Dizajnový prímorský hotel si vystačil s jednou farbou a geometrickými tvarmi

Sumei Skyline Coast Boutique Hotel
Zdroj: Ao Xiang

Priamy prístup do mora, ďaleký výhľad na vodu, bazén? Požiadavky, ktoré by mal spĺňať prímorský hotel, sú naozaj rôznorodé a ťažko uplatniteľné na každú oblasť.

Architekti zo štúdia GS Design sa rozhodli vo svojom projekte v čínskom meste Sanya zaujať, okrem vyššie spomenutého, aj nadčasovým dizajnom a farebnosťou. Celý Sumei Skyline Coast Boutique Hotel, ako aj nábytok a zaradenie, je totiž bielej farby.

Inšpirácia burácajúcimi vlnami

Hotel sa nachádza v blízkosti obľúbeného pobrežia Skyline, v pomerne hustej zástavbe viacposchodových budov. Medzi ostatnými však vyniká pozoruhodným, geometricky pravidelným priečelím.

Inšpiračným zdrojom pre stvárnenie fasády bolo more. Stúpajúce a klesajúce vlny dosahujú rôzne výšky a šírky, na čo odkazujú rozmanité rozpätia oblúkov. Na strane od ulice pribudli aj ďalšie geometrické útvary. Polkruhy, kruhové výseky či obdĺžniky pri pohľade z vnútra hotela rámcujú výhľad na more, západ slnka, pláž aj palmy.

Sumei Skyline Coast Boutique Hotel
Sumei Skyline Coast Boutique Hotel | Zdroj: Ao Xiang

Minimalistický interiér

Hotel má celkovo sedem podlaží, vrátane sprístupnenej strechy. Spodné dve podlažia sa využívajú ako spoločenské priestory. Na prepojenie či zdôraznenie častí interiérov sú v stenách použité podobné geometrické tvary ako na fasádach.

Prízemie je riešené ako komplex baru s voľnou dispozíciou a nekonečného bazéna. Vďaka sklenenému okraju je bazén vizuálne prepojený s ďalekou vodnou plochou a oblohou. Hostia tak majú pocit, že sa nachádzajú priamo v mori. Drevená terasa, lemujúca okraj bazéna, je prerušovaná sústavou obrátených, prázdnych oblúkov, nesúcich podlažie nad nimi.

Hlavný vstup od ulice vedie priamo na prvé poschodie. Okrem recepcie je tu umiestnený aj hotelový salónik. Pozdĺž celej šírky miestnosti, orientovanej smerom k moru, je osadený plytký bazén. Zakrivený okraj je inšpirovaný kľukatým pobrežím, nášľapné kamene vedú na terasu s neviditeľným, skleneným zábradlím.

Kruhové  a polkruhové akcenty nájdeme aj v hotelových izbách. Či už ako čelá postelí, vyhĺbené niky v stenách či šatníkové otvory. Súkromné vane na izbách majú rôzne tvary, avšak vždy sú umiestnené priamo pred oknom s výhľadom.

Sumei Skyline Coast Boutique Hotel
Sumei Skyline Coast Boutique Hotel | Zdroj: Ao Xiang

Architekti mysleli aj na vnímanie scenérií z rôznych výškových úrovní. Napríklad z postele by mal byť pohľad na úrovni morského horizontu. V niektorých apartmánoch na najvyššom podlaží sa priamo nad lôžkom nachádza aj kruhové strešné okno.

Plocha strechy je rozdelená na niekoľko zón, ktoré majú aj estetický účel. Voda v plytkom bazéne na rohu so zapustenými prvkami funguje ako zrkadlo a odráža oblohu. Ďalšie kamenné časti na sedenie určujú priestorový poriadok. Nedokončená oblúková inštalácia slúži ako fotografické pozadie.

Sumei Skyline Coast Boutique Hotel
Sumei Skyline Coast Boutique Hotel | Zdroj: Ao Xiang

Dizajnový nábytok

Celý hotel je v jednom tóne. Na všetky steny, podlahy aj vstavané zariadenie použili architekti čistú bielu farbu. To všetko je doplnené dizajnovým sedacím nábytkom netypických tvarov s prislúchajúcimi stolíkmi. „Pracovali sme na tom, aby sa priestor stal súčasným a sofistikovaným umeleckým dielom s dlhou životnosťou, a to prijatím tejto klasickej farby,“ vysvetlilo štúdio.

Sumei Skyline Coast Boutique Hotel
Sumei Skyline Coast Boutique Hotel | Zdroj: Ao Xiang

Jedným z najdôležitejších parametrov celého projektu bolo pre architektov svetlo. Ako sa menia svetelné podmienky v exteriéri, mení sa aj farebnosť interiéru. Cez deň prevažujú modré, pri západe slnka zas oranžové tóny.

V projekte Hotela Sumei Skyline Coast sa snúbi biela farba, minimalizmus a dizajnový nábytok. Výsledkom je elegantná budova, skrášľujúca pieskové pobrežie Juhočínskeho mora.

Sumei Skyline Coast Boutique Hotel

Autor: GS Design
Lokalita: mesto Sanya, ostrov Hainan, Čína
Dizajnéri:  Liangchao Li, Yuanman Huang, Chao Li, Zigeng Luo
Klient: Sumei Skyline Coast Boutique Hotel
Rozloha: 3200 m2
Realizácia: 2021
Fotografie: Ao Xiang