Lahofer

Strecha vinárstva sa vlní ako okolitý terén

Partneri sekcie:

Vinárstvo Lahofer v Dobšiciach už obstálo vo viacerých architektonických súťažiach. Objekt, ktorého súčasťou je aj amfiteáter, púta pozornosť netradičným tvarom strechy.

Netradičný projekt zvlneného tvaru budovy pripomína reliéf okolitého terénu s viničom. Lahofer sa aj vďaka tomu stal obľúbenou turistickou destináciou. Obyčajne plochá strecha výrobnej haly má v Dobšiciach iný vzhľad, ktorý bol vytvorený v súlade s myšlienkou ekologickej udržateľnosti.

Lahofer
Lahofer | Zdroj: Wavin

Aj keď sa v Česku obdobia sucha už vyskytujú pomerne častejšie, tento odvodňovací systém strechy má stále zmysel. Podľa meteorológa Martina Štrosa množstvo zrážok u našich západných susedov v dlhodobom pozorovaní neubúda. Kvôli klimatickým zmenám však dochádza k rýchlejšiemu odparovaniu vody, čo spôsobuje zmeny v distribúcii zrážok. Častejšie sme preto svedkami silnejších dažďov.

Technológia podtlakového odvodnenia sa stará o rýchlejší a aj bezpečnejší odtok vody, ku ktorému prispieva aj už zmienený tvar. Celý systém je však efektívny aj v iných oblastiach. Svoj význam má tiež pri lákaní turistov. Strecha totiž slúži ako vyhliadka, prípadne sa pre svoj tvar dá použiť ako amfiteáter.

O dizajn budovy sa postaralo architektonické štúdio Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa v Brne. Organický tvar vlny má vyjadrovať rešpekt k vinársku a jeho tradíciám. Objekt sa stal okamžite po otvorení v roku 2020 obľúbeným miestom pre turistov.

Wavin, red