Renovácia bytu na prenájom s čo najnižšou investíciou

image 93202 25 v1

Investície do bytu, ktorý chcete prenajímať, sú vždy otázkou. Je jasné, že nájomník nikdy nebude mať k bytu taký vzťah ako majiteľ. Mnohí majitelia bytov, ktorí byt pre nájomníkov zrekonštruovali (a nie lacno), neskôr túto investíciu oľutovali. Samozrejme, nie je tiež rozumné snažiť sa prenajímať starý byt bez úprav. Zaujímavé riešenie navrhli architekti zo štúdia Mio architects v prípade bytu, ktorému hovoria Flora.

Byt, ktorý osloví
Renováciu neveľkého bytu 2 + kk poňali síce komplexne, ale zároveň s vedomím čo najmenšej investície do vybavenia a úprav.

Napriek tomu sa podarilo vytvoriť neopakovateľný interiér, ktorý má svoje čaro i vďaka „surovým“ momentom – odhalenej tehlovej stene natretej na bielo či spôsobu, akým je riešené osvetlenie v kuchyni.

Vytvorili tak interiér nájomného bytu, ktorý rozhodne osloví. Byt je určený na krátkodobé prenajímanie, takže je predpoklad, že sa v ňom budú nájomníci striedať.

Odhalená stena bola nestabilná, postavili novú
Premenený byt síce nemá zmenenú dispozíciu, ale k drobným stavebným úpravám došlo.

„Musela sa zbúrať stredová stena medzi izbami, pretože bez omietky po odkrytí bola nestabilná. Ďalej sa posúval priechod medzi kuchyňou a obývacou izbou, ktorý hlavnú izbu delí pomyselne na obývaciu časť s rozkladacou sedačkou a spálňu. Podlahy v byte boli zbavené nánosov pôvodných krytín, obrúsené a znovu nalakované. V obývacej izbe zostali zachované parkety. Aj pôvodné dvere zostali, ale boli obrúsené a nanovo natreté,“ vysvetľuje architektka Jana Šimánková.

V kontraste čiernej a bielej
Kombinácia bielej kuchynskej linky, ktorá má len pár horných skriniek, spolu s čiernou stenou je síce odvážna, ale aj veľmi pôsobivá a paradoxne z izby vôbec neuberá. Oproti nej je na tehlu odhalený múr natretý na bielo. Biely okrúhly stôl s čiernymi stoličkami do priestoru kuchyne automaticky zapadol. Veľmi pôsobivým detailom sú von vyvedené červené elektrické káble samotného osvetlenia riešeného pomocou závesných háčikov namontovaných v strope.

Elektroinštalácia na povrchu aj v obývačke
V novom múre postavenom namiesto nestabilnej pôvodnej priečky, ktorý je odhalený na tehlu, sa nachádza vstup do vedľajšej miestnosti, ktorá slúži ako spálňa a obývacia izba zároveň. Samozrejme, i tá je riešená v čierno-bielej kombinácii, a pritom vôbec nie je fádna, práve naopak.

Fascinujúce sú priznané mosadzné rúrky vedené na bielej tehlovej stene, do ktorých je vložená elektroinštalácia. Do čierno-biela je ladená aj vstupná chodba – na čiernej stene vynikajú atypické biele vešiaky v tvare vetvičiek.


Elegantná jednoduchá kúpeľňa síce nemá veľké rozmery, ale ponúka všetko potrebné – veľké zrkadlo, oválne umývadlo osadené v podstavci zo svetlého dreva, sprchový kút oddelený sklenou priečkou. Atmosféru dotvára pohľadová betónová stierka.

Isté je jedno: Keď otvoríte dvere, cítite sa ako v úplne inom byte. Kombinácia bielej a čiernej, obnovené podlahy a konštrukcie boli pre architektov hlavným mottom celej renovácie. Staré materiály zrenovovali, nové použili vo vstupnej chodbe, kúpeľni a na toalete. Výsledný efekt je čistý, elegantný a čiastočne industriálny, vďaka čomu vznikol harmonický a útulný moderný byt.

Nájomný byt Flora v kocke
Architektonické štúdio: Mio architects
Architekt: Ing. arch. Jana Šimánková
Lokalita: Praha-Flora
Podlahová plocha: 45 m2
Realizácia: 2017

Sabína Zavarská
Foto: Michal Červený