Dosiaľ najrýchlejšie znehodnotená národná kultúrna pamiatka

Dosiaľ najrýchlejšie znehodnotená národná kultúrna pamiatka

Bratislave pribudla z radov modernej architektúry v polovici mája ďalšia stavba do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Ikonická stavba sa začala stavať v roku 1967 a ako druhý pevný most cez Dunaj v Bratislave sa otvorila v roku 1972. Radosť odborníkov na architektúru však netrvala dlho.

Takmer paralelne s vyhlásením mosta za pamiatku bola totiž medializovaná informácia, že nástupný priestor do reštaurácie Ufo, kedysi známej aj ako Bystrica, bol demontovaný a na jeho mieste zrejme ilegálne vzniká drevená konštrukcia tajuplného využitia.

Ako sa neskôr ukázalo, stavebník, firma s prazvláštnym názvom Zemegula s. r. o., chcel na tomto mieste vybudovať turisticko-cyklistické informačné centrum, na čo získal aj predbežné súhlasy mestskej časti Petržalka a magistrátu, no žiadny súhlas od pamiatkarov. Nasledovalo niekoľko podivuhodne si protirečiacich vyjadrení primátora a ešte podivuhodnejšie vyjadrenie stavebníka, ktorý stavbu turistického centra neskromne označil ako „Diamant na Dunaji“.

Nech je ako chce, pôvodné dizajnové prvky a schodiská z nástupnej plošiny boli nezvratne zlikvidované a na ich miesto sa vrátia zrejme už iba repliky. Ak vôbec…

Text: Ivor Švihran
Foto: Miro Pochyba

Článok bol uverejnený v časopise ASB 6-7.