Útulná švédska chalúpka z roku 1930

image 82559 25 v1

Severský dizajn robí veci nesmrteľnými. V mnohých nehnuteľnostiach, ktoré sa nachádzajú v škandinávskej oblasti, je možné nájsť materiály, farebné vyhotovenia, vzory a komplexné interiérové riešenia, ktoré sú zárukou nestarnúcej elegancie a praktickosti.

Všetko spočíva v jednoduchej kombinatorike a v dôraze na prírodné materiály, prirodzenosť a praktickosť. Dôkazom vysokej úrovne škandinávskeho vnímania životného priestoru človeka je aj dom, ktorý sa nachádza na juhozápadnom pobreží Švédska – konkrétne v obci Åsa. Malé mestečko ponúka na neveľkej ploche všetko potrebné – od pláží cez kaviarničky a služby až po pestrú paletu obchodov s rôznym tovarom. Jedným z nesporných plusov tohto mesta je praktická vzdialenosť od veľkomesta Göteborgu – do druhého najväčšieho švédskeho mesta sa dostanete za menej ako hodinu.

Nehnuteľnosť je momentálne v ponuke realitnej kancelárie Mäklarhuset. Pôvodná stavba bola postavená v roku 1930. Tvorí ju jedno podlažie s podlahovou plochou 47 m2. Dom má asymetrickú sedlovú strechu. Pod vyššou časťou sa nachádza jedáleň a obývacia izba, nižší strop ukrýva kuchyňu, kúpeľňu a dve spálne. Jedáleň je umiestnená v slnečnom výklenku, ktorý zvonku pôsobí ako zimná záhrada a je orientovaný smerom k moru.

Pred domom sa nachádza terasa, ktorá sa v teplejších dňoch dá využiť tiež ako jedáleň a počas večerov je ideálnym miestom na posedenie s priateľmi či na romantické chvíle vo dvojici pri dobrom víne. Vánok od mora a výhľad na južný vodný horizont robia z tejto terasy skutočne príjemné miesto, kde je možné dosýta si užiť čerstvý vzduch a relaxovať.

Dispozícia interiéru je uzavretá, jednotlivé miestnosti sú od seba oddelené dverami. Táto skutočnosť má svoje pozitíva aj negatíva. Plusom je najmä absolútne súkromie a možnosť využívať každú jednu miestnosť nezávisle od toho, čo sa deje v tých ostatných. Mínusom je najmä obmedzený priestor – napríklad v kuchyni.

Čo sa týka interiérového dizajnu, je ladený v prirodzených odtieňoch dreva, bledých krémových odtieňoch v kombinácii s bielou a rôznymi „morskými“ farbami – od kráľovskej modrej cez azúrovú až po belasé a tyrkysové plochy.

Vnútro je teda v ostrom farebnom kontraste k exteriérovej časti – červeným fasádnym obkladom a červenej streche. Vďaka tomuto kontrastu vyzerá stavba zaujímavo a dynamicky. Napriek elegantným a striedmym riešeniam nepôsobí nudným dojmom, práve naopak, vyvoláva pocit pohody a uvoľnenosti.

Množstvo bielej farby – najmä na stropoch, dverách, okenných rámoch a niektorých kusoch nábytku – spôsobuje, že napriek pomerne malej podlahovej ploche dom pôsobí priestranným a vzdušným dojmom. Celkový vzhľad červeného domu s námorníckym interiérom vhodne dopĺňa terasa vytvorená zo surových dosiek, ktoré pod vplyvom vlhkého a slaného morského vzduchu nabrali počas rokov striebristú patinu.

Text: Anna Martausová
Foto: Mäklarhuset
Zdroj: smallhousebliss.com