Kafka Dent: kontrast medzi sterilitou, hravosťou a pocitom komfortu

Ako skomprimovať a zjednodušiť prevádzku najobávanejšej lekárskej špecializácie? Mladý tím stomatológov poveril touto úlohou architekta Mariána Gombarčeka. Jeho návrh priniesol aj na obmedzenom priestore jednoduché a svieže interiérové riešenie.

Aktívny parter rovnomenného bytového súboru Muchovo námestie na začiatku Petržalky skrýva okrem takmer asimilovanej ázijskej kuchyne a rôznych odnoží služieb pre kozmopolitného človeka aj z exteriéru nenápadnú ambulanciu.

„Návrh je založený na kombinácii minimalistického stavebného základu a výraznej materiálovej štruktúry stolárskych a nábytkových prvkov, ktoré ho ďalej modulujú. Vzniká tak zaujímavý kontrast medzi sterilitou blízkou obdobným prevádzkam, hravosťou a pocitom komfortu, ktoré ju narúšajú,“ približuje návrh architekt.

Za málo peňazí veľa muziky

Skromný priestor je vymedzený modulom prebiehajúcim naprieč stavbou, jeho efektívne využitie preto bolo dôležité. Organizácia interiéru reagovala na technické požiadavky a objemové limity priestoru. Jasná prevádzková štruktúra a hierarchizácia funkcií prispieva k čitateľnosti priestoru návštevníkom.

Dispozičné riešenie pozostáva z troch zón – recepcia, ambulancie a zázemie. Prirodzeným svetlom sú zásobené priestory, v ktorých sa ocitá návštevník, teda čakáreň s recepciou a miestnosti výkonu zákrokov. V zadnom trakte sa nachádza hygiena s technickým zázemím. Signifikantnými priestormi prepojenými poznávacím prvkom (dubovým drevom) sa stali recepcia a trocha nezvyčajne aj chodba.

Dubové steny sú signifikantným prvkom oboch ambulancií i recepcie.
Dubové steny sú signifikantným prvkom oboch ambulancií i recepcie. | Zdroj: Marián Gombarček

Neutralizácia stresu

Neraz stresujúci zážitok aj pre dospelého človeka dokáže okolité prostredie značne ovplyvniť, priam ho eliminovať. Prehľadnosť a estetika preto zohrávajú veľkú rolu.

„Zariadenie interiéru je podriadené požiadavke na prehľadnosť a čitateľnosť priestoru a pohybu v ňom. Použité sú jemné, minimalistické formy a monochromatická farebnosť, ktorá sa snaží priznať pôvodnú materialitu. Výrazným akcentom sú dubové steny, ktoré sa okrem úložných a deliacich funkcií stávajú vodiacim a orientačným prvkom v rámci priestoru.“

Vstupy do zázemia sú integrované do vstavanej skrine.
Vstupy do zázemia sú integrované do vstavanej skrine. | Zdroj: Marián Gombarček

KFK DNT

Miesto: Muchovo námestie, Petržalka
Investor: Kafka Dent
Architekti: gmb. – Marián Gombarček
Úžitková plocha: 60 m2
Realizácia: 2020

Alexandra Müllerová

Článok bol publikovaný v časopise ASB 04/2021.

KategórieInteriérový dizajn