Podkrovný byt pre mladú ženu

image 96254 25 v1

Jednu z cien súťaže Interiér roku získal tento rok menší byt v pražských Dejviciach. Byt, ktorý nejde s mainstreamom súčasnej architektúry a dizajnu. Štýlovo nezaraditeľný, suverénny a sympatický, zrkadliaci osobnosť svojej majiteľky.

Rekonštrukciu podkrovného bytu v jednej z dejvických bytoviek poňali architekti zo štúdia Morix odvážne a nekonvenčne. Veľkásvetlá výška krovu umožnila vznik malého priestoru nad kuchyňou, ktorý slúži ako pracovňa. Pôvodná drevená podlaha v kombinácii s bielou maľovkou a retro prvkami 70. a 80. rokov navodzuje príjemne odľahčenú atmosféru.

Zavesený jedálenský stôl v industriálnom štýle

Interaktívny dizajn

„Investorka a majiteľka bytu v jednej osobe je silnou vyhranenou osobnosťou,“ hovorí architekt Jaromír Pizinger. „Počas zadania prebiehali dlhé rozhovory nielen o dizajne. Výsledkom je interiér, ktorý pravdepodobne nejde so súčasným trendom architektúry a dizajnu, ale zodpovedá nielen majiteľkinmu vkusu, ale aj jej životným názorom, postojom a prístupu k materiálnym veciam. Snažili sme sa vytvoriť interaktívny dizajn, ktorý sa dá pri vynaložení nízkych finančných nákladov ľahko obmieňať v súlade s evolučným vývojom a potrebami obyvateľov bytu.

Vhodne situované strešné okná privádzajú do interiéru dostatok prirodzeného svetla.

Cieľom nemal byť protest alebo anarchia proti súdobým trendom, ktoré sa navyše podľa môjho názoru po dlhom čase uberajú veľmi zaujímavým smerom, ale vytvorenie priestoru určeného nielen pre mladých ľudí. Tento dizajn by som si v súčasnosti zvolil aj ja sám pre seba, a to mám vyše 60 rokov.“

Konferenčný stolík s patinou

Zrkadlová kuchyňa

Zaujímavým prvkom bytu je neobvykle riešená kuchyňa. Moderná linka je vyrobená z bieleho Senosanu, pracovná doska z materiálu Technistone. Vysoké skrinky tvoria zároveň schody na poschodie. Retro svetlomodrá farba dodáva priestoru hravosť, ktorú podčiarkujú zavesené žiarovky. Jedálenský stôl pôsobí ľahko industriálne – je upevnený o kuchynský ostrovček z lakovaných OSB dosiek a na druhom konci je zavesený na konštrukcii krovu oceľovými lankami. Podhľad kuchyne tvorí rozmerné zrkadlo. Hlavné osvetlenie tu zaisťujú štyri dlhé žiarivky, ktorých zrkadlenie vytvára zaujímavý efekt. Obytný priestor je veľmi vzdušný, vhodne situované strešné okná privádzajú do interiéru dostatok prirodzeného svetla.

Kuchynský ostrovček z lakovaných OSB dosiek

Miesto: Praha-Dejvice
Architekti: MORIX, s. r. o., Jaromír Pizinger, Naďa Pizinger
Projektant: Adéla Oršulíková
Strešné okná: Velux
Projekt: 2016
Realizácia: 2016

Naďa a Jaromír Pizingerovci

Text: TEREZA JANIŠOVÁ
Foto: ARCHIV MORIX

Článok bol publikovaný v časopise ASB špeciál 02_2017.