Komplex Westbeat: Aj takto môže vyzerať kvalitné nájomné bývanie pre mladých

Flexibilný, kreatívny, komunitný. Taký je projekt architektov Studioninedots v Amsterdame, v ktorom sú dostupné nájomné byty.

V jednej z najrýchlejšie rastúcich častí Amsterdamu stojí od minulého roka komplex Westbeat. Architektonickú súťaž na realizáciu kreatívneho priestoru vyhralo štúdio Studioninedots, ktoré vytvorilo príťažlivé miesto dostupné aj pre mladšiu generáciu.

Komplex Westbeat
Komplex Westbeat
Komplex Westbeat
Komplex Westbeat
Komplex Westbeat
Komplex Westbeat
Komplex Westbeat
Komplex Westbeat

Superpriestor

Charakteristickým znakom budovy je jednoznačne jej priehľadné prízemie. Je súčasťou verejného priestoru a živou spojkou medzi okoloidúcimi a obyvateľmi. Plochu rozdeľuje 86 oblúkov rôznych veľkostí, ktoré vytvárajú dynamickú sieť otvorených priestorov rôznych výškových stupňov. Preklenutia sú navyše vizuálnym i štrukturálnym prechodom medzi podzemným parkoviskom a bytmi na vyšších podlažiach.

Pre svoje naozaj veľkolepé rozmery je celý interiér parteru familiárne nazývaný „Westbeat Super Space“. Tento „superpriestor“ poskytuje možnosti pre rôznorodé podnikateľské a kultúrne aktivity – startupy, pohostinstvá, koncerty, umelecké predstavenia a iné.

Na fasáde sú najväčšie oblúky umiestnené v nároží ako vábivé gesto navštíviť niektorú z prebiehajúcich akcií vnútri. Vzhľadom na lokáciu komplexu v blízkosti diaľnice je vonkajší plášť budovy zvukotesný.

Komplex Westbeat
Komplex Westbeat | Zdroj: Franz Parthesius

Architektúra musí zanechať dojem

Obytný priestor je situovaný vo vyšších poschodiach budovy okolo vnútorného zeleného dvora. Dohromadyje 150 nájomných bytov primárne určených pre mladých obyvateľov s podnikateľským potenciálom a komunitným duchom. Studioninedots v spolupráci s prvými obyvateľmi navrhla aj časť interiéru prízemia.

Ak by ste mali záujem o bývanie v komplexe Westbeat aj vy, niekoľko bytov je ešte voľných. Môžete si vybrať z kategórií Junior, Comfort a Royal, od štartovacích dvojizbových (42 m2) až po luxusné päťizbové jednotky (153 m2). Cena nájmu sa pohybuje od 965 do 2 240 eur za mesiac.

„Aby sa z Westbeatu stalo miesto stretnutí, musí architektúra zanechať dojem. Rozľahlý klenutý verejný priestor vytvára taký ‚wow‘ efekt, aký sme si predstavovali,“ hovorí Albert Herder zo Studioninedots.

Architektom sa podarilo vytvoriť naozaj jedinečný priestor s flexibilnými plochami na prízemí a možnosťou experimentovania pri ich využívaní. To všetko však v kompaktnej stavbe, ktorá je považovaná za nový sochársky odkaz v sieti verejného priestoru v Amsterdame.

Komplex Westbeat
Komplex Westbeat | Zdroj: Franz Parthesius

KOMPLEX WESTBEAT

Autor: Studioninedots
Klient: Lingotto Ontwikkeling BV; Achmea Dutch Residental Found
Typ: verejný priestor, 150 bytov, spoločná záhrada, pracovné priestory, pódium, pohostinstvá, technické vybavenie, parkovanie
Rozloha: 24 300 m2
Miesto: Lelylaan, Amsterdam, NL
Návrh a výstavba: 2016 – 2020
Architektonický dizajn: Albert Herder, Vincent van der Klei, Arie van der Neut, Metin van Zijl
Hlavný architekt: Joost Maatkamp
Dizajn: Wouter Hermanns, Rutger van der Meer, Laura Berasaluce, Joost Körver
Staviteľ: Heddes Bouw en Ontwikkeling BV
Montáž: Huygen installatie advies
Cenová kalkulácia: Skaal
Technika: Atelier Bouwkunde
Osvetlenie: Clemens Lichtadvies
Fotografie: Franz Parthesius

 Denisa Hudáková