvere a dohovoril mi, aby som si vstúpil do svedomia s odôvodnením, že keď ma oslovili, chcú môj návrh aspoň vidieť. Tak som teda za veľmi krátky čas urobil skicu a môj návrh vyhral. Keďže som však nestihol riadny termín, pripadalo mi férové odmietnuť odmenu,“ opisuje architekt Závodný.

Komplex,Cassovar,Rezidencia,Košice,PeeMDe Global

Skladačka dostáva podobu
Cassovar Business Centre sa skladá z dvoch hmôt prepojených obchodnou pasážou, pričom druhá časť, CBC II. je momentálne vo výstavbe. Prvá, ukončená časť už stihla získať jednu z cien súťaže Stavba roka 2010, aj keď podľa architekta Závodného je rozhodne priskoro na ocenenia.

„Dve podzemné podlažia pre parkovanie, dve nadzemné podlažia retailu a dve hmoty; jedna mala byť pôvodne administratíva a druhá hotel,“ konštatuje architekt Závodný. Situácia sa však nakoniec vyvinula inak a developerom sa pomerne skoro podarilo nájsť pre administratívu unikátneho nájomníka – spoločnosť T-Systems Slovakia. Unikátneho najmä počtom zamestnancov, ktorí nájdu svoje kancelárie práve v CBC I. a CBC II. V oboch budovách bude dohromady „sedieť“ 2 400 ľudí.

„Poznať budúceho užívateľa tak skoro bolo dobre, mohli sme budovy prispôsobiť na mieru potrebám konkrétneho nájomníka,“ konštatuje architekt Závodný.

Komplex,Cassovar,Rezidencia,Košice,PeeMDe Global

Lákajúce krídla
Architekt Závodný administratívu navrhol ako dve krídla, ktoré akoby otvárali náruč a lákali okoloidúcich do svojich útrob – do obchodov.  „Obe hmoty navzájom komunikujú prostredníctvom výšky a dĺžky – je tam hra a vyváženosť. Jedna budova je vyššia a kratšia a druhá dlhšia a nižšia,“ opisuje autor svoje dielo.

Riešenie interiérov je pragmatické, keďže ide o IT firmu. „Dispozične ide o päťtrakt. V budove sa nachádza dvojica chodieb, ktorá má na presvetlenej strane kancelárie a v strednom trakte sú umiestnené obslužné priestory,“ hovorí architekt. Dodáva, že obe budovy majú po jednom komunikačnom jadre s výťahmi a schodiskami.

Výhoda prepojenia administratívy, obchodu a služieb je evidentná – 2 400 zamestnancov spoločnosti je 2 400 potenciálnych klientov obchodov, reštaurácií a relaxačných prevádzok.

Administratívny objekt charakterizuje strohý rukopis. „Less is more, ako povedal Mies van der Rohe,“ konštatuje Ľubomír Závodný a dodáva, že sa drží svojej filozofie, podľa ktorej je abstrakcia formy lepšia ako prezdobenosť.

Komplex,Cassovar,Rezidencia,Košice,PeeMDe Global
–>–>
Vyšší štandard
Byty v rezidenčnej časti komplexu majú podľa slov predsedu predstavenstva developerskej spoločnosti a  zároveň architekta Miroslava Marynčáka vyšší štandard najmä z hľadiska metráže a technických riešení. Priemerná veľkosť bytu sa pohybuje okolo 100 m2 a nie je ich až tak veľa.

„Veľkosť a tvar pozemku nás determinoval. Nechceli sme ho preplniť, ekonomika na druhej strane, samozrejme, hovorila – čím viac, tým lepšie,“ konštatuje architekt Marynčák. Zlatou strednou cestou bolo vybudovanie 94 bytových jednotiek. Zariadenie kuchýň a kúpeľní je nadštandardné, samozrejmosťou sú napríklad bezpečnostné kamery, ale aj elektronické otváranie dverí. O vzhľade rezidenčnej časti projektu architekt hovorí, že chceli priniesť kvalitu, ale nie v zásade módne trendy. Šlo skôr o striedmu architektúru, ktorá by vyjadrovala funkciu jednotlivých stavieb.

Komplex,Cassovar,Rezidencia,Košice,PeeMDe Global Komplex,Cassovar,Rezidencia,Košice,PeeMDe Global

Možnosti funkcií otvorené
Poslednou časťou komplexu je Bauerneblov dom. Architekt Marynčák si vybojoval jej rekonštrukciu, nakoniec však všetko dopadlo inak. „Tektonika domu bola natoľko narušená, že sme ju nedokázali ustáť,“ konštatuje architekt. Dom spadol a z vôle Miroslava Marynčáka bol znova vybudovaný. Výhodou podľa jeho slov napríklad bolo, že výstavbou nanovo mohli napríklad zjednotiť výšky podláh, ktoré sa líšili aj o 30 cm. Zaujímavosťou je, že dom je síce dokončený, no na svoju záverečnú fázu ešte len čaká. „Hľadáme investora, ktorý by dom kúpil ako celok a potom ho dokončíme  v súlade s  jeho budúcou funkciou. Môžu z neho byť apartmánové byty, rovnako ako hotel alebo kancelárie,“ vysvetľuje architekt Marynčák.  

Komplex,Cassovar,Rezidencia,Košice,PeeMDe Global

Zachovať, či nezachovať?
Výrazným prvkom celého projektu je komín starého pivovaru. Je mementom, no zároveň ašpiruje aj na symbol nového života, ktorý do ruín pivovaru vniesol nový projekt.

„Bol som veľkým zástancom zachovania tých aspektov pivovaru, pri ktorých to bolo možné,“ opisuje architekt Marynčák. Komín podľa neho rozdelil ľudí na dve skupiny – jedna hovorila zbúrať, druhá zachovať. Nakoniec sa developer rozhodol dominantu zachovať, čo však opäť vyžadovalo pomerne veľké sanačné zásahy. Dnes možno sklenými dverami zísť pod komín a dívať sa ním hore. Developer tiež uvažuje o tom, či by statika komína uniesla malú rozhľadňu… „Myslím, že zachovať komín bolo dobré rozhodnutie,“ hodnotí na záver architekt Marynčák.

Komplex,Cassovar,Rezidencia,Košice,PeeMDe Global

KOMPLEX CASSOVAR: REZIDENCIA
Miesto:  Košice, Staré Mesto
Využitie:  bývanie
Autor:  PeeMDe Global, a. s., Košice
Architekti:  Ing. arch. M. Marynčák, Ing. arch. M. Žoffčák, Ing. arch. M. Kuruc,
spolupráca: Ing. K. Tkáčová, Ing. L. Balla, Ing. arch. P. Murko
Developer:  PeeMDe Global, a. s., Košice
Prevádzkovateľ:  PeeMDe Global, a. s., Košice
Začiatok výstavby: 10/2007
Ukončenie výstavby: 10/2009
Investičné náklady: 18,9 mil.€
Plocha parcely:   6 200 m2
Počet bytov:  89
Podlažná plocha:  25 460 m2
Počet nadzemných podlaží:  5 – 7 nadzemných
Počet podzemných podlaží:  2
Generálny dodávateľ: Chemkostav, a. s., Michalovce

CASSOVAR BUSINESS CENTRE I:
Miesto: Košice, Floriánska ul., Staré Mesto, K. Ú. Hušťáky, Terasa
Druh výstavby:  novostavba
Využitie:  polyfunkčný objekt – obchodné a administratívne priestory
Autori:  Ing. arch. Ľubomír Závodný, Ing. arch. Tomáš Auxt, Ing. arch. Tomáš Bartko 
Hlavný projektant: Ing. arch. Ľubomír Závodný, AA SKA
Hlavný zhotovovateľ:  STAMART MARTIN, s. r. o.
Investor: Cassovar Business Center
Investičné náklady s DPH: 54,00 mil. €
Začiatok výstavby:  4/2008
Ukončenie výstavby: 5/2010
Počet parkovacích miest: 463
Zastavaná plocha / Built-up area:  7 878 m2
Retail: 12 259 m2
Administratíva: 15 636 m2

Komplex,Cassovar,Rezidencia,Košice,PeeMDe Global

Tamara Leontievová
FOTO: Ľubo Stacho, Ing. arch. Michal Žoffčák, PeeMDe Global

Článok bol uverejnený v časopise ASB.