V obklopení olivovníkov a kameňa. Nenápadné domy poskytujú útočisko kreatívcom

Partneri sekcie:

Na jednom z horských kopcov na Malorke navrhla architektonická kancelária Mar Plus Ask dvojicu Olivových domov s veľmi špecifickým využitím – ako offline oázu pokoja pre umelcov.

Pohorie Tramuntana na španielskej Malorke je od roku 2011 zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO v kategórii kultúrna krajina. Lokalita je zaujímavá najmä pre jedinečnú symbiózu divokej prírody a ľudskej činnosti, ktorá vznikala dlhé stáročia.

Architekti Mar Vicensová Fusterová a Ask Anker Aistrup.
Olivový dom.
Interiér Olivového domu.
Exteriér Olivového domu.
Exteriér Olivového domu.
Interiér Olivového domu.
Interiér Olivového domu.
Interiér Olivového domu.

Raj olivovníkov a kameňov

Architekti Mar Vicensová Fusterová a Ask Anker Aistrup chceli pokračovať v zaužívanom spôsobe osídľovania a do prírody chceli zasiahnuť len v minimálnej miere. Po inšpiráciu pre svoj projekt nemuseli tvorcovia chodiť ďaleko. Hlavným stavebným prvkom sa stal kameň.

Farby v interiéroch sú podobné odleskom vrchnej a spodnej strany olivových listov. Ako doplnkové farby vybrali ružové a fialové tóny. Pri pohľade zvnútra domov tak krajina pôsobí opticky výraznejšie a živšie.

Pomerne členitý terén umelo vytvorených kamenných terás vypĺňa hustý porast olivovníkov. Medzi stromami nepravidelne rozmiestnili masívne balvany, ktoré pripomínajú monumentálne prírodné sochy.

Architekti Mar Vicensová Fusterová a Ask Anker Aistrup.
Architekti Mar Vicensová Fusterová a Ask Anker Aistrup. | Zdroj: Piet-Albert Goethals

Ružový dom

Prvý z dvojice domov je novostavba. Čiastočne ju zapustili do kamennej terasy. V letných mesiacoch je vnútri príjemný chládok, v zime sa v ňom, naopak, viac udrží teplo.

Stavba sa prispôsobila prírode. V rohu prerastá do interiéru pôvodný skalný útvar. Zvýrazňuje ho strešný svetlík. Vedľa je otvorená sprcha zásobovaná filtrovanou dažďovou vodou zo strechy. Posteľ s výhľadom do údolia a malý kozub oproti vchodu vytvárajú útulnú atmosféru. Vonku sa nachádza betónové umývadlo s kamennou misou.

Jednotný povrch a klenuté steny v interiéri pripomínajú jaskyňu. Na štuky, ktoré pokrývajú podlahy, múry a strop, vybrali architekti špecifický odtieň ružovej odvodenej zo svetlej spodnej strany olivového listu.

Interiér Olivového domu.
Interiér Olivového domu. | Zdroj: Piet-Albert Goethals

Fialový dom

Druhý dom vznikol rekonštrukciou staršieho chátrajúceho prístreška, ktorý slúžil na uskladnenie náradia. Je v ňom kúpeľňa s toaletou a veľká kuchyňa. Robustný pult s plynovými horákmi a umývadlom je vytesaný do 60 centimetrov hrubej kamennej steny a je zakončený veľkým bezrámovým oknom s panoramatickým výhľadom.

Liata betónová podlaha mierne presahuje aj medzi skaly v exteriéri. Steny interiéru pokrýva tmavofialový štukový náter, ktorý farebne dopĺňa vrchnú tmavú stranu olivového listu.

Obe stavby sú bez priameho napojenia do sietí. Energiu na osvetlenie a chladničku vyrábajú solárne panely, voda pochádza z prameňa na pozemku.

Olivové domy vlastní architektonická kancelária a ponúka ich na prenájom celoročne. Primárne sú určené architektom, spisovateľom či akýmkoľvek umelcom, ktorí si potrebujú oddýchnuť od kreatívnych činností.

Interiér Olivového domu.
Interiér Olivového domu. | Zdroj: Piet-Albert Goethals

OLIVOVÉ DOMY

Autor: Mar Plus Ask Architects
Klient: Mar Plus Ask Architects
Miesto: pohorie Tramuntana, Malorka, Španielsko
Celková plocha: 25 m2
Návrh a výstavba: 2019
Architekti: Ask Anker Aistrup, Mar Vicensová Fusterová
Fotografie: Piet-Albert Goethals

Denisa Hudáková