Bytový komplex Brezový háj ponúka nadčasový dizajn v susedstve s prírodou

Bytový komplex Brezový háj
Zdroj: Tomáš Manina

Brezový háj patrí v Nitre medzi veľmi dobré adresy. Bytový súbor sa nachádza pod Zoborom, v priamom výhľade na Nitriansky hrad, v tesnom susedstve vyhľadávaného parku Brezový hájik a neďaleko funkcionalistického sídliska Chrenová 1. A. Pri jeho architektúre je zase zrejmé, že už prvé dva realizované bloky nastavujú relevantnú latku pre ďalšie bytové domy v Pribinovom meste.

Lokalita a vnútrobloky s priehľadmi

Lokalita stále zostáva fenoménom s najväčšou trhovou silou. Brezový háj tento potenciál naplno využíva. Silný nitriansky triumvirát – bývanie pod Zborom, výhľad na Nitriansky hrad, blízkosť Starého mesta – znásobuje z dopravného napojenia aj blízkosť výpadovky na R1 a z urbanistického hľadiska zase funkcionalistické sídlisko Chrenová 1 zo 60. rokov minulého storočia, ktoré zásluhou jej autora – architekta Michal Maximilián Scheera (1902 – 2000) bolo zaradené do architektonicko-urbanistickej knihy UNESCO.

„Pôvodnú komunikáciu oddeľujúcu Brezový háj sme preložili, takže už netvorí bariéru a zeleň z hája prirodzene vchádza do vnútrobloku,“ približuje architekt Richard Baláži z ateliéru A. M. architects. „Zároveň tak vzniká pešie prepojenie medzi vnútroblokom a Brezovým Hájom, ktorý postupne nadväzuje a prechádza do štruktúry sídliska Chrenová 1 od architekta Scheera.

Nechýbajú súkromné a polosúkromné priestory ako aj delenie na automobilovú a neautomobilovú zónu. Okolo predzáhradok sa postupne vytvára komunitná záhrada poskytujúca oddych pre ľudí. Už v Chrenovej bolo jasné, že dieťa pri ceste do školy nemuselo prejsť cez žiadnu cestu, iba cez vnútrobloky a podobný princíp sleduje aj Brezový háj.

Ako však upozorňuje architekt Richard Baláži z ateliéru A. M. architects, „vnútroblok sme úplne nezavreli, pretože pre nás boli dôležité aj priehľady a uvoľnená urbanistická štruktúra samostatne stojacich blokov. To znamená, že každý bytový blok má výhľad cez priehľad oproti.

Tieto priehľady nám potom pomáhajú vytvoriť rožné byty, ktoré sa javia ako najlepšie, lebo umožňujú mať dodatočne umiestnené okná na bočných fasádach pre miestnosti ako kúpeľne, kuchyne, toalety a podobne. Odstupy jednotlivých blokov tak zabezpečujú dostatočnú intimitu bytov. Vidieť to aj v delení balkónov plnými panelmi, a nie len tenkými balkónovými priečkami.“

Prečo Brezový háj?

Odpoveď z medzititulku je jednoduchá a naznačili sme ju už v úvode. Projekt sa nachádza v priamom kontakte s veľkým parkom s názvom Brezový hájik, ktorý v súčasnosti prechádza masívnou revitalizáciou vyplývajúcou z integrovaného regionálneho operačného programu mesta Nitra. Súčasťou bude odstránenie chorých stromov a výsadba stovák nových stromov, ako aj tisícov trvaliek a cibuľovín.

Brezový hájik bude mať aj nové dažďové záhrady na zadržiavanie vody či pestrofarebné kvitnúce lúky. Súčasné fitnes prvky doplní sedem nových športových priestorov pre deti i dospelých a tiež bežecký okruh. V parku pribudne nový mobiliár – štrnásť lavičiek, tri piknikové zostavy, stojany na bicykle a odpadkové koše. Opravou prejde aj osvetlenie. V blízkosti areálu základnej školy vznikne nové detské ihrisko.

Architekti bytového súboru Brezový háj prirodzene reagovali na blízkosť tohto parku a vytvorili priame prepojenie obytného súboru s ním, čo sa podarilo odklonením existujúcej cesty popri jeho hranici.

Byty – pestrá skladba s penthousmi

Hneď od začiatku pripravili architekti z ateliéru A.M. architects viacero konceptov, pričom cieľom bolo maximalizovať byty s výhľadom do parku a vytvoriť nadčasový dizajn a materiálovú paletu, ktorá tak skoro neomrzí.

Bytový komplex Brezový háj
Bytový komplex Brezový háj | Zdroj: Tomáš Manina

Tých je v prvých dvoch domoch 62, pričom celkovo ich bude v piatich domoch takmer 170. Byty majú výmery od 35 – 150 metrov štvorcových – pričom v ponuke je pestrá skladba od jedno až po päťizbové. Na najvyššom 7. poschodí nechýbajú ani veľkorysé penthousy orientované smerom k parku. „Ide vlastne o ustúpené podlažie,“ upresňuje architekt Boris Schultz. „Chceli sme im dať vizuálnu atraktivitu, aby boli viditeľné a mali svoju osobitú architektúru zdôraznenú prevetrávanou fasádou, čo zvyšuje jeho exkluzivitu.“

Riešenia, ktoré zaujmú

Pre developera Nitra Invest, ktorý sa doteraz venoval industriálnejším objektom na severe mesta, je to prvý väčší rezidenčný projekt. A podľa architektov investor nesledoval len excelovské tabuľky a patričný zisk, ale ponúkol priestor aj pre nadštandardné riešenia, ktoré nastavili nový „benchmark“ pre ďalšie developerské rezidenčné projekty. K najvýraznejším „vychytávkam“ patria:

Tienenie žalúziami na vonkajšej hrane balkónov – každý byt má dva metre hlboké lodžie, pričom každá je tienená žalúziami. Tie nie sú na oknách, ale už na hrane lodžie, ktoré sú tak plne využiteľné aj počas slnečných letných dní. Obývačky sú presvetlené veľkorozmernými oknami bez parapetov prípadne rôznym zasklením, žalúzie však vytvára v byte komfortnú atmosféru a potrebnú intimitu. Keďže žalúzie sú na prednej hrane, eliminujú na dlhých priebežných balkónoch aj ľudovú tvorivosť v podobe rôznych prekrytí zábradlí.

Bytový komplex Brezový háj
Bytový komplex Brezový háj | Zdroj: Tomáš Manina

Skrytá klimatizácia – klimatizačné jednotky sú skryté v exteriérových skriniach za perforovanými posuvnými dvierkami, ktoré môžu slúžiť aj ako miesto na odkladanie drobného záhradného mobiliáru či nástrojov. Fasáda bez skriniek tak nebude špatiť výraz architektúry.

Druhý balkón – na zadnej fasáde je pri niektorých bytoch pridaný druhý balkón. Popri užšom kontakte majiteľov bytov s vnútroblokom so záhradou to pomohlo aj architektom pri modelovaní fasády.

Predzáhradky – tie sú po bokoch oddelené drevenými plotmi, ale smerom do vnútrobloku ich architekti ponechali otvorené, aby nevznikli zadebnené priestory a podporil sa kontakt s komunitnou záhradou.

Obojstranné výťahy – ich inštalácia zabezpečila bezbariérový prístup do všetkých úrovní, vrátane suterénu a hlavne medzipodesty, ktorá vyúsťuje do záhrady. Obyvateľ domu tak môže bezbariérovo prejsť zo záhrady na ulicu alebo aj do hociktorého bloku. To je zabezpečené aj exteriérovými rampami medzi blokmi, čo umožní plynulý prechod cyklistu, či kočíka na úroveň ulice alebo parku. Nadštandardné sú aj zadné východy do záhrady, ktoré budú mať všetky obytné bloky.

Bytový komplex Brezový háj
Bytový komplex Brezový háj | Zdroj: Tomáš Manina

Geometricky tvarovaný vnútroblok – jeho čisté architektonické línie kontrastujú s Brezovým hájikom, kde je rastlá organická zeleň, ale aj všakovaké detské preliezačky, hojdačky, či drevené prvky. Architekti tomu nechceli konkurovať a vytvárať veľký detský areál, ale priniesť menšie ihrisko a zabezpečiť pokojný vnútroblok.

Preplávajúce byty – väčšina bytov sú preplávajúce (orientované na dve svetové strany), vrátane väčších dvojizbových bytov. Výnimku tvoria iba najmenšie dvoj a jednoizbové byty.

Bytový komplex Brezový háj
Miesto: Pri Brezovom Háji, Nitra
Investor: Nitra Invest, s.r.o.
Architekti: A.M. architects
Termín realizácie 1. etapy: 2018 – 2021
Ľudovít Petránsky