Ako sa dá skombinovať moderný minimalizmus s vintage štýlom?

Súčasťou hlavnej dennej miestnosti je nika ktorá spája úložný priestor a možnosť relaxu.

Historickú budovu v centre nemeckého mesta Straubing do veľkej miery zničil oheň. Jedinou záchranou bola rekonštrukcia celej päťpodlažnej budovy. V rámci nej sa vyskytla príležitosť spojiť štvrté a piate podlažie a vytvoriť obytné podkrovné priestory. Tak vznikol nad strechami starého mesta loft s veľkou strešnou terasou, z ktorého sa teší mladá rodina s dvoma deťmi.

Z Francúzska si priniesli vintage

Proces nebol jednoduchý, ale výsledok je originálny. Majitelia bytu, ktorí žili dlhší čas vo Francúzsku, netajili vášeň pre vintage štýl, ale chceli ho posunúť čo najbližšie k modernému mininalizmu. Vznikla zaujímavá kombinácia dvoch na prvý pohľad absolútne nesúrodých štýlov: buržoázneho bohémskeho francúzskeho štýlu a rafinovaného minimalizmu.

Mosadz, oceľ, kameň, drevo

Tieto kontrasty architekti zvýraznili použitými materiálmi. Dennému priestoru dominuje mosadzný kuchynský ostrov, v ktorom sa z každej strany odrážajú ostatné prvky v miestnosti, aj svetlo. Všimnite si uloženie horákov priamo na mosadznom pulte. Celá jedna stena tejto miestnosti je zasklená veľkými oknami. Z mosadze sú tiež štýlové svietidlá a armatúra, hlavné schodisko je zo surovej ocele.

Všetky miestnosti v podkroví architekti zdôraznili drevenými stropnými trámami na bielom murive.

Niektoré povrchy sú upravené tak, aby pôsobili ako opotrebované a zodpovedali vintage štýlu, iné prezentujú jasný rukopis modernej architektúry. Súčasťou hlavnej dennej miestnosti je nika, ktorá spája úložný priestor a možnosť relaxu. Všetky miestnosti v podkroví architekti zdôraznili drevenými stropnými trámami na bielom murive.

Všimnite si uloženie horákov priamo na mosadznom pulte

Čierne spojenie

Spojivom oboch na pohľad nesúrodých štýlov sú čierne MDF dosky použité na rôznych miestach. MDF dosky majú veľmi jemnú homogénnu štruktúru, jemnejšiu ako drevotrieska. Vyrábajú sa bez použitia lepidiel, teda ide o prírodný materiál. Kombinácia supermoderného nábytku, členenia a využitia priestoru s vintage kúskami upozorňujúcimi na minulosť sú významovo silnou a esteticky interesantnou zmesou pre každého návštevníka tohto bytu.

Relaxačný box

Štýlové kúpeľne

Pôsobivý efekt dosiahli architekti tiež v hygienických miestnostiach. Sprchový kút je obložený malými sivými obkladačkami, ktoré nechávajú vyniknúť sprchovú hlavicu, batériu a odtokovú mriežku z mosadze.

hlavné schodisko je zo surovej ocele

Dvojbodové osvetlenie odráža zaujímavý obraz na strope. Kamenné umývadlá, drevená skriňa pod nimi, mosadzné vodovodné batérie vo vintage štýle, zrkadlo rozdelené na tri časti vytvárajú jedinečnú atmosféru. Hygienickú miestnosť v podkroví charakterizuje samostatne stojaca čierna vaňa s „nohami“ v štýle vintage.

Sprchový kút je obložený malými sivými obkladačkami ktoré nechávajú vyniknúť sprchovú hlavicu batériu a odtokovú mriežku z mosadze.

Novovybudované podkrovné bývanie MODERN VINTAGE
Architektonický ateliér: fabi architekten bda, Regensburg
Krajinná architektúra: Freiraum Architekten, Regensburg
Lokalita: Straubing, Nemecko
Projekt: 2014
Realizácia: 2014 až 2015
Obytná plocha: 250 m²
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: fabi architekten bda