Ilustračný interiér, zámok Střelice

Vybrať vhodné farby interiéru je hotová alchýmia

Partneri sekcie:

Farba je jedným z najdôležitejších prvkov vzhľadu každej miestnosti, keďže väčšina ľudí trávi až 90 % času v interiéri. Aj keď je psychológia farieb samostatnou vednou disciplínou, môže s ňou pracovať aj laik. Stačí si uvedomiť niekoľko základných zásad a nespoliehať sa len na svoje individuálne farebné preferencie. Farby majú vplyv na emócie, pocity, nálady, rozpoloženie a zdravie.

Delenie na teplé a studené platí aj v interiéri

Základné rozdelenie farieb na teplé, studené a neutrálne sa odráža aj v pravidlách ich používania v interiéri. Zatiaľ čo teplé farby, ako napríklad žltá, oranžová alebo červená, nás stimulujú, studené farby, ako napríklad zelená, modrá a fialová, majú upokojujúci účinok.

„Teplé farby sú aktívne a podporujú fyzickú aktivitu, preto nepatria do spálne. Ak chcete použiť napríklad čiernu farbu, ktorá je vnímaná ako elegantná a luxusná, tak skôr vo forme dekorácií a drobných doplnkov, prípadne použite niekoľko kusov čierneho nábytku,“ radí Tomáš Kratochvíl zo spoločnosti Toka, ktorá vytvára interiéry kancelárií, sociálnych zariadení a materských škôl.

Ilustračný interiér kancelária Properity
Ilustračný interiér kancelária Properity | Zdroj: Toka

Podľa neho by mal výber interiérových farieb do veľkej miery závisieť od toho, či je priestor osvetlený umelo, alebo využíva intenzívnejšie denné svetlo: „Môžete sa pohrať s odtieňmi a ich kombináciami. Ak potrebujete opticky rozšíriť a zmenšiť miestnosť, vždy si vyberte tmavé farby. Ak chcete dosiahnuť efekt suterénu, natrite steny a podlahy tmavou farbou a strop svetlým odtieňom. Vymaľovanie celej miestnosti jednou svetlou farbou pôsobí dosť chladne, hoci opticky zväčšuje priestor,“ hovorí Tomáš Kratochvíl.

Biela vyzerá sterilne a žltá podporuje kreativitu.

Platí všeobecná zásada: nikdy nič nepreháňajte. Farby by sa mali vyberať na dennom svetle. Biela síce opticky zväčšuje priestor a vytvára pocit vzdušnosti, ale môže pôsobiť sterilne. Preto sa lepšie hodí k doplnkovým farbám, ako je sivá alebo hnedá, ktorú niektorí označujú aj za farbu domácej istoty a pokoja, no na druhej strane, môže znížiť energiu a aktivitu.

Optimistická žltá je veselá a teplá, takže je vhodná na použitie v pracovných interiéroch, školských triedach a detských izbách. Zvyšuje kreativitu a pracovný výkon. Medzi farby intelektu a pokoja patria modré a zelené odtiene spolu s fialovou. Okrem toho sa modrá odporúča aj do spální a kúpeľní.

Pri priestoroch určených na komunikáciu a inšpiráciu víťazí oranžová. Navodzuje pocit stability, bezpečia a tepla, preto je vhodná do jedální, kuchýň a obývacích izieb. Fialová farba vyvoláva pocit luxusu a nehy, zatiaľ čo červená je jednou z tých najagresívnejších. Síce zvyšuje krvný tlak, srdcovú frekvenciu a agresivitu, no na druhej strane má aj vplyv na posilnenie chuti do jedla.

Toka, redakcia