image 96140 25 v7
Galéria(34)

Turistická chata so záchrannou chatkou vo výške 1 200 metrov nad morom

V chladných podmienkach Nórska si len ťažko vieme predstaviť dovolenku, a to aj napriek tomu, že môže byť veľmi čarovná. Ešte náročnejšia je predstava postaviť modernú horskú chatu vo výške 1 200 metrov nad morom, ktorej súčasťou je aj záchranná chatka. Architekti z ateliéru Jarmund/Vigsnæs AS tento projekt nielen navrhli, ale aj zrealizovali.

building site  Svein Arne Brygfjeld 1
building site  Svein Arne Brygfjeld 2
building site  Svein Arne Brygfjeld 3
Einar Aslaksen
Jan Inge Larsen 10
Jan Inge Larsen jpg 1
Jan Inge Larsen jpg 2
Jan Inge Larsen jpg 3

V blízkosti ľadovca

Turistická chata Rabot, ako ju nazvali architekti, je jednou z mnohých ubytovacích zariadení Nórskej trekingovej asociácie (Norwegian Trekking Association), rozmiestnených po celom Nórsku. Fascinujúcejšie však je, že táto chata sa nachádza vo výške 1 200 metrov nad morom v pohorí Okstindan v blízkosti ľadovca.

Prekrásna prírodná scenéria s nádhernými horami a ľadovcom v tesnej blízkosti pozýva skúsených turistov nabrať nové skúsenosti. 

Napospas poveternostným vplyvom

Keďže počasie v takejto výške a na takomto mieste zemegule je často extrémne drsné, stavba chaty je konštruovaná tak, aby bez problémov zvládla silný vietor aj búrku. Menšia záchranná chatka sa nachádza 50 metrov od hlavnej budovy a tvorí bezpečný prístrešok v prípade, že by hlavná chata bola zničená.

Sem cesty nevedú

Miesto, kde sa chata nachádza, nie je dostupné po cestách. Možno sa k nej dostať jedine pešo alebo na lyžiach. O to náročnejšia bola aj samotná stavba. Materiál a všetko potrebné na miesto vozili helikoptérou. Chata je nazvaná na počesť francúzskeho glaciológa a geografa Charlesa Rabota, ktorý dôkladne preskúmal horské oblasti v provincii v 80. rokoch 20. storočia.

Nič nemôže vyčnievať

„Hlavná chata vytvára v krajine ohľaduplný neutrálny objem s diagonálnou programovou a priestorovou koncepciou. Správanie prírodných živlov – snehu a silného vetra – v tejto lokalite predurčilo chate jednoduchý tvar bez vyčnievajúcich prvkov. Tvar oboch komínov napodobňuje topografiu vrcholov,“ opisujú svoj projekt architekti. Chata je postavená z miestnych prírodných materiálov.

Prespí tridsať ľudí

V chate sa nachádza tridsať lôžok rozdelených do siedmich spální. V miestnostiach dostupných z oboch bočných strán sa nachádza toaleta, zásobník na drevo a potraviny.

Hlavný priestor chaty je riešený ako otvorený a nad ním sa nachádza priestranný mezanín, pod ktorým našla intímny priestor kuchyňa. Spoločné priestory majú dvojitú výšku stropu. Veľké zasklenia otvárajú výhľad na fascinujúcu krajinu.

Sebestačná

Treba spomenúť, že chata nemá žiadnu káblovú elektrickú energiu, energiu na vnútorné osvetlenie poskytujú solárne panely. Vykurovanie zabezpečujú dvoje účinné kachle. Dispozícia je navrhnutá tak, že polovicu chaty možno uzatvoriť posuvnými dverami, čím sa dá dosiahnuť efektívnejšie vykurovanie, ak je v chate menej ľudí. 

Turistická chata Rabot v skratke

Architektonický ateliér: Jarmund/Vigsnæs AS
Plocha: 200 m² (hlavná chata), 70 m² (sekundárna záchranná chata)
Rok realizácie: 2014 (hlavná chata), 2015 (záchranná chatka)

   

Sabína Zavarská

Foto: Jan Inge Larsen Svein Arne Brygfjeld, Tommy Eliassen