kaviarenska terapia sturom
Galéria(8)

Kaviarenská terapia Štúrom

Partneri sekcie:

Kaviareň v globalizovanej Bratislave, ktorá odmieta priemyselne vyrábané nápoje v hnedých, žltých či modrých farbách a sama si vyrába koláče, je hneď podozrivá. Home Made Café Shtoor však ide ešte ďalej. V zmysle svojho názvu sa zastavila až pri Ľudovítovi Štúrovi a jeho odkaze pre súčasné Slovensko: Tvorcovja kavjarňe tejto prešporskej domácou kvalitou a pocťivosťou chcú na trhu gastronomickom konkurovať. Preložené do jazyka začiatku 21. storočia, kaviareň Shtoor sa nebojí byť svoja, ale aj slovenská. Po úspechu kaviarne na Štúrovej ulici sa Shtoor nedávno rozšíril o ďalšiu prevádzku na Panskej ulici.

02 shtoor big image
06 shtoor big image
07 shtoor big image
05 shtoor big image
04 shtoor big image
03 shtoor big image
kaviarenska terapia sturom 5290 big image

Kaviareň v retro štýle

„Impulzom bolo vytvoriť príjemné miesto, kde by sme sa pri dobrej káve mohli stretávať s kamarátmi,“ hovorí majiteľ kaviarne a zároveň autor dizajnérskeho konceptu Martin Bajaník. „Zároveň sme to chceli urobiť jednoducho, ale poctivo, aby sme sa nehanbili pred našimi známymi, keď ich pozveme k nám domov.“

Výsledkom je interiér, ktorý dýcha retrom v štýle Ľudovíta Štúra. Kaviareň Shtoor na Panskej ulici je rozdelená na dva priestory. Horná časť je určená na rýchlejšiu a rušnejšiu prevádzku s barovým sedením, dolná – „obývačková“ – pozýva návštevníkov na pohodlnejšie posedenie a dlhší oddych pri káve a časopise, ale aj ľahkom snacku či domácom koláči.

design,kaviareň,sofa,nábytok,stolička

„Dizajnový koncept kaviarne chcel byť eklektický,“ približuje skladbu interiéru Martin Bajaník. „Rôznosť jednotlivých kusov nábytku však nechce vytvárať pocit starinárstva, ale miesto, v ktorom staré kusy nábytku a úžitkové predmety ladia so súčasnou produkciou.“

Autorom sa tak podarilo nájsť tvorivý kľúč, ktorým Štúra preniesli do 21. storočia. Príťažlivú nostalgiu histórie funkčných stolov a stoličiek doplnili nádychom súčasného „looku“, pričom výrazným zjednocujúcim motívom interiérového dizajnu je farebnosť. Atmosféru tak kolorujú odtiene hnedej, teda farby kávy, čokolády, koláčov či chleba, ale aj zeme, ktorá je v koncepcii tohto interiéru pevne pod nohami.

Štúr vs Warhol

Všetko má svoju hlavu aj pätu. Eklektických prvkov je akurát, ničoho nie je priveľa. Mix starého a nového nábytku v jemnej patine, štýlové cylindre ako tienidlá lámp, serigrafie Štúrovho portrétu v štýle Andyho Warhola, drevené dvere ako zábradlie, home made prestieranie – to všetko sú prvky, ktoré vytvárajú kaviarensky korporátny dizajn v jeho sviežej úprave. Bez patetickej histórie či sebavedomej súčasnosti. Všetko je usporiadané v harmonickej rovnováhe, vytvárajúcej ducha súčasného Štúra.

design,kaviareň,sofa,nábytok,stoly

design,kaviareň,nábytok,stolička,stoly

design,kaviareň,pohár

Home made café Shtoor

Iní kraj, iní brav. Poťjaci sa slamki chitá. Bez pláce ňje sa koláče. Pi ako počuješ. Síti hlavnému ňeverí. Nekupuj omáčku vo vreci… Pri pohľade na interiér, výtvarnú výzdobu stien, ale aj nápojový či jedálny lístok napísaný v štúrovskej slovenčine sa vtiera na jazyk slovo irónia a satira v zmysle českého Járu Cimrmana, ale autori sa nechceli vysmievať kultovej osobnosti našich dejín. Naopak, vrátili ho do súčasnosti a v novom svetle predstavili mladým ľuďom.

Mladým ľuďom však predstavujú aj gastronomickú poctivosť, ktorá bola kedysi samozrejmá, ale pomaly na ňu zabúdajú aj tí skôr narodení. Kvalitná káva v kombinácii s domácimi koláčmi a originálnymi nealkoholickými nápojmi svedčia o sympatickom prístupe majiteľov priniesť niečo neopozerané. Štúrovci v čokoláde – Hurban, Botto, Sládkovič s gaštanovou či orieškovou príchuťou – určite nie sú bežnou ponukou ani na maturitných otázkach. Náuka stravi domácej, ako sa o nej píše hneď na uličnej fasáde kaviarne, je dovedená do dokonalosti najmenšieho detailu.

design,kaviareň,lampa,svietidlá

„Aj túto kvalitu jedálneho lístka sme si vytvárali sami,“ hovorí Martin Bajaník. „Spočiatku sme dokonca vyrábali koláče doma, neskôr v tejto kvalite pokračovali ľudia, ktorí ich pripravujú dnes. Snažili sme sa to nastaviť na takú úroveň, aby sa u nás ľudia cítili príjemne a stále sa k nám vracali.“

Kaviarenská terapia Štúrom sa vydarila a ľudia svoje obľúbené miesto pravidelne navštevujú. Ich mimoriadny záujem potvrdzuje, že táto cesta k Slovákom súcim na dobré slovo, ale aj občanom iných národností je sympatická. Kto by nechcel ísť do kaviarne, kde je všetko, čo máme radi?

design,kaviareň,stolička

Ľudo Petránsky
Foto: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise ASB.