Nemocnica Zvolen

Zvolenská nemocnica stavia nový komplex. Má byť hotový budúci rok

Celková hodnota projektu, ktorého realizácia sa začala v septembri 2019, je aj so spolufinancovaním nemocnice 7,1 milióna eur.

Nemocnica Zvolen pokračuje vo výstavbe úplne nového komplexu urgentného príjmu, ktorú začala koncom septembra minulého roka. Ako nemocnica informovala v tlačovej správe, z celkovej hodnoty projektu vo výške 7,1 mil. eur už preinvestovali na stavbu 1,723 mil. eur a nákup novej techniky si vyžiadal 979-tisíc eur. Stavbu na jar pribrzdila pandémia koronavírusu, aktuálne už opäť naplno pokračuje.

„Stavbu sme boli nútení dočasne pozastaviť najmä z dôvodu obmedzenia dodávateľských prác zo zahraničia, čo súviselo práve s obmedzeniami prijatými pre pandémiu. Nový urgentný príjem by mal byť hotový na budúci rok v lete s oneskorením do troch mesiacov oproti pôvodnému plánu,“ uviedol technicko-prevádzkový námestník Nemocnice Zvolen Miloš Brtko.

Na prvý pohľad je už viditeľná hrubá stavba nového objektu, kde na prízemí vznikne budúci centralizovaný urgentný príjem. Vo výstavbe sú aj operačné sály, ktoré budú umiestnené na prvom poschodí, stavajú tiež konštrukciu na streche operačného traktu na zastrešenie technológie vzduchotechniky pre nové operačné sály. „Doposiaľ sme v nemocnici preinvestovali v rámci uvedenej stavby 1,723 mil. eur a nákup novej techniky si vyžiadal 979-tisíc eur,“ konkretizoval výšku financií námestník Brtko.

Nemocnica Zvolen
Prístavba v lete | Zdroj: Nemocnica Zvolen

Aj z eurofondov

Projekt pod názvom „Modernizácia infraštruktúry pre zefektívnenie poskytovania akútnej zdravotnej starostlivosti“ je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Nemocnica na tento projekt získala nenávratný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu. Celková hodnota projektu je aj so spolufinancovaním Nemocnice Zvolen 7,1 mil. eur. Stavbu realizuje firma Chemkostav a.s. Michalovce, ktorá zvíťazila vo verejnej súťaži na zhotoviteľa.

„Výsledkom modernizácie má byť vyššia kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, vyšší komfort pre pacienta, lepšia a výkonnejšia diagnostika pre akútnu zdravotnú starostlivosť,“ uviedla riaditeľka Nemocnice Zvolen Ľudmila Veselá.

Vo zvolenskej nemocnici ročne hospitalizujú takmer 16-tisíc pacientov a na urgentných príjmoch ošetria ročne približne 30-tisíc pacientov.

TEXT: © SITA Slovenská tlačová agentúra