Rekonštrukcia vidieckej usadlosti: Aký štýl vybrať? Ako kombinovať?

Partneri sekcie:

Mnohé rodiny sa snažia zachovať pamiatky po svojich predchodcoch alebo zrekonštruovať domy, v ktorých žili. Moderná rekonštrukcia vidieckej usadlosti zvyčajne nie je jednoduchá, a to ani po technickej stránke, ani čo sa týka zariadenia. Zaujímavým príkladom je obnovená farmárska usadlosť z dielne belgického ateliéru JUMA architects.

Určite ste videli rekonštrukcie starých domov, ktoré sa snažili čo najviac dodržať pôvodnú podobu a nedávali priestor moderným riešeniam, alebo sa aspoň snažili, aby neboli viditeľné.

Klasické rekonštrukcie vo vidieckom štýle však môžu popri minimalizme a industriálnom štýle pôsobiť presladene či veľmi „vidiecky“. Až tak, že to ohrozuje pohodlie. Vidiecky štýl má, samozrejme, tiež svoje čaro. Záleží na tom, čo od rekonštrukcie očakávate.

Farmhouse 01
Farmhouse 02
Farmhouse 03
Farmhouse 04
Farmhouse 05
Farmhouse 06
Farmhouse 07
Farmhouse 08

Interiér vidieckeho domu nemusí byť „vidiecky“

Nemusí byť všetko v štýle Provence alebo vidieckej romantiky. Iste, i to má svoje čaro, ale možnosti siahajú podstatne ďalej. Architekti zo štúdia JUMA architects skombinovali moderné jednoduché štýly – minimalizmus s nádychom industriálna – s odkazmi na históriu stavby.

Rekonštruovaná usadlosť tak neprišla o genia loci, ale ani o pohodlie a eleganciu, ktoré potrebuje moderný užívateľ. Architekti zdôrazňujú, že ich cieľom v rámci tomto projektu bolo obnoviť stratené kúzlo tejto budovy, ale aj zvýšiť pohodlie.

Farmhouse 05

Čo bolo potrebné zmeniť?

Obe krídla domu spája symetrický celok s masívnymi drevenými trámami, uprostred ktorých je hlavný vstup. Príjemné efekty vytvára veľká zasklená stena oproti vchodovým dverám. Pôvodná strešná konštrukcia bola v zlom stave, navyše bola veľmi nízko položená, existujúce okná vystriedali vikierové, ktoré sú pre vidiecky štýl tradičné.

Na novú strešnú konštrukciu však boli použité zregenerované staré škridly. Špeciálny efekt vytvorili veľké klenuté okná z čierneho tepaného železa a menšie okná, hravo rozmiestnené po obvode domu. Schodisko sa pôvodne nachádzalo na nelogickom mieste a nebolo bezpečné.

Nové točité schodisko je priam sochárskym dielom, ktoré vytvára atmosféru celej vstupnej haly. Kuchyňu, ktorá bola kedysi na okraji dispozície v dnes už zbúranej prístavbe, architekti premiestnili do centra. Na mieste tejto prístavby stojí nová drevená budova fitness centra.

Farmhouse 06

Nábytok na mieru a odkazy na minulosť

Všetko v rozsiahlej stavbe je funkčné, praktické, plne využiteľné, nič nevytŕča, nič nie je navyše. Napriek novému nábytku na mieru a dostatku svetla, ktoré tu predtým v takom rozsahu nebolo, je stavba zrekonštruovaná čo najvernejšie svojej pôvodnej podobne.

Neprehliadnite: Ako zariadiť vidiecky víkendový dom?

Na históriu vidieckej usadlosti odkazujú pôvodné drevené trámy či kamenné umývadlo v kúpeľni skombinované s modernou jednoduchou vodovodnou batériou, aby sa zdôraznil kontrast medzi minulosťou a dneškom.

Farmhouse 12

Nová úroveň starej stavby

Kombinácia moderných interiérových štýlov s historickou stavbou teda vôbec nemusí pôsobiť „ako päsť na oko“. Práve naopak. Posúva existenciu pôvodného objektu na novú úroveň, dáva mu nový život bez toho, aby stratil čaro pôvodného. A to aj po technickej stránke. Masívne múry domu sa dočkali izolácie ekologickými materiálmi zvnútra, na vonkajšej strane sú omietnuté vápnom.

Rekonštrukcia usadlosti Farmhouse CL v skratke
Architektonické štúdio: JUMA architects, https://www.jumaarchitects.com/en
Lokalita: Belgicko
Rok realizácie: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Annick Vernimmen