Byt, v ktorom nájdete históriu i budúcnosť v rovnováhe

image 101170 25 v1

Malý byt v historickom centre talianskeho mesta Mantova zmenil svoj účel. Po rekonštrukcii ho majitelia plánovali využiť pre turistov, ktorí budú hľadať príjemné ubytovanie s charizmou a intenzívnym dychom histórie. Architekti zo štúdia Archiplanstudio tento projekt nazvali BROLETTOUNO apartman. Stal sa jednou zo zastávok dlhej cesty, posúvajúcej dedičstvo minulosti smerom k ďalším generáciám.

Jedna k jednej

Architekti sa snažili v rámci tohto bytu zachovať dva svety – starý i nový, moderný. Dôležité bolo, aby udržali tieto svety v rovnováhe, ktorá im dala vlastnú identitu. Ak by jeden z nich prevážil, už by to jednoducho nebolo ono, vždy by to bolo na úkor toho druhého. Bol by to starý byt s novými prvkami alebo nový byt s pár pozostatkami z minulosti. Teraz je to jedna k jednej.

Zámerne štýlovo nesúrodý

Projekt osobitne zdôrazňuje rozdiel a rôznorodosť jednotlivých priestorov. Ak by ste tu hľadali jednotný štýl, nenájdete ho. Nejednoznačnosť a rozpor v štýlovej jednotnosti autori projektu zdôrazňujú zámerne. Vyniesli na svetlo nedokonalosť pôvodných materiálov, niektoré konštrukčné prvky, prierez históriou bytu. Byt tak ukazuje svoju minulosť, je múzeom vlastnej existencie, ale popri tom ponúka aj všetko potrebné na moderný život a jedinečnú energiu.

Hladké kontra drsné

Nábytok a doplnky pôsobia na jednej strane ako dokonalé, vyleštené, čisté, nové, na strane druhej vytvárajú veľmi napätý vzťah s jednotlivými priestormi. Tie sú, naopak, poznačené storočiami, ľudskou prácou a estetickým zámerom rôznych vekových i sociálnych skupín, ktoré ho obývali.

Premenený apartmán má veľmi silnú charizmu a pôsobí ako memento uctievajúce si ľudskú prácu, históriu, ale zároveň zdôrazňujúce protiklady hladkej modernej jednoduchosti a komplikovanej drsnej minulosti. A to i v prenesenom význame.

Krása v protirečení protikladov

Krása tohto bytu sa netýka len jeho historickej hodnoty alebo hodnoty použitého materiálu. Jeho krásu nájdete v každom pohľade, v každej miestnosti, vo vzťahoch, aké v byte fungujú. „Snažili sme sa udržať spolu protiklady – silu a krehkosť, dokonalosť a nedokonalosť, lesk novovytvoreného produktu a nepredvídateľnosť materiálov, ktoré už upadli do zabudnutia,“ charakterizujú premenu bytu jej autori. Históriu pripomínajú schody medzi miestnosťami, drevený trámový strop, čiastočne vystupujúce maľby, fresky na stenách a stropoch a mnoho ďalších detailov.

Pokiaľ ide o dispozičné riešenie, apartmán zahŕňa veľkú jedálenskú časť s menším kuchynským kútom a hygienickou miestnosťou i veľkú izbu, ktorej časť je riešená ako spálňa a časť ako obývacia miestnosť.

BROLETTOUNO apartman v skratke
Architektonické štúdio: Archiplanstudio
Hlavní architekti: Diego Cisi, Stefano Gorni Silvestrini
Lokalita: Mantova, Taliansko
Plocha: 84 m2
Rok realizácie: 2017

Sabína Zavarská
Foto: Davide Galli

KategórieInteriérový dizajn