Metropolitan zvyšuje kredit Poľska v Európe
Galéria(7)

Metropolitan zvyšuje kredit Poľska v Európe

Jedno z najvýznamnejších verejných priestranstiev Varšavy sa stalo prístavom pre poľskú vlajkovú loď budov 21. storočia – Metropolitan. Srdce starého mesta – Pilsudského námestie – sa domácim a návštevníkom prihovára nielen bohatým historickým a kultúrnym dedičstvom, ale aj súčasným jazykom.

Metropolitan vznikol na mieste, kde stáli paláce zo 17. storočia. Tie boli počas druhej svetovej vojny zničené bombardovaním Varšavy. Prázdna severná strana námestia čakala na svoje dotvorenie až do roku 1997. Vtedy začalo mesto uvažovať o výstavbe novej administratívnej budovy. Presadiť nový objekt v tejto lokalite nebola však jednoduchá úloha. Mnohí Poliaci by najradšej ponechali námestiu takú tvár, akú malo bezprostredne po druhej svetovej vojne.

Zasadiť stánok modernej architektúry do prostredia s hlbokým historickým výrazom a gloriolou dôstojnosti a vážnosti si vyžiadalo mimoriadne citlivý prístup. Preto sa americká spoločnosť Hines, ktorá je developérom projektu, rozhodla osloviť architektonickú hviezdu Normana Fostera. Dnes sa zdá, že staviť na túto kartu sa vyplatilo všetkým zúčastneným.

V roku 2004 udelili Metropolitanu cenu veľtrhu nehnuteľností MIPIM, ktorý sa každoročne koná vo francúzskom meste Cannes. O ocenení rozhodla sedemčlenná porota, zložená z významných osobností z oblasti realít. Cenu možno prirovnať k Oskarom v stavebníctve. Ide o najprestížnejšie uznanie sveta nehnuteľností v kategórii administratívnych centier, ktoré sa udeľuje najvýznamnejším budovám na svete. Metropolitan bol jediným kandidátom na cenu zo strednej a východnej Európy.

Spolupráca architektov z Fosterovej kancelárie s poľskými ochrancami pamiatok, historikmi a teoretikmi architektúry sa podpísala pod finálnu podobu projektu. Prázdnu časť námestia vyplnil masívny kolos, ktorý harmonicky splýva s okolitými historickými budovami. Nováčik prenikol medzi ostatné budovy nerušivo, akoby nateraz dopovedal históriu architektúry v Poľsku. Stal sa nositeľom ideovej línie námestia. Rešpektuje výšku, rozloženie hmoty a materiál, z ktorého sú postavené susediace budovy. Príslušnosť k námestiu potvrdzuje aj stavebná plocha Metropolitanu v tvare päťuholníka.

Celok tvoria tri samostatné, ale navzájom prepojené hmoty so zaoblenými rohmi. Živý spoločenský priestor, ktorý vznikol nielen na jeho okrajoch, ale priamo v jeho strede, elegantne uzatvára verejnú plochu. Komunikačným prvkom budovy je átrium s polomerom 50 metrov, ktoré robí hmotu priepustnou a priedušnou. Okoloidúcich priam vyzýva, aby si skrátili cestu cezeň. Ústredným miestom je vodný element – fontána, ktorú obklopuje kruh starých stromov. Developér umiestnil butiky, kaviarne a reštaurácie v parteri na ploche 4–tisíc m², ktorý je napriek hmotovému rozloženiu objektu jednoliaty. Nočnému stolovaniu a iným večerným aktivitám dodáva príjemnú atmosféru svetelný kruh, ktorý je na prvom pochodí zachytený konzolou. Osvetlenie dopĺňa jemne žiariaci svetelný kruh obkrútený okolo vrcholu budovy.

Fasáda budovy je zasklená od prvého podlažia až po hornú hranicu. Vďaka tomu môže denné svetlo prenikať do kancelárií. Znižuje sa tým nielen energetická náročnosť budovy, ale nájomníci si zároveň môžu vychutnať pohľad ponad námestie na priľahlé historické budovy. Predstava priehľadnej fasády sa musela zladiť s potrebou mohutnosti, ktorá by korešpondovala so susednými budovami. Architekti docielili tento efekt vertikálnym včlenením žulových výčnelkov do fasády. Tie dodávajú fasáde bohatú štruktúru, ktorá sa mení podľa pohybu človeka pri nej. Ak sa pozriete na stavbu zboku, fasáda akoby nabrala na objeme a zdá sa masívna. Ak sa však na ňu pozriete čelne, akoby sa výčnelky rozplynuli a fasáda sa stala priehľadnou.

Hlavnú časť budovy tvoria prvotriedne kancelárske priestory s plochou 32-tisíc m². Na piatich poschodiach vysokokvalitných kancelárskych priestorov sa nachádzajú nielen advokátske kancelárie, predajňa nábytku, dizajnérske štúdio, ale napr. aj fotogaléria. Podzemné parkovisko poskytuje priestor pre približne 400 áut. Na systém cirkulácie vzduchu, ktorý zabezpečuje prirodzenú vlhkosť ovzdušia v kanceláriách, sa využili najnovšie technológie. Klimatizačné zaradenia sa prispôsobili poschodiam, pričom sa zminimalizovali priestory v podlahách a stropoch, ktoré slúžia na ukladanie prevádzkových inštalácií.

Vďaka funkčnej architektúre možno maximálne využiť vnútorný priestor a obsadiť všetko miesto až do prípustnej výšky budovy. Klimatizačné zariadenia sú zapracované v podlahách a stropoch. Vytvorením dutiny v podlahe sa zväčšila hrúbka jej konštrukcie na 250 mm. Dutina slúži na zabezpečenie vetrania. Špeciálne vyvinutý trubicový vetrák v podlahe vzduch rovnomerne rozkladá. Klimatizácia ochladzuje nielen vzduch v miestnosti, ale prostredníctvom podlahových difúzerov rozličných tvarov sa chladný vzduch dostane aj do vnútornej zóny podlahy. Proti prehriatiu sú miestnosť i vnútorný priestor podlahy zabezpečené prepojením dutiny podlahy s klimatizáciou. Návrat vzduchu do stropného priestoru cez ochladzujúce svietidlá zlepšuje rozloženie a redukuje potrebu dodávky vzduchu.

Náklady na stavbu presiahli 110 miliónov dolárov. Úver poskytlo niekoľko finančných inštitúcií: Emerging Markets Fund, HVB Bank a Bayerische Hypo-und Vereinsbank AG.

Developér: Hines Polska
Začiatok/ukončenie stavby:  september 2001/september 2003
Poloha: Pilsudského námestie
Zastavaná plocha: 12 881 m2
Plocha na prenájom: 37 080 m2
Počet podlaží: dve podzemné podlažia, prízemie, 5 podlaží + 1 kancelárska krytá ochodza na streche
Parkovisko: 400 miest
Architekt: Norman Foster a partneri
Spolupracujúci architekt: Jems Architekci

Katarína Dudáková
Foto: Wojciech Krynski