Premena tisícročného kláštora v Siegburgu: kontrast histórie a moderných prvkov

Partneri sekcie:

Ora et labora – modlite sa a pracujte. Benediktínsky kláštor a opátstvo Michaelsberg neďaleko Siegburgu dnes slúži ako sídlo Katolícko-sociálneho inštitútu (KSI), moderné konferenčné centrum a hotel. Rekonštrukcia tisíc rokov starej dominanty mesta Siegburg získala ocenenie Architecture MasterPrize.

Opátstvo Michaelsberg si návštevníci nemeckého Siegburgu všimnú už z diaľky. Kláštor, založený v roku 1096, pôsobivo sedí na kopci ako hrad a kochá sa panoramatickým výhľadom na údolie Rýna. Benediktínski mnísi kláštor opustili v roku 2011, a tak bola kolínska arcidiecéza nútená vypracovať novú, udržateľnú ekonomickú koncepciu pre budovy na vrchu Michaelsberg.

Cieľom sa stalo umiestniť v komplexe Katolícko-sociálny inštitút (KSI) a revitalizovať opátstvo ako duchovné centrum s miestom konania konferencií a hotelom v modernom štandarde. Verejnú súťaž, vypísanú ešte v roku 2012, vyhral ateliér Caspara Schmitza-Morkramera. Ako však premeniť opátstvo s históriou takmer 1 000 rokov na hotel s modernými interiérmi?

Na prvom a druhom podlaží sa nachádza 121 hotelových izieb a apartmánov.
Topografia umožnila zapustiť novú prístavbu vrátane dvojpodlažnej garáže tak, aby nenarušila siluetu dominanty mesta.
Fórum.
Architekti kládli dôraz na presvetlenie chodieb a izieb, a to aj v noci.
Interiéru dominuje kameň, drevo a koža.
Priestranný sklenený pavilón, ktorý slúži ako salónik uprostred zelenej strechy s výhľadom na údolie Rýna.
Situácia.
Skica.

„Položili sme si otázku, čo nám chce budova povedať a ako sa s ňou môžeme rozprávať my,“ vysvetľuje architekt Caspar Schmitz-Morkramer.

Jednou z odpovedí bolo vytvorenie a rešpektovanie jasného plánu, ktorý určili samotné budovy: hotelové izby, recepcia a niekoľko seminárnych miestností sú umiestnené v opátstve, zatiaľ čo nová reštaurácia, ďalšia konferenčná úroveň, administratívne zázemie KSI aj autopark so 100 parkovacími miestami na dvoch úrovniach sa nachádzajú v priľahlom Fóre.

Spojenie včera a dnes

Fórum je nová budova postavená na mieste bývalého parkoviska 17 metrov pod úrovňou terénu kláštora. Vďaka tomu nevyčnieva zvisle a neruší siluetu pôvodnej stavby. Dvojpodlažný sokel s fasádou zo svetlosivopieskového lomového kameňa odkazuje na fasádu historického opátstva a je vhodný pre nový prestížny vstup do KSI aj vjazd na parkovisko.

Zároveň vyzerá, akoby bol odjakživa súčasťou komplexu. Na nadzemnom podlaží Fóra sa nachádzajú kancelárie, nad nimi reštaurácia a konferenčné miestnosti. Na streche je umiestnený priestranný sklenený pavilón, ktorý slúži ako salónik uprostred zelenej strechy s výhľadom na údolie Rýna.

Vďaka rozdeleniu na rôzne materiálové kvality budova nepôsobí masívne. Vysoké a úzke okná sú doplnené panoramatickými oknami a integrovanými lodžiami. „Pridaním novej budovy sme kontrastovali historické opátstvo s moderným komponentom. Bolo pre nás dôležité, aby obidva domy navzájom komunikovali, nie aby si navzájom konkurovali,“ vysvetľuje architekt Schmitz-Morkramer.

Na prvom a druhom podlaží sa nachádza 121 hotelových izieb a apartmánov.
Na prvom a druhom podlaží sa nachádza 121 hotelových izieb a apartmánov. | Zdroj: Hgesch, Hennef

Viditeľná história

Návštevníci po novom vstupujú do opátstva cez sklenený most. Prichádzajú na recepciu, ktorá je komunikačný bod medzi starou a novou budovou. Recepcii dominuje svetlý prírodný kameň a koža. Na tomto podlaží sú umiestnené rôzne seminárne miestnosti, salónik s kozubom a interné mediálne centrum.

Na prvom a druhom podlaží sa nachádza 121 hotelových izieb a apartmánov. Vznikli z bývalých mníšskych ciel a dodnes vyžarujú pokojnú, meditatívnu atmosféru. Duch budovy zostáva pre návštevníkov hmatateľný aj napriek tomu, že si vyžiadala miestami intenzívne zásahy.

„Všade sme nainštalovali najmodernejšiu svetelnú technológiu, no integrovali sme ju tak, aby ju nebolo vidno,“ opisuje architekt. „Nový koncept osvetlenia vytvára trasy po celom kláštore a z prechádzok po dlhých chodbách sa stáva výnimočný zážitok.“

Veľkú dôležitosť architekti prikladali aj detailom: napríklad historické olejové lampy z kláštorov boli starostlivo zreštaurované a znovu použité v čitárni a pri kozube. Zachoval sa aj charakteristický tvar okien opátstva.

Priestranný sklenený pavilón, ktorý slúži ako salónik uprostred zelenej strechy s výhľadom na údolie Rýna.
Priestranný sklenený pavilón, ktorý slúži ako salónik uprostred zelenej strechy s výhľadom na údolie Rýna. | Zdroj: Hgesch, Hennef

Vizuálna jednota

Architekti vypracovali farebný a materiálny konceptuálny plán, ktorý vizuálne spája opátstvo a Fórum. Na podlahách dominuje prírodný kameň, zatiaľ čo na okná, dvere, zábradlia a celé zariadenie sa použil dub. Z akustických dôvodov bolo potrebné položiť textilnú podlahovú krytinu na chodby hotelov a v hotelových izbách.

No nájsť odtieň, ktorý by zdôrazňoval použitý prírodný kameň bez toho, aby sa tlačil do popredia, nebolo jednoduché. V spolupráci s výrobcom kobercov Carpet Concept bol vyvinutý špecifický individuálny odtieň „Michaelsberg beige“, ktorý sa aplikoval na koberec ECO TEC.

Minimalistický interiérový dizajn hotelových izieb stále nesie punc precíznosti: medzi premyslenými detailmi vynikajú čelá postelí s integrovanými svietidlami. Ich vzhľad vo výrazných farbách – horčicovožltej, krvavočervenej alebo polnočnej modrej – sa ako akcent opakujú v seminárnych a konferenčných miestnostiach.

Architektom sa tak podarilo utkať zlatú niť: vytvoriť spojenie starej a novej budovy, harmonicky kombinovať minulosť a prítomnosť.

Fórum.
Fórum. | Zdroj: Hgesch, Hennef

KATOLÍCKO-SOCIÁLNY INŠTITÚT, OPÁTSTVO MICHAELSBERG

Miesto: Siegburg, Nemecko
Klient: Kolínska arcidiecéza
Architekt: Caspar Schmitz-Morkramer
Krajinná architektúra: FSWLA LandschaFTsarchitektur GmbH
Akustika: Jaffe Holden Acoustics
Zastavaná plocha: 23 000 m2
Realizácia: 2013 – 2017

Karolína Balášková

Článok bol publikovaný v časopise ASB 05/2021.