image 73194 25 v1
Galéria(16)

Nový stavebný systém alebo ako dopestovať zeleninu v centre mesta

Partneri sekcie:

Zatiaľ iba v podobe skleníkov, no čoskoro možno v podobe najneuveriteľnejších tvarov budov, aké si len dokážete predstaviť. Materiálová odolnosť, konštrukčná kompaktnosť, využívanie prirodzených zákonitostí prírody v architektúre a napokon čo najjednoduchšie spôsoby stavby pre každého človeka, ktorý vlastní nástroj, ktorým vie utiahnuť skrutky a matice. Taká je vízia dánského štúdia, ktoré vytvorilo nový systém stavebných štruktúr.

1
3
4
5
6
7
general rev2
greenhouse1

Dánsky inžinier Ture Wester už v minulosti identifikoval dosiaľ nepreskúmaný potenciál „čistých plôch“ približne dvojnásobne zakrivených povrchov pre konštrukčný význam v architektúre. Odborníci zo štúdia n55 prijali túto výzvu a spolu s dizajnérkou Anne Romme vyvinuli modulárny stavebný systém Spaceplates.

Stavebný systém Spaceplates je výsledkom pokračujúceho výskumného projektu, ktorý sa zaoberá využitím „čistých plošných štruktúr“. Systém je ľahký, využíva minimum materiálu, prináša nízke náklady a umožňuje vytvárať širokú škálu štruktúrovaných tvarov prostredníctvom približne dvojnásobne zakriveného povrchu v staticky dobre definovanom spôsobe. Tvary sú prispôsobené na účely vytvárania priestorov na bývanie, výrobu, rastlinnú produkciu a  podobne.

Dizajn je založený na digitálnom modelovaní a produkcia na výrobe pomocou CNC stroja, spôsob montáže je však taký jednoduchý, že umožňuje skladanie celkov ktorémukoľvek priemerne zručnému človeku bez toho, aby musel mať odborné znalosti alebo sa riadiť zložitým manuálom. Dokonca na zostavenie netreba viac ako skrutkovač alebo vŕtačku na dotiahnutie skrutiek a matíc. Znie to neuveriteľne, no presne taká bola vízia tvorcov – poskytnúť každému produkt, ktorý si bude môcť podľa svojich predstáv sám ľubovoľne skonštruovať.

Navrhnite si vlastný skleník

V ďalšej etape vývoja sa dokonca počíta s tým, že človek si bude môcť prostredníctvom digitálneho procesu sám navrhnúť celý vlastný skleník, ktorého celková forma a geometrický tvar budú flexibilne nastaviteľné podľa aktuálnych preferencií a potrieb zákazníka.

Týmto spôsobom sa Spaceplates systém stáva príkladom prieniku umenia, architektúry a dizajnu, pričom jednotlivé kroky od nápadu po realizáciu posúvajú svoje hranice. Vývojár systému nevyužíva systém na vlastné vyjadrenie, ale skrátka poskytuje základnú súpravu inteligentných komponentov pre zostavenie budovy, ktorá prináša vysoký konštrukčný štandard a umožňuje užívateľom formovať ich budovy tak, ako to oni sami uznajú za najvhodnejšie.

Na rozdiel od klasických nosných skleníkových štruktúr je Spaceplates systém založený na vzájomnom pôsobení ťahových a tlakových síl medzi jednotlivými fragmentmi, s ohľadom na zakrivenie ploch, vďaka čomu systém nevyžaduje podpornú bázu. Štruktúra „čistých plôch“ je elegatným spôsobom vytvorenia dvojnásobne zakrivených tvarov, pričom konštrukčný systém a plášť je jedna a tá istá vec. Tieto charakteristiky umožňujú široké, ekonomicky aj ekologicky prospešné využitie v ľubovoľnom rozsahu od malých stavebných jednotiek až po tie najväčšie. Systém napodobňuje organické tvary prirodzene sa vyskytujúce v prírode, ktoré oplývajú gradienciou tvarov a veľkostí a prinášajú tak dokonalý systém podpory, ktorá je komplexným riešením tak statiky, ako aj povrchového plášťa celého organizmu (napríklad stavba morského ježka).

Ako pestovať potraviny v centre rušného mesta

Prototyp prvého skleníka Spaceplates Greenhouse bol umiestnený na Krøyers Plads v centre Kodane. Slúžil na ukážku toho, ako sa dajú pestovať potraviny v centre rušného mesta. Napríklad jedno parkovisko môže slúžiť ako dostatočná plocha na pestovanie nezanedbateľného množstva rastlinnej potravy. Vďaka vyššie spomenutým atribútom Spaceplates Greenhouse môže byť umiestnený kdekoľvek a podľa požiadaviek môže byť upravená okrem polohy aj jeho veľkosť, plocha či tvar. Týmto spôsobom by bolo napríklad možné pestovať zeleninu či ovocie priamo v priestoroch trhoviska a plody by sa mohli predávať čerstvé, pričom by sa ušetrili nielen náklady na dopravu, ale aj na skladovanie a taktiež by sa šetrilo životné prostredie.

Ďalší skleník, ktorý reálne slúži svojmu účelu, je umiestnený v Bristole a bol vybudovaný v roku 2012. Rozprestiera sa na 72 m² a slúži ako učebňa pre študentov záhradníctva zo South Bristol Skills Academy. Skleník im umožňuje študovať a pestovať rastliny počas celého roka a plánuje byť využívaný aj na výsadbu drevín, ktoré budú zasadené do okolitého prostredia. Skleník je postavený ná betónovej základovej ploche, pričom konštrukcia je hliníková, plochy jednotlivých buniek sú vyrobené z akrylátu a upevnené o konštrukciu pomocou gumených tesnení.
Celý koncept je dielom spolupráce Ion Sørvin, Anne Romme a Anne Bagger.

Text: Anna Martausová
Foto: www.n55.dk , www.anneromme.com
Zdroj: www.n55.dk