Partneri sekcie:

Pavilón Palmeiras: Priestor na rozjímanie, ktorý ruší hranice medzi interiérom a exteriérom

Dočasný výstavný pavilón Palmeiras má kvalitný a nadčasový dizajn. Zaujme elegantnosťou a jednoduchosťou.

CASACOR je najväčšia a najkomplexnejšia výstava architektúry, interiérového dizajnu a terénnych úprav na americkom svetadiele. Celkovo sa koná na 23 rôznych miestach, z ktorých sú okrem Miami všetky v Južnej Amerike.

V roku 2019 sa uskutočnil 25. ročník výstavy aj v Belo Horizonte, v hlavnom meste brazílskeho štátu Minas Gerais. Sídlom sa stal Palác Mangabeiras, dielo Oscara Niemeyera z prvej polovice 50. rokov 20. storočia. Spolu s priľahlou záhradou od krajinára Roberta Burle Marxa tento priestor ponúkol 42 000 mpre 59 dočasných výstavných pavilónov.

Hlavným mottom výstavy bolo Planeta Casa (Planéta Domov) s tromi základnými piliermi: afektivita, udržateľnosť a technológia. Projekty sa mali zamerať na vytvorenie súkromného mikrosveta pre jednotlivca, v ktorom vznikajú zmeny formujúce celú komunitu. Výsledný priestor mal predstaviť ideálny domov, vyjadriť lásku k životu, rešpektovať životné prostredie a využiť jednoduché prvky ako technologický nástroj.

Palmeiras – vonkajší priestor na rozjímanie.
Palmeiras – vonkajší priestor na rozjímanie. | Zdroj: Daniel Mansur

Neustále otvorený balkón

Jedným z účastníkov CASACOR 2019 bolo aj duo mladých architektov, Carla Cruz a Philipe Pinheiro z dizajnového štúdia Estudio Sala. Autori na ploche 75 mnavrhli izbu Palmeiras, vonkajší priestor na rozjímanie.

„Pre mňa je to vlastne veľký a neustále otvorený balkón,“ dopĺňa Philipe. Názov Palmeiras odvodili od paliem, medzi ktorými projekt stojí a ktoré sa stali jeho neoddeliteľnou súčasťou. Pavilón je uzatvorený z dvoch strán. Tretia stena je vysunutá do priestoru mimo izby a zvyšuje pocit súkromia. Šikmo do rohu pavilónu vedie úzka rampa.

Izba má niekoľko zón. Pri vstupe je na sokli jednoduché ležadlo a sklenená vínna vitrína. V priestore je jedálenský stôl so stoličkami a obývacia časť so sedačkou a s kreslom. Úzke rohové okno poskytuje svetlo pre malý kúsok záhrady v interiéri.

Palmeiras – vonkajší priestor na rozjímanie.
Palmeiras – vonkajší priestor na rozjímanie. | Zdroj: João Viegas

Kontrast tvarov

Prísnosť a presnosť pravouhlého tvaru konštrukcie je v protiklade k oblým tvarom nábytku a doplnkov. Ich plynulé rozmiestnenie a tlmené farby pôsobia upokojujúco. Všetky dizajnové prvky sú samy osebe výrazné, ale iba spoločne dokonalo vystihujú zmysel priestoru. Medzi ne patrí napríklad nápadné kruhové zrkadlo sčasti zapustené do podlahy, ktoré navrhlo samotné štúdio.

Dve stoličky Cariri vyrezané z brazílskeho duba pochádzajú z dielne dizajnéra Andrea Borgogniho. Čierne sedadlo Golem od Vica Magistrettiho z konca 60. rokov bolo poctou práce architekta Charlesa Mackintosha. Jediným obrazom je veľkorozmerné dielo Tálassa od súčasného umelca Frederica Valima.

Palmeiras – vonkajší priestor na rozjímanie.
Palmeiras – vonkajší priestor na rozjímanie. | Zdroj: Daniel Mansur

Svetlo má pôsobiť poeticky

Pavilón osvetľuje prirodzený a umelý zdroj svetla. Autori analyzovali, ako preniká slnečné svetlo do interiéru. Ich zámerom bolo, aby v priestore pôsobilo poeticky. Atmosféru dopĺňa aj účelne rozmiestnené umelé osvetlenie.

„Na strope sú iba dva svetelné body, ktoré zvýrazňujú nábytok. Zvyšok je riešený nepriamo pomocou dizajnových lámp a LED pásikov, ktoré rámujú priestor. Umelé svetlo je scénické, útulné a rozptýlené,“ dodáva Carla.

Palmeiras – vonkajší priestor na rozjímanie.
Palmeiras – vonkajší priestor na rozjímanie. | Zdroj: Daniel Mansur

PALMEIRAS

Autor: Estudio Sala
Výstava: CASACOR Minas 2019
Miesto: Belo Horizonte, Brazília
Zastavaná plocha: 75 m2
Rok realizácie: 2019
Fotografie: Daniel Mansur, João Viegas

Denisa Hudáková
KategórieInteriérový dizajn