Rezidencia pod Borinou v Nitre.

Na nitrianskom Čermáni pribudne Rezidencia pod Borinou s trojpodlažným mezonetom

Skupina Ekvoia Capital aktuálne stavia svoj druhý bytový projekt. Investorom je firma Rezidencia pod Borinou, ktorá je jej súčasťou.

V krajskom meste je záujem o byty s menšou výmerou, ako sú garsónky, 1- a 2-izbové byty s nižšou cenou ako investičné byty, aj o bývanie pre mladé rodiny.

„Zvýšený záujem je aj o 4-izbové byty, pretože sú na nitrianskom trhu najmenej zastúpené. Záujem o kúpu rodinných domov zostáva konštantný,“ uviedla pre ASB Ria Kurucová, realitná maklérka Nitrianskej realitnej kancelárie, ktorá je tiež súčasťou skupiny Ekvoia Capital.

Záujem o viacizbové byty a vhodný pozemok na juhozápade mesta, ktorý susedí s lesoparkom, sú dôvody tejto výstavby. Pôvodne sa na pozemku nenachádzala žiadna stavba, v blízkom okolí prevažuje zástavba nízkopodlažných rodinných domov.

Podľa Kurucovej v centre Nitry nie je veľa pozemkov tohto typu pre náročnú klientelu, ale v okrajových a prímestských častiach je ich zatiaľ dostatok. V meste rovnako chýbajú menšie rodinné domy, prípadne radová zástavba.

Rezidencia pod Borinou v Nitre.
Rezidencia pod Borinou v Nitre. | Zdroj: EKVOIA Capital.

V susedstve lesoparku stavia developer podľa návrhu popredného nitrianskeho ateliéru Csanda-Piterka. Objekt bude mať päť bytov – štyri štvorizbové a jeden mezonet so štyrmi izbami a s terasou. Budova má dve nadzemné podlažia, z toho jedno ustúpené, kde sa nachádza spomenutá terasa.

Mezonet sa teda rozprestiera na troch podlažiach. Dva byty na prvom nadzemnom podlaží majú predzáhradku, do ktorej sa vchádza z izieb. Atypickým prvkom bytov na druhom nadzemnom podlaží je lodžia, do ktorej sa vstupuje cez chodbu. V prvom a jedinom podzemnom podlaží sú parkovacie miesta, pivničné kobky, technická a spoločenská miestnosť.

Stavbu tvoria železobetónové konštrukcie, ktoré dopĺňajú murované akustické medzibytové steny. Po obvode je zateplená minerálnou vlnou v kombinácii s expandovaným polystyrénom. V bytoch sú kompozitné podlahy, hliníkové okná s izolačným trojsklom, rekuperácia či inteligentná elektroinštalácia.

„Tri byty máme rezervované a dva voľné, pôjde o byty na bývanie, nie na investíciu,“ doplnila Dominika Bogyová, office manažérka Ekvoia Capital s tým, že ceny bytov sa pohybujú v intervale od 429-tisíc eur do 700-tisíc eur. V cene je aj kobka a 2 parkovacie miesta.

Mezonet v Rezidencii pod Borinou
Mezonet v Rezidencii pod Borinou | Zdroj: EKVOIA Capital

Developer postavil v roku 2020 v Nitre projekt Rezidencia Gorazdova s 3 bytovými jednotkami s veľkometrážnymi terasami a balkónom. V spolupráci so zahraničným developerom sa aktuálne pripravuje ďalší rezidenčný projekt Selenea v mestskej časti Chrenová s 232 bytovými jednotkami a 12 polyfunkčnými priestormi na podnikanie. V súčasnosti je na projekt vydané právoplatné stavebné povolenie.

Rezidencia pod Borinou, Inovecká ulica, Nitra

Developer: Rezidencia pod Borinou
Náklady: 1,8 – 2 milióny €
Architekt: Csanda-Piterka
Počet parkovacích miest: 13
Zastavaná plocha: 421 m2
Hlavný dodávateľ stavby: EB INREAL
Dodávateľ hrubej stavby: BELEVIS Construction
Realizácia: 02/2023 – 05/2024