image 79128 25 v1
Galéria(19)

Horský dom s veľkolepým výhľadom

Atraktívny dom, ktorý zaujme na prvý pohľad, sa rozprestiera majestátne nad malou dedinkou, ktorá je súčasťou obľúbenej rakúskej turistickej a lyžiarskej destinácie Kitzbühel. Zvonku atypický, zvnútra príjemne útulný dom pochádza z dielne renomovaného slovinského architektonického štúdia SoNo Arhitekti.

1
2
3
4
5
6
7
8

Rezidencia je situovaná vo výške približne 800 metrov nad morom, vďaka čomu ponúka bohaté výhľady na prekrásnu prírodu vyhľadávanej oblasti rakúskych Álp. Obytné priestory sa rozprestierajú na troch nadzemných podlažiach, pričom dom je charakteristický nepravidelnými uhlami a vskutku originálnym architektonickým riešením.

Napriek svojej špecifickej povahe a atypickému tvaru nenarúša prostredie, ba priam naopak – hladko doňho zapadá a návštevníkovi dodáva pocit perfektného prepojenia modernej architektúry a panenskej prírody. Splývavý efekt je dosiahnutý najmä riešením, ktoré sa zakladá na kopírovaní tvarov daného pohoria a ich transformácii do základných častí domu.

Hlavný vchod sa nachádza na strane, kde nájdeme prístup na ulicu, a vedie k otvorenému spoločenskému priestoru, ktorý ponúka nádherné výhľady vďaka zasklenej fasáde. Z obývačky môžeme pozorovať nielen okolité kopce, ale aj údolia. Stavba ponúka štedrých 340 m² podlahovej plochy, na ktorých nájdeme nielen spoločenské priestory, ale aj spálne, kúpeľne, kuchyňu, úložné priestory či miesta určené na relax a pohodu – saunu, jacuzzi a malú telocvičňu.

Dom obklopuje dokonca ovocný sad aj záhradka. Dom je starostlivo navrhnutý takým spôsobom, aby bolo zachované súkromie vzhľadom k susedom a zároveň aby si mohli obyvatelia naplno vychutnať krásy lokálnej prírody.

Interiéry sú moderné, no nepôsobia chladným minimalistickým dojmom. Práve naopak – sú plné teplého dreva a pôsobia veľmi útulným a prívetivým dojmom „horskej chatky“. Vnútorný objem stavby je zaliaty prirodzeným svetlom vďaka veľkým zaskleným plochám.

V pivničných priestoroch môžeme nájsť pre lokalitu typickú miestnosť nazvanú „zilberstube“, čiže izba, v ktorej sa uskutočňujú stretnutia s priateľmi, oslavy a posedenia. Je dobre zásobená kvalitným vínkom a poskytuje aj priestory na prenocovanie hostí, ktorí si želajú poriadne sa zabaviť a neobťažovať sa šoférovaním do hotela či naspäť do dedinky. Hosťovská časť zároveň poskytuje priamy vstup na terasu, ktorá môže najmä v letnom období slúžiť na podobné účely.

Prehľad:

Architektonické štúdio: SoNo Arhitekti
Architektonický tím: Edvard Blažko, Marko Volk, Nina Tešanović, Nejc Batistič
Lokalita: Rakúsko, Kitzbühel
Rok realizácie: 2015
Pozemok: 580 m²
Podlahová plocha: 340 m²

Text: Anna Martausová
Foto: Matevž Paternoster
Zdroj: homedsgn.com