image 99908 25 v1
Galéria(5)

Obchodné centrum 101 Embankment – oblé rohy na celosklenenej fasáde

Partneri sekcie:

V centre Salfordu (predmestie Manchestru) vzniká nové obchodné centrum. Od minulého roka je v prevádzke prvá budova projektu, ktorý významne prispieva k obnove dlho zanedbávanej štvrte. V druhej fáze výstavby sa v susedstve katedrály a Victoria Station zrodí dvojča s popisným číslom 100. Embankment je novým klenotom mesta na severe Anglicka, ktoré z oblasti s bohatou históriou vytvára miesto na hospodársky rast.

10382
10383
10388
10389
10390

Oblé prvky sa v architektonických projektoch objavujú od nepamäti. S novými materiálmi a technickými možnosťami je možné oblé prvky realizovať aj na celosklenených fasádach, navyše v súlade s požadovanou energetickou náročnosťou budovy.

Pre tieto aplikácie je nutné používať sklá, ktoré je možné tepelne spracúvať a ohýbať. Aby boli splnené požiadavky ohľadne tepelno-technických parametrov budov, predovšetkým ale ich presvetlených častí, zvolíme pre opláštenie budov sklá s funkčnými povlakmi. Tie zaistia dostatočný prestup svetla, tepelnú izoláciu a protislnečnú ochranu. Ak je navyše zámerom architekta zabezpečiť jednotný vzhľad rovných aj ohýbaných častí celosklenenej fasády, je nutné použiť sklá, ktoré majú všetky tieto vlastnosti.

So svojimi viac ako 15 tisíckami štvorcových metrov kancelárskych priestorov triedy A je budova 101 Embankment prvou budovou v dvojfázovom projekte, ktorý ponúka inšpiratívne a flexibilné kancelárske priestory s veľkými podlahovými plochami (1 625 m2). Výnimočnú hodnotu predstavuje panoramatický výhľad na rieku a centrum mesta.

Na celosklenenú fasádu sa použilo okolo 8 000 m2 skla s protislnečnou ochranou Stopray Vision-50. Tepelne spracovaný variant Stopray Vision-50T bol použitý výhradne na časť fasády s oblými rohmi. Sklo AGC bolo zvolené vďaka svojej neutrálnej estetike a predovšetkým s ohľadom na to, že v prípade zakriveného skla možno dosiahnuť rovnaký vzhľad ako v plochom zasklení, pričom sa zachovajú rovnaké technické parametre. Zakrivená sklenená plocha navyše vyzerá veľkolepo a bezproblémovo splýva s rovnými plochami fasády. Stopray Vision-50 je ideálne riešenie na celosklenené fasády. Vďaka kombinácii svetelného prestupu 50 % s veľmi dobrou protislnečnou ochranou blokuje toto neutrálne sfarbené sklo až 72 % solárnych ziskov a zároveň ponúka nízkou hodnotu Ug = 1,0 W /(m2. K). Tieto parametre vedú k udržaniu pohody a tepelného komfortu užívateľov budovy.

Stopray Vision-50T je vysokoúčinný povlak s veľmi neutrálnym vzhľadom, je vhodný na tepelné spracovanie, ako je tepelné vytvrdenie či ohýbanie.

Projekt 101 Embankment sa pýši ocenením BREEAM Excellent, rovnako aj vynikajúcou tepelnou účinnosťou, ktorá spĺňa súčasné požiadavky na energetickú účinnosť budovy. Projekt získal aj cenu Commercial Development of the Year v rámci každoročného oceňovania Insider North West Property Award 2017. O prestíži miesta svedčia i nájomníci budovy, ako je spoločnosť Sainsbury, ktorá otvorila na prízemí predajňu s rozlohou 265 m2, alebo spoločnosť Swinton Insurance, ktorá podpísala zmluvu o prenájme všetkých kancelárskych priestorov s celkovou rozlohou 15-tisíc m2.

Kancelárske priestory s rovnakou plochou sa plánujú v susednej budove s popisným číslom 100. Obe budovy spoločne prispejú k oživeniu tejto dlho zanedbávanej oblasti a vytvoria z nej príjemné miesto na prácu alebo návštevu s pestrým programom – od workshopov a tzv. letného kina až po gastrofestivaly.

Ide o spoločný projekt Ask Real, Carillion plc a Tristan Capital Partners v spolupráci so Salford City Council a Network Rail. Autorom architektonického projektu je londýnske štúdio Flanagan Lawrence.

Aj vy sa so svojím projektom obráťte na zástupcov spoločnosti AGC Trenčín na trencin@eu.agc.com alebo ibp@eu.agc.com. Poradia vám pri voľbe a zložení skla. Pomáhajú zladiť technické i estetické požiadavky investora aj architekta s užívateľským komfortom.

Viac informácií o produktoch na www.agc-yourglass.com.

 

ZDROJ: PR článok spoločnosti AGC, FOTO: © AGC GLASS EUROPE