Partneri sekcie:
/ Biznis /

Nájomné byty na obzore? Petržalka kúpila budovu ZSE

ZSE
Zdroj: Google Earth

Poslanci bratislavskej mestskej časti Petržalka (MČ) schválili na novembrovom zastupiteľstve kúpu objektu spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE) na ulici Ondreja Štefanka v cene 2,6 milióna eur s DPH.

O kúpe informoval predseda poslaneckého klubu Team Vallo Pavol Škápik. „Podporili sme starostov návrh na kúpu areálu ZSE v hodnote 2,6 milióna eur. Môže sa to zdať veľa, avšak kúpa areálu otvára ďalšie možnosti využitia do budúcna,“ uviedol Škápik.

Areál ZSE bol dlhodobo opustený. Momentálne ho využívajú zamestnanci Miestneho podniku VPS Petržalka a Referátu správy verejných priestranstiev. Ako informovala ASB.sk hovorkyňa MČ Petržalka Mária Halašková, spoločnosť ZSE od samého začiatku deklarovala, že nie je v jej záujme nevyužívaný areál dlhodobo prenajímať, ale predať.  Z dôvodu potreby uskladnenia techniky, strojov, vozidiel a navýšenia počtu zamestnancov došlo k vzájomnej dohode medzi MČ a spoločnosťou ZSE, ktorá areál prenajala na dva roky (od novembra 2019 do novembra 2021).

Súčasťou budovy sú aj administratívne a bytové priestory. Administratívne priestory sú momentálne využívané čiastočne, Čo sa týka bytov, štyri sú v súkromnom vlastníctve, sedem bytov obývajú zamestnanci ZSE. Po podpísaní kúpnopredajnej zmluvy sa týchto 7 bytov stane majetkom MČ, zvyšné 4 ostanú v súkromnom vlastníctve.

Musia sa dohodnúť

„Kúpou bytov sa rozšíri počet nájomných bytov, ktoré budú k dispozícii učiteľom v materských či základných školách, alebo pracovníkom petržalského komunálneho podniku. Administratívne a skladovacie priestory pomôžu uvoľniť priestory napr. v škôlke na Bohrovej, kde následne môže nastať úprava priestorov pre nové triedy, a tak rozšíriť kapacity pre našich najmenších,“ spresnil Škápik.

Petržalka už má na kúpu objektu schválený úverový rámec vo výške 3 milióny eur. „Z neho môžeme použiť 50% na kapitálové výdavky, druhú polovicu budeme financovať z vlastných zdrojov – z hospodárskeho prebytku,“ informovala Halašková.

Priamo v materiáli, ktorý je verejne dostupný, mestská časť spracovala budúci potenciál kupovaných objektov a územia. Kúpa areálu otvára aj možnosť v spolupráci s mestom postaviť v okolí bytový dom pre nájomné bývanie.

Hlavné mesto vlastní všetky okolité pozemky areálu s výnimkou elektrárne. Tento fakt zvyšuje pravdepodobnosť, že vybuduje na svojich pozemkoch nájomné byty v súlade s územným plánom. O výstavbe nájomných bytov bude musieť rozhodnúť tak mestské ako aj miestne zastupiteľstvo. „V prípade, že dôjde k vzájomnej dohode MČ a hlavného mesta, máme za to, že nájomné byty budú pre Petržalku tou najlepšou voľbou,“ dodala hovorkyňa.

© SITA Slovenská tlačová agentúra