Crystal. Stavba, ktorá provokuje

Architekti Crystalu Libor Hrdoušek a Radek Lampa rešpektovali okolitú zástavbu čomu prispôsobili aj zalomenie atiky.

Administratívna budova Crystal vizuálne a tak trocha „natruc“ dominuje pražským Vinohradom. O nájomcov núdzu nemá. Jedinečnosť dáva budove tvar kryštálu a šachovnicová fasáda, na ktorej sa striedajú presklené plochy s predsadeným panelom z hliníkového plechu. Na zasklenie boli zvolené sklá SunGuard od spoločnosti Guardian Glass.

Budova Crystal stojí na hranici Vinohradov, Žižkova a Vršovíc a urbanisticky dotvára tretiu fasádu námestia ohraničeného impozantnou budovou Strojimportu a Stavebnej sporiteľne. Z jednej strany Crystal ukončuje mestský blok činžiakov a cez ulicu sleduje zeleň olšanských cintorínov.

Šachovnica na Vinohradoch

Architektonicky neobvyklú stavbu navrhol Atelier 15 pod vedením Libora Hrdouška a významného českého architekta Radka Lampy. Experimenty s celou škálou tvarov a výškových stavieb iniciovali projektanti už pred rokom 1940. Ich snahou bolo dosiahnuť rozchod s historizujúcimi slohmi a príklon k novým myšlienkam doby a komerčným požiadavkám. Obľúbeným spôsobom rozbíjajúcim pravidelnosť štvorcovej budovy bola a je diagonála.

Netypickú fasádu Crystalu konzultovali aj so zástupcami organizácie UNESCO. Motív šachovnice sa objavuje aj na strešnom plášti, aby sa dosiahol jednotný výraz všetkých pohľadovo exponovaných plôch. (Informácie o projekte Crystal nájdete tu: inspire.guardian-possibilities.com/en/crystal)
2 800 m² presklených plôch

Fasáda budovy Crystal v Prahe je riešená tak aby podporila tému lesklého kryštálu.
Fasáda budovy Crystal v Prahe je riešená tak aby podporila tému lesklého kryštálu. |

„Zasklenie Crystalu na rušnej Vinohradskej triede v Prahe muselo splniť množstvo protichodných požiadaviek,“ povedal Michal Hronský zo spoločnosti Guardian Glass. Sú použité protislnečné sklá SunGuard® s veľmi čírou základnou sklovinou, ktoré prepúšťajú veľké množstvo svetla a tvoria príjemné prostredie vnútra.

Intenzívne teplo zo slnečného žiarenia účinne odrážajú naspäť do exteriéru, v zime počas vykurovania zase sklo obmedzuje tepelné straty v interiéri. Pri návrhu zasklenia zvažovali aj požiadavky na bezpečnosť osôb a na akustický komfort vo vnútri objektu. Vzhľadovo sú sklá veľmi číre, pritom fasáde dodávajú pri slnečnom počasí trblietavý výraz tak, ako sa pri kryštály očakáva.

Nájomcom Crystal ponúka 14 310 m2 na štrnástich poschodiach a kancelárske priestory na mieru. Ako administratívne priestory sú navrhnuté poschodia od druhého po štrnáste. Kancelárie je možné prispôsobiť klientom, keďže môžu byť rozčlenené priečkami, mobilnými priečkami alebo paravánmi podľa preferencie pracovného priestoru.

Administratívna budova Crystal v exkluzívnej pražskej lokalite Vinohrady dotvorená sklom spoločnosti Guardian Glass.
Administratívna budova Crystal v exkluzívnej pražskej lokalite Vinohrady dotvorená sklom spoločnosti Guardian Glass. |

Zelená certifikácia

Budova Crystal získala aj certifikát BREEAM Excellent (Building Research Establishment Enviromental Assessment Method), ktorý sa pre novo postavené kancelárske objekty stáva štandardom. Tento britský certifikát reflektuje európske štandardy projektovania a analyzuje stavbu ako celok. Nevníma ju iba ako konzumenta energie, ale hodnotí deväť kategórií. Do nich okrem iného spadá aj to, či je stavba príjemným a užitočným pracovným prostredím so zodpovedajúcim zázemím a tepelným aj svetelným komfortom.

Vo fasáde sa pravidelne striedajú okno s čírym sklom od spoločnosti Guardian Glass s predsadeným panelom z hliníkového plechu čím vzniká efekt šachovnice.
Vo fasáde sa pravidelne striedajú okno s čírym sklom od spoločnosti Guardian Glass s predsadeným panelom z hliníkového plechu čím vzniká efekt šachovnice. |

Ďalšie projekty, na ktorých sa podieľal Guardian Glass nájdete na stránkach www.guardian-inspiration.com/en

ZDROJ: PR článok Guardian Glass